Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
U ponedeljak 16. marta bio je poslednji dan da srećnici kojima u ovoj zemlji malo bolje ide prijave porez na lični prihod u prošloj godini. To je bila jedna od vesti u elektronskim medijima toga jutra. Lepa, ali i opominjuća. Zakašnjenje sa prijavom se kažnjava, ali srećna okolnost je što može da se prijavi i poštom. E, tu sam se i ja uključio.
Ako kažu poštom, sigurno misle i elektronskom poštom. A ako može elektronskom poštom, onda su verovatno postavili i elektronski formular na sajtu Poreske uprave! Pozitivne emocije naprosto su me ophrvale, mada sam (dok sam ukucavao veb adresu da vidim kako sve to izgleda) kudio novinare i predstavnike administracije što u obraćanju građanima ne pominju ovu mogućnost.
Prethodni pasus je, naravno, sasvim ironičan. Poreska uprava je imućnim građanima izašla u susret utoliko što im je omogućila da prazan obrazac odštampaju umesto da ga kupuju u papirnici.
Činjenica je da elektronska administracija u Srbiji ne postoji i da poreski sistem nije organizovan tako da prima elektronske formulare. Ali, ako je prijavu moguće poslati poštom, onda su uz malo truda mogli da naprave i formular koji se dostavlja elektronski, potpisan elektronskim potpisom. Ukoliko je potrebno i da se odštampa, to su mogli da urade u filijali Poreske uprave. Štedeći svima vreme, pre svega onima koji mnogo zarađuju pa im je vreme skupo. Ali i ostalima koji u Poresku upravu odlaze drugim poslom i nije im svejedno ako je red ispred njih malo manji.
Kad sam se već zainteresovao, mašta me nije napuštala, pa sam pomislio da je Poreska uprava mogla da napravi i interaktivni formular, makar ga korisnici posle štampali i peške nosili u filijalu. Formular bi vas vodio pitanje po pitanje, da li ste imali ovaj prihod, onaj prihod, ako jeste slede potpitanja sve dok se ne dobije konačan iznos. I taj formular bi mogao da se šalje elektronski. I onda bi sva ta iskustva sa malobrojnim bogatim građanima mogla da se primene na sve nas. Bog je prvo sebi bradu stvorio, ali nakon njega su i drugi mogli da je puštaju.
Istini za volju, Poreska uprava dozvoljava elektronsku komunikaciju, ali onim stvarno najbogatijima, odnosno velikim preduzećima. Nisam preduzeće, još manje veliko, tako da mi je ovaj servis nedostupan. Ali sam zato, prolazeći kroz druge formulare na sajtu utvrdio da bi većina mogla da se koristi u elektronskom obliku budući da služe samo za prikupljanje informacija, za šta nije neophodno lično prisustvo, dovoljan je elektronski potpis.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve