VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova, o prednostima mladosti ("The New York Times")
Bebi Dol,
pevačica, ali i jedna od onih koji su proveli neko vreme na „Farmi“, komentariše sapatnice:
„Dragica Radosavljević Cakana:
Ona je vrlo šarmantna, ali i iskusna. Osoba poput nje ne veruje u moj svet, a meni je njen jeziv. Žene veoma dobro umeju da procene jedna drugu, a kada sam prvi put čula Cakanu kako se smeje, uplašila sam se! Pošto sam muzičar, zvuk doživljavam na drugačiji način, a njen smeh me je podsetio na zvuk koji ispuštaju zmije. Ipak, imala je autoritet nad većinom žena, pa su one po njenom nalogu prisluškivale, provocirale… Odnosno, ona ih je slala da obavljaju prljave poslove.
O Marini Perazić:
Da se razumemo, Marina je jedan veliki manipulator i tu nema šta da se priča. Na kraju krajeva, katolikinje se vaspitavaju tako da u svakom trenutku imaju svest o računu.
O Maji Nikolić:
Reči koje izlaze iz njenih usta, odnosno mišolovke, potpuno su strašne! Ista osoba insistira na tome da je redovno obilaze sveštenici, a mačetu govori kako bi ga najradije spržila! To tako ne ide! Količina njenog egzibicionizma i gluposti je zabrinjavajuća. Rekla sam joj: ‘Bog šalje čamac jednom ili dva puta u životu. U nekim slučajevima i triput. Majo, uđi u čamac!’“
(„Svet“)
Kako ju je Oliver Mandić nagovorio da se upusti u tu avanturu:
„Trebalo je da uložim mnogo truda. Još tokom leta pričao je o tome, ali je bio svestan da se ja u tome ne prepoznajem. Međutim, iskoristio je početak oktobra i četrdesetodnevnu proslavu mog rođendana. Tada mi je ispričao da u blizini Beograda postoji divno imanje sa mnogo životinja i kako bi se ja divno provela kada bih otišla tamo na desetak dana. Takođe mi je rekao da je pisanje novina da ti ljudi nemaju toplu vodu samo varka i da Željko Mitrović to nikad ne bi dozvolio. Onda me je Milica Mitrović pozvala kao slučajno i objasnila mi da moram tamo da odem i da će mi dozvoliti da slušam muziku. A najmasnija od svih laži bila je ona da postoji nešto iza, gde se normalno živi.“
(„Hello“)
Tanja Savić,
folk pevačica, jedna je od mnogobrojnih koji su imali priliku da upoznaju holivudskog glumca:
„Svratili kod Kusturice na VIP žurku koja je upriličena povodom dolaska Džonija. Depu su me predstavili kao popularnu pevačicu u Srbiji, što je njega oduševilo. Proveli smo u prijatnom razgovoru oko petnaestak minuta i moram da priznam da je na mene ostavio fenomenalan utisak. Jako je lep, drag i zrači neverovatnom toplinom i nežnošću koja ne može da se opiše rečima. Po meni, izgleda mnogo bolje uživo, nego na televiziji.“
O domaćinu, Kusturici:
„Nas dvoje smo obavili jedan kratak razgovor te večeri, koji je na mene ostavio lep utisak.“
(„Press“)
Jona,
mitropolit sve Amerike i Kanade, kaže da veliki broj Gvatemalaca žele da postanu pravoslavci i pripadaju narodu Maja:
„Kad ti Gvatemalci pređu u pravoslavlje, i ako uzmemo u obzir predstavnike starosedelaca iz drugih zemalja Latinske Amerike, onda Indijanci mogu biti glavni etnos u Američkoj pravoslavnoj crkvi. Ja bih lično veoma bio srećan zbog toga.“
(„Večernje novosti“)
Vesna Zmijanac,
čuvena pevačica, otkrila je da bi želela da kada obavi još neke svetovne dužnosti, nađe mir u monaškom životu:
„Mi smo banalizovali značenje monaškog života. Zamonašiti se znači živeti u manastiru sa monahinjama, a one tamo rade svakakve i svete poslove, a to onda nije potpuna tišina. Mnogo puta sam boravila i spavala u manastirima i to lako podnosim, ali moj put je mnogo teži od samog boravka u manastiru jer podrazumeva samodisciplinu, ali ne znači biti istinski sam. Moj cilj je potpuni mir, u kojem mi niko ne naređuje, što znači da ne želim da živim ritualno: ustajem u pet ujutru na molitvu, zatim doručkujem, ručam, čistim, večeram i ponovo se pomolim pred spavanje.“
Kako onda ona zamišlja monaški život van manastirskih okvira:
„Tako što ću otići negde gde nema nikoga, ali o tom potom. Povlačenje u tišinu znači potpuni mir bez rada, a na mnogo mesta u našoj zemlji moguće je povući se u molitveno tihovanje. Dovoljno je napraviti samo jednu kolibu i sedeti u njoj.“
(„Story“)
Daniela Martać,
pevačica, mladi naraštaj porodice Karić, sa sestrom Danom Karić pevala u grupi D’n’D, živi u Londonu, ima sina, a uskoro će roditi i kćerku, priča:
„Otkako sam dobila Filipa, drugačije razmišljam o svemu i postala sam ozbiljnija. Želim da moj dečak ide u prestižne škole i nauči što više jezika. Nisam sigurna da li ćemo se vraćati u Srbiju, iako smatram da su srpske i ruske škole najbolje za decu. Moj sin sada ide u vrtić u Londonu i engleski mu dobro ide, ali više želim da nauči maternji jer mi je to veoma važno. I ja sam kao mala živela u inostranstvu, ali uz pomoć roditelja uspela sam da savladam srpski i govorim ga kao da sam rasla u domovini!“
(„Story“)
Vladimir Cvetković,
„maneken i biznismen“, sada i emotivni partner Cece Ražnatović, priča:
„Moji roditelji pozitivno reaguju na našu vezu, što mi je veoma važno! Dok se nisu upoznali, imali su drugačije mišljenje o Ceci, koje im je bilo nametnuto putem medija. Mislili su da je uobražena, hladna, ali su se uverili u suprotno.“
Da li planiraju brak:
„Još uvek ne planiram da se oženim i postanem otac. Sve u svoje vreme.“
Da li je vidi kao majku svoje dece:
„Iako smo se Ceca i ja za ovo kratko vreme dosta upoznali, veoma je rano da tako nešto izjavim.“
(„Press“)
Vesna Vukelić Vendi,
estradna umetnica, govori o umetnosti:
„Umetnik znači jedno, a biti trendi nešto sasvim drugo. Uvek sam težila ka nečemu jedinstvenom, originalnom, i nikad nisam želela da budem kao neki, uniformisani vojnik, koga će kasnije svi da slede. Oni koji na sva usta pričaju o nekom glamuru i sebe nazivaju ikonama stila služe se onom oprobanom metodom, odu ispred nekog skupog izloga, poklone se i pitaju šta je aktuelno.“
Zašto nije upoznala Džonija Depa:
„Indirektno mi je bio upućen poziv da se upoznam sa Depom, ali sam ja to u startu sasekla i odbila poziv. Ja sam takva, ako svi idu levo, ja idem desno. Nije mi to bilo preterano zanimljivo iz prostog razloga: svi su se utrkivali i želeli da odu tamo i vide Džonija. Iskreno, on mi se ne sviđa kao muškarac, nekako mi je ‘sloumoušn’, izgubljen u vremenu i prostoru.“
O utisku koji je Bebi Dol ostavila na „Farmi“:
„Mislila sam da Bebi Dol ima inteligenciju, ali očigledno da ima samo onu estetsku. Pojavila se na imanju neka Cakana iz Leposavića, koja je došla sa svojim pedigreom, počela svima da gazduje. Ja sam očekivala bar od Bebi, pošto je iz Beograda i ima manire, da joj odbrusi i postavi je na mesto. Umesto toga, Bebi joj se čak dodvoravala, uvukla u krevet i šlihtala. Time je pokazala koliko moralno vredi. Bebi Dol je želatinasta masa. Beskarakterna je skroz ako je dopustila da se Cakana iz Leposavića tako ponaša.“
(„Alo“)
Emir Kusturica,
reditelj, kao komentar na tekst u britanskom „Sanu“ koji se podsmeva novopostavljenoj skulpturi Džonija Depa u Drvengradu:
„To može da objavi samo neko ko zavidi što je Dep bio ovde u Srbiji, a ne u Londonu! Ne samo što London, a ni čitava Engleska, nemaju Mećavnik, nego nemaju ni filmski festival kakav mi imamo i na kome mladi ljudi, studenti, mogu mnogo da nauče. Da oni imaju nešto tome slično, onda bi Džoni Dep došao i kod njih, a ovako nema gde.“
(„Kurir“)
Rambo Amadeus,
muzičar i ekološki aktivista, pomera granice u svojoj redovnoj kolumni:
„Prosječno domaćinstvo u Srbiji troši tri do pet puta više energije nego naše komšije, na primer, u Danskoj.“
(„Politika“)
Mladen Radulović,
maneken, poznat široj javnosti kao bivši momak pevačice Seke Aleksić, na pitanje da li je „mačo ili možda romantičan“, kaže:
„Definitivno sam više mačo jer takav muškarac treba da bude i romantičan. Konstantno radim na sebi, ali ne pokušavam da budem savršen, pre svega sam džentlmen. Muškarac uvek treba da preuzme inicijativu i bude zaštitnik svoje slabije polovine. Žene su danas mnogo više nezavisne i ostvarenije nego ranije, ali mislim da muško treba da bude muško i to u pozitivnom smislu.“
(„Story“)
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve