Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Vlada Srbije donela je u četvrtak 5. maja odluku da ne prihvati ponudu Telekoma Austrija za kupovinu 51 odsto akcija Telekoma Srbija. Vlada je naložila Ministarstvu finansija da okonča postupak prodaje tog preduzeća.
Telekom Austrija prethodno je za kupovinu ovog preduzeća dao poslednju ponudu: 1,1 milijardu evra za 51 odsto akcija (31 odsto državnih i 20 odsto grčkog OTE), s tim što bi 800 miliona evra isplatili odmah, a ostatak u narednih devet godina, u godišnjim ratama.
Kada se sve sabere, ovo je bila verovatno i niža ponuda od prethodne. Naime, na tenderu za prodaju akcija Telekoma Srbija koji je raspisan krajem prošle godine, Vlada Srbije, većinski vlasnik akcija preduzeća, odredila je minimalnu cenu za prodaju 51 odsto akcija – 1,4 milijarde evra.
Iako se u medijima mesecima spekulisalo da je Telekom unapred prodat poznatom kupcu – Dojče telekomu – ispostavilo se da je na tenderu učestvovao samo jedan ponuđač, Telekom Austrija. Ova kompanija je tada ponudila tražene 1,4 milijarde evra. Međutim, za akcije preduzeća ponudila je 950 miliona, a ostatak do 1,4 milijarde kao investiciju u razvoj.
Pošto je ocenjeno da Austrijanci nisu ispunili uslove tendera, Vlada Srbije pozvala ih je na pregovore. Na dan kada su dali ovu poslednju ponudu od 1,1 milijarde evra (800 miliona i godišnje rate), predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je uveren da Vlada Srbije neće odstupiti od ranije odluke da ne prodaje Telekom Srbija ispod cene od 1,4 milijarde evra.
„Cenu Telekoma definiše i tržište, ali, ako tržište nije takvo da obezbeđuje potrebnu cenu i sredstva da bi Srbija napredovala ekonomski, Vlada je donela odluku da ne ide u prodaju Telekoma“, rekao je Tadić.
Dok se čekalo na poslednju ponudu Austrijanaca, u medijima se spekulisalo da je Telekom Austrija već postigao dogovor sa srpskom vladom da za 840 miliona evra kupi 31 odsto Telekoma. Austrijanci su to demantovali, dok je bivša ministarka za telekomunikacije Jasna Matić ocenila da je tako nešto ne bi iznenadilo.
Govorilo se i o tome da bi Telekom Austrija mogao da ustupi svoju kompaniju Vip državi Srbiji u zamenu za deo Telekoma i doplatu. Pominjalo se i da bi OTE mogao da prepusti svoj deo Telekoma (20 odsto) u zamenu za Vip.
Čini se da su to sve predlozi i kombinacije koji bi odgovarali Vladi Srbije, a koje su nenametljivo, kroz nagađanje u medijima, predlagane Austrijancima. Koliko je sve to daleko od realnosti vidi se tek sada, pošto je objavljena i zvanična ponuda.
Nakon odluke Vlade Srbije da se okonča postupak prodaje Telekoma, ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić izjavio je da neuspela prodaja neće uticati na realizaciju saobraćajnih projekata. On je naveo da je za izgradnju Koridora 10 obezbeđeno 1,2 milijarde evra od Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke i Svetske banke, te da druga sredstva nisu potrebna. Mrkonjić je dodao da će dodatni novac biti potreban samo ako se bez stranih partnera bude išlo u nove projekte, kao što je izgradnja Koridora 11.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve