Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Prosto je. Sede Mika i Pera u kafani na Vračaru i Pera kaže Miki kako hitno treba da ode do Novog Beograda, ne zna koliko bi koštao taksi, a ima samo 500 dinara. Mika mu odgovara, ja ću da te odbacim za tu lovu, ne brini.
Ili, sedi tako Pera, bez Mike, i na Tviter pošalje poruku: „na Vračaru sam, ko može da me cimne do NBGD za 500 dinara? Pliz RT.“ I javi mu se nekoliko dokonih.
Ili, Mika ima kola, a treba mu posao i on smisli da vozi ljude po gradu ili dalje po nekom dogovoru. Kao što neke devojke čuvaju decu, a žene čiste po kućama. Ili neki veštiji rade sitne opravke.
Sve to se može svrstati pod sivu ekonomiju, mada relativno naivnu. Svakako se ne bi dopalo taksistima koji plaćaju porez, ali se Miki kao olakšavajuća okolnost uzima to što putnike ne kupi na ulici već se nalaze na internetu. Baš to je problem, internet, odnosno široka zastupljenost u kombinaciji sa smart telefonima. Potreba da se nađe alternativni, plaćen, ali jeftiniji prevoz dovela je do nastanka servisa poput Uber.com.
Uber povezuje slobodnog vozača i onoga kome treba vožnja i isprva je opsluživao samo finu klijentelu, koristeći vozila visoke klase. Nastao je 2009. u San Francisku i nije preterano smetao jer se koncentrisao na privilegovane koji češće koriste limuzinu nego običan taksi. S vremenom su se širili i danas opslužuju 70 gradova širom sveta, a premijum segment nije im više jedini jer su ustanovili UberX, servis za koji kažu da je 30 odsto jeftiniji od lokalnog taksija. Što je počelo da im pravi probleme. Prošle nedelje su se londonski taksisti pobunili tvrdeći da im Uber otima posao.
Uber sebe ne smatra taksi servisom, jer ne koristi klasičan taksimetar. Ako im vozilo ide prosečnom brzinom manjom od 18 kilometara na sat (gradska vožnja), onda se plaća po minutu. Ako se ide brže (uglavnom van grada) onda se plaća po distanci koja se meri GPS uređajem. Vozaču se ne plaća ništa, plaćanje se vrši skidanjem novca sa kreditne kartice posle vožnje, a napojnicu je moguće platiti samo u kešu, mada nije obavezna niti se očekuje i preporučuje.
Prednosti Ubera su što ne samo da tačno znate ko je osoba koja će da vas vozi (i vozač zna vas jer se morate prvo registrovati) već možete da pratite i gde se trenutno nalazi na putu do vas. A tu su i povoljnija cena i kvalitet usluge kojom se diče. Naravno, imaju gomilu problema sa lokalnim vlastima pod uticajem onih koji su registrovani kao prevoznici, ali je do sada Uber uglavnom uspevao da opstane. Pozivajući se na osnovni princip da ne možete sprečiti ljude da se kreću i to pod najpovoljnijim uslovima.
Ne znam da li razmišljaju o Srbiji, ali možda bi to bilo dobro rešenje za službena vozila i njihove vozače kojima preti odlazak iz službe. A mogli bi i dalje da voze funkcionere, samo sada pod drugim uslovima. Uber uslovima.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve