Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ako želite da napravite uspeh u novim tehnologijama, zaboravite na mobilne telefone i aplikacije, čak donekle i na klaud i big data. Novi hit su – kamioni. Nije šala, pronalazači i preduzimači gladni uspeha u kamionima vide novi prostor za dokazivanje. A nama je posebno interesantna firma „Nikola“ (nikolamotor.com) iz američke države Jute. Kao što joj i samo ime govori, „Nikola“ nastoji da nastavi tamo gde je stao „Tesla“ (motors). S tim da umesto automobila na baterije prave kamione koje pokreće hidrogen.
Vlasnik firme je 34-godišnji Trevot Milton koji i ne krije da mu je prvi čovek „Tesle“ Elon Mask uzor. Trevor se opredelio za drumske krstarice iz dva razloga. Tu za sada nema ozbiljne konkurencije, a želeo je da radi sa motorima na hidrogen (suštinski električnim, samo sa drugačijim izvorom). Kaže da su podjednako efikasni kao turbo-motori koji rade na prirodni gas s tim da hidrogenski nema nikakvu emisiju gasova. Jedini problem je prostor. Hidrogenski motor zahteva poveliki rezervoar, veći nego električne baterije na „Tesli“. Takođe, neophodne su i pumpe jer je, za razliku od struje za bateriju, nemoguće dopunjavati hidrogen iz šteka u garaži. Dok je za „Teslu“ dovoljan šteker.
Prvi model kamiona logičnog naziva „Nikola One“ promovisan je 1. decembra. Za sada postoji samo prototip i ogromno interesovanje, čak tri milijarde dolara je osigurano kroz narudžbine. Kamion sa jednim punjenjem može da pređe bezmalo 2000 kilometara i ima 1000 konjskih snaga. Testira se na visokim i niskim temperaturama, usponima i različitim nadmorskim visinama. Prvu fabriku počeće da prave početkom sledeće godine, a godinu dana kasnije planiraju širenje mreže hidrogenskih pumpi u SAD. Milton tvrdi da njegovi kamioni štede novac već na prvoj vožnji.
Ali, kamion nije dobar samo za prevoz robe, već vam može poslužiti i da svoju bazu podataka preselite u klaud. Bukvalno. To radi kompanija „Amazon“ koja poseduje klaud servise, a odnedavno i bele šlepere kreativno nazvane Snežno vozilo (Snowmobile). To kamionče je, u stvari, jedan ogroman hard-disk koji prima egzabajt podataka (to je, valjda, milion terabajta). Ako ste voljni da svoju data bazu prebacite u „Amazonov“ klaud, a naročito ako ste to pokušali internetom, shvatili ste da će to trajati čitavu večnost. U slučaju egzabajta preko najbržeg linka trajalo bi 26 godina. Ali ako pozovete Snežno vozilo koje se priključuje direktno na vaše servere, taj posao obaviće se za šest meseci i pet hiljada dolara. Onda će kamion da odveze sve te bajtove do „Amazona“ gde će ih podjednako dugo prebacivati u klaud. „Amazon“ je napravio deset ovakvih grdosija i kažu da im dobro ide.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve