Međunarodni odnosi
Merkel: Sa Trampom nema ćaskanja – ili ti ili on
Neviđeni izazov za sve je sprega Donalda Trampa i najkrupnijeg kapitala, kaže bivša nemačka kancelarka Angela Merkel za Špigel
Istraga u slučaju "Reket" u Severnoj Makedoniji dobila je prošle nedelje još jedan zaokret – spisak osumnjičenih za umešanost u iznudu novca od makedonskih biznismena i političara proširio se na specijalnu tužiteljku Severne Makedonije Katicu Janevu. Tokom svedočenja u Tužilaštvu za organizovani kriminal u Skoplju, tužiteljka je izjavila da se "ne oseća krivom"
„Sve će biti u redu“, majčinski kaže glas u pozadini, dok telefonom razgovaraju prvooptuženi u slučaju „Reket“ Bojan Jovanovski, poznatiji kao Boki 13, i makedonski biznismen Jordan Kamčev. Snimak ovog i drugih prisluškivanih telefonskih razgovora objavio je početkom avgusta desničarski list „La Verita“ iz Milana. U izjavi za medije koju je specijalna tužiteljka Severne Makedonije Katica Janeva dala prošlog utorka, nakon četvorosatnog ispitivanja u Tužilaštvu za organizovani kriminal u Skoplju, tužiteljka je rekla da ne sme da kaže da li se njen glas čuje na snimku ili ne. „I sami znate da nije dozvoljeno deljenje takvih informacija“, objasnila je Janeva uz ljubazan osmeh.
IRONIJA SUDBINE
Grupa policajaca u civilu pozvonila je prošle srede na vrata Janeve u skopskom naselju Kozle. Tužiteljka je mirno otvorila vrata, stavila naočare za sunce i poslušno se smestila na zadnje sedište crnog policijskog seata altee. Do juče – žena na čelu „najmoćnije makedonske pravosudne institucije“ koja predvodi gonjenja za krivična dela povezana sa neovlašćenim presretanjem komunikacija. Danas – osumnjičena za zloupotrebu službenog položaja na osnovu prisluškivanih razgovora.
Kada je Janeva došla na čelo Specijalnog javnog tužilaštva, bila je praktično nepoznata široj javnosti. Gradila je karijeru u provinciji, radeći kao zamenica javnog tužioca u Osnovnom tužilaštvu u Đevđeliji. Predavala je krivično materijalno i procesno pravo u Akademiji za sudije i tužioce. Kolege su je hvalile da je „profesionalna i obrazovana“. Janevu je na novootvorenu poziciju specijalne tužiteljke posebno preporučilo što je na Siciliji završila obuku o borbi protiv organizovanog kriminala. Činjenica da je učila od eksperata koji se svakodnevno obračunavaju sa italijanskom mafijom ulivala je strahopoštovanje.
Izbor Janeve u septembru 2015. bio je rezultat dogovora između predstavnika četiri najveće partije u Makedoniji: Demokratske partije Albanaca, Demokratske unije za integraciju, Socijaldemokratskog saveza i VMRO DPMNE. Bila je to nemirna godina u Makedoniji: oružani sukobi u Kumanovu, afera oko razrešavanja ubistva Martina Neškovskog, veliki građanski protesti i dve afere. Od specijalne tužiteljke očekivalo se da reši aferu „Puč“, po optužnicama za ugrožavanje ustavnog poretka i špijuniranje, gonjen je i tadašnji lider opozicionog Socijaldemokratskog bloka Zoran Zaev, kao i aferu „Prisluškivanje“, u vezi sa serijom snimaka koji su ukazivali na korupciju u vlasti, a koji je opozicija na čelu sa Zaevim tada objavila.
Za specijalni zadatak specijalna tužiteljka dobila je potpuno odrešene ruke: slobodu da sama bira saradnike, otvoren budžet – bez bilo kakvih limita za kadrovsko i tehničko osoblje i bez ograničenja za strane ekspertize tokom prva tri meseca. Sve, samo da zauzvrat, kako je tada izjavio Zaev, donese „nezavisno, nepristrasno i dovoljno stručno rešenje, koje bi bilo u interesu građana“. Janeva je, između ostalog, gonila ministarku unutrašnjih poslova Gordanu Jankulovsku, čelnike Elektrana Makedonije i, na kraju – biznismena Jordana Kamčeva, koji ju je ove godine optužio za reket. Kamčev važi za najbogatijeg čoveka u Makedoniji, a „Forbs“ procenjuje da je „težak“ 228 miliona evra. Zbog visokoprofilnih slučajeva kojima se bavila, mnogi su brinuli za bezbednost tužiteljke. Janeva nije pokazivala da je zabrinuta za sebe: išla je na ročišta, ljubazno se osmehivala, strpljivo objašnjavala novinarima detalje slučajeva koje vodi, radila je za dobrobit svoje zemlje. Izgradila je o sebi sliku žene čvrste ruke u svilenoj rukavici.
Iste godine kada je Janeva napravila skok u karijeri, njen prijatelj i saučesnik Boki 13 objavio je da se povlači iz šou-biznisa. Tabloidi su pisali da se čak bio posvetio vanrednim studijama prava na Univerzitetu u Skoplju. Na istom fakultetu studirao je i Lazar, sin Janeve.
Kuća i kancelarija tužiteljke su prošle nedelje pretresene. Zaplenjen je njen službeni kompjuter, kao i jedan od dva mobilna telefona (za koji se spekuliše da je formatiran). Kako je objasnio Lazar Janev, majka je drugi telefon izgubila u Beogradu.
NEOPOZIVA OSTAVKA
Janeva je 15. jula objavila da podnosi neopozivu ostavku. Ranije tog dana, uhapšeni su Boki 13 i Zoran Milevski, a ime Janeve prvi put je povezano sa reketiranjem.
„Koristim priliku da obavestim javnost da neću dozvoliti da se moje ime koristi za alibi nekoga ko kao taoca drži sudbinu Specijalnog tužilaštva i evropske integracije moje zemlje. Izjavljujem da će ostavka postati aktivna kada se političke stranke dogovore o novom zakonskom rešenju i izaberu mog naslednika“, oprostila se tužiteljka. Kako su rekli iz SJO, Janeva o ostavci prethodno nije razgovarala sa kolegama.
A onda je potpuno nestala iz javnosti. Mediji su spekulisali da je pobegla iz zemlje, saradnici su tvrdili da nisu imali nikakav kontakt sa njom. A onda se pojavila isto tako naprasno kao što je nestala: zakazala je konferenciju za medije, otišla kod frizera, gde su je uslikali tabloidi, i staloženo stala pred novinare. „Pod punom odgovornošću tvrdim da nisam zloupotrebila svoj položaj, svesno ili nesvesno, činjenjem ili nečinjenjem“, obratila se Janeva.
LUJ VITON I KAFA U OHRIDU
Biznismen Jordan Kamčev trenutno se vodi kao prvooptuženi za pranje novca i prevare (slučaju „Imperija“), a sudi mu se pred SJO. Biznismen je u maju sam prijavio da ga „reketiraju“, navodeći da je od njega tražena suma od osam miliona evra, ali da je na kraju pao dogovor da isplati „samo“ pet, i to u četiri rate. Nakon prve tranše, Kamčev je dobio nekoliko olakšica: oslobođen je kućnog pritvora, vraćen mu je pasoš, a na kraju je stekao i status zaštićenog svedoka. U prilog umešanosti Janeve u slučaj svedoči i to što je samo ona, kao specijalna tužiteljka, imala pravo da potpiše odluku kojom je Kamčev pušten iz pritvora. Biznismen tvrdi da mu je bilo obećano da će, uz isplatu pune sume, SJO odustati od postupka protiv njega.
Istražitelji pretpostavljaju da su Janeva i Boki 13 dobili 1,5 miliona evra u kešu – pola miliona od biznismenove žene i milion od Kamčeva lično – spakovan u „luj viton“ torbu.
Iz Tužilaštva za organizovani kriminal najavljuju da će se dokazati da je dobila još i više. Osim toga, Janeva je navodno dobila oko 5000 evra u nameštaju, koji joj je nabavio jedan od osumnjičenih. Nakon hapšenja, makedonski Kanal 5 objavio je snimak na kojem policija iznosi nameštaj iz tužiteljkine kuće. Kamera je zabeležila kako radnici u kamion utovaruju jedan sivi trosed.
Desetak dana nakon što je Kamčev izneo optužbe, tabloidi su preneli da su se u jednom kafiću u Ohridu navodno sreli Boki 13 (tada već u statusu osumnjičenog u aferi „Reket“), Katica Janeva i premijer Severne Makedonije Zoran Zaev. Desetak dana kasnije, Boki 13 je uhapšen, a Janeva je podnela ostavku. Zaev negira bilo kakvu povezanost sa njih dvoje. „Neću dozvoliti da mi vladu sruši par kriminalaca, jedan sujetan novinar i jedan p*der“, odbrusio je Zaev na konferenciji za novinare, odbacivši navode da se sa bilo kim o bilo čemu dogovarao.
POZIVI NA ODGOVORNOST
Dimče Arsovski, poslanik opozicione VMRO DPMNE, ocenio je da „neće biti pravde u Makedoniji“ dok se ne stigne do glavnih naručilaca i ne rasvetli se uloga Zorana Zaeva. „Zaev će se ograditi od svih saradnika samo da spase sopstvenu kožu“, smatra Dimovski.
Tužilaštvo je objavilo da je, osim troje osumnjičenih, istraga pokrenuta protiv još dvojice političara. Za sada nije poznato ko su oni. Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, predstavnici SAD i EU, rekli su da očekuju „brzu i efikasnu istragu svih osumnjičenih“. Portparol Vlade Muamed Hodža istakao je da pokretanje postupka protiv Janeve potvrđuje da je pred zakonima „svako jednak i odgovoran“.
Severna Makedonija se nada da će na jesen dobiti datum za početak pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji. Da bi se to dogodilo, Severna Makedonija treba da reši još samo pitanje Zakona o javnim tužilaštvima. U Sobranju se u utorak razgovaralo i o izmenama Zakona o specijalnom tužilaštvu, kako bi ova oblast bila detaljnije regulisana.
Janeva se trenutno nalazi u Istražnom zatvoru u Skoplju, gde će ostati najmanje 30 dana. Kako su saopštili iz zatvora, tužiteljka u ostavci deli sobu sa još jednom ženom i redovno uzima propisane lekove. Na njeno mesto još uvek nije imenovan niko, a mandat joj zvanično traje do 15. septembra (i Janeva, kako je navela u tekstu ostavke, faktički vrši dužnost dok se ne imenuje zamena). Tužilaštvo ima tri meseca da pokrene optužnicu protiv Janeve. Ukoliko bude osuđena, mogla bi da dobije do 12 godina zatvora.
Neviđeni izazov za sve je sprega Donalda Trampa i najkrupnijeg kapitala, kaže bivša nemačka kancelarka Angela Merkel za Špigel
U subotu uveče u zgradi u Kninu eksplodirala je ručna bomba M-75. Jedna osoba je poginula, a četiri su ranjene
Erdogan podržava odluku Međunarodnog krivičnog suda za hapšenje Benjamina Netanjahua, Žozep Borelj takođe, dok Viktor Orban zove u goste izraelskog premijera i garantuje mu bezbednost
Od januara 2025. godine, Bugarska i Rumunija postaće deo zone Šengena, saopštio je mađarski ministar unutrašnjih poslova. Do sada je ulazak ove dve zemlje u šengenski prostor blokirala Austrija
Premijer Izraela zbog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda u Hagu svakako neće putovati ni u jednu od 124 zemlje potpisnice Rimskog statuta, ali se to ne odnosi na Sjedinjene Američke Države, odakle je već dobio veliku podršku, ukazao je spoljnopolitički komentator Boško Jakšić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve