Sredinom decembra proglašen je pobednik na međunarodnom konkursu za arhitektonsko rešenje buduće zgrade Centra za promociju nauke koja će biti izgrađena na Novom Beogradu, u bloku 39, u neposrednoj blizini Fakulteta dramskih umetnosti. Prvu nagradu dobio je austrijski arhitekta Volfgang Čapler, dok su drugo i treće mesto osvojili tokijski „Sou Fujimoto Architects“ i grupa beogradskih arhitekata, dizajnera i inženjera iz biroa ARCVS.
Čapler se krajem decembra sastao sa ministrom nauke Božidarom Đelićem, kao i sa predsednikom Saveza arhitekata Srbije Jovanom Mitrovićem i kolegama arhitektama sa kojima će zajedno raditi na izradi Glavnog projekta Centra za promociju nauke. Čapler je u objašnjenju svog arhitektonskog rešenja napisao da Centar vidi kao izdignuti grad, koji nije u dodiru sa zemljištem, osim na nekoliko stubova i elemenata kojima će se ljudi kretati. On je blok 39 zamislio sa biciklističkim stazama, stazama za trčanje, vodom, bujnom i raznolikom vegetacijom, koju sačinjavaju i egzotične i biljke koje inače rastu na našim prostorima. U okolini zgrade Centra su odmorišta, otvoreni bar, mesta za sastajanje i diskusije, bašta…
Prema planu Ministarstva nauke, izgradnja ovog Centra trebalo bi da počne u prvoj polovini 2011. godine, a završena u 2012. godini. Pozivajući sve arhitekte u Srbiji i svetu da učestvuju na ovom konkursu, Đelić je istakao da će zahvaljujući njemu Beograd kroz dve godine dobiti nesvakidašnji objekat gde će osnovci i srednjoškolci, njihovi roditelji i učitelji imati prilika da se upoznaju sa naukom i tehnologijom. Đelić je rekao da će izgradnja objekta u bloku 39 obeležiti Beograd, ali i celu Srbiju, kao i da je ideja da on postane simbol nauke, urbanizma i arhitekture. Prema njegovim rečima, zamišljeno je da blok 39 bude moderan kampus nauke i umetnosti i da Beograd, poput Bilbaoa s muzejom Gugenhajm, bude na radaru svetske arhitekture.
U detaljima konkursa navodi se da je glavni cilj Centra da generiše naučnoobrazovni proces, proces stalnog učenja i usavršavanja sa direktnim aktivnostima u saradnji sa Ministarstvom prosvete. Želja Ministarstva je bila da se arhitekturom objekta prikaže vizija Centra, njena namena i prostorno obeležje sa posebnim arhitektonskim kvalitetima, tehnologijom i principima održivosti.
U bloku 39 biće izgrađen objekat površine 10.000 metara kvadratnih, a njegove četiri glavne celine biće interaktivni izložbeni prostor, „naučni klub“ sa laboratorijama i učionicama, planetarijum i višenamenska konferencijska dvorana.
Inače, ovo je i prvi međunarodni arhitekstonski konkurs raspisan u Srbiji posle skoro 30 godina. Ministarstvo nauke ga je raspisalo u skladu sa preporukama UNESKO-a i u saradnji sa Savezom arhitekata Srbije, Društvom arhitekata Beograda i Internacionalnom unijom arhitekata. Projekat izgradnje Centra deo je programa investicija u naučnu infrastrukturu, koji se finansira sredstvima Evropske investicione banke, a vrednost ovog projekta je 20 miliona evra, što predstavlja pet odsto ukupnog investicionog programa. U žiriju, osim ministra Đelića bili su i gradski arhitekta Dejan Vasović, Jovan Mitrović, kao i nekoliko članova iz drugih zemalja: Roberto Simon (Brazil), Dorte Mandrup (Danska), Ginter Katherl (Austrija), Urania Klucinjoti (Grčka). Prvoplasirani projekat osvojio je 60.000 evra, drugoplasirani 20.000 evra, a trećeplasirani 10.000 evra.