Dr Gregorija Hausa u seriji odlično glumi Hju Lori, britanski glumac i komičar, nama poznat iz „Crne Guje“
Otac pedesetogodišnjeg Lorija je lekar i dobitnik zlatne olimpijske medalje 1948. u Londonu za veslanje u disciplini dvojac bez kormilara. Do trinaeste godine pohađao je u Oksfordu, u kom je rođen, prestižnu privatnu Zmajevu školu, a onda je otišao u Iton pa na Selvin koledž u Kembridžu, na kom je dobio zvanje arheologa i antropologa.
Zašto je to važno? Lori se u mladosti, baš kao i otac, bavio veslanjem i osvajao nagrade, a i danas je član Linderkluba, jednog od najstarijih veslačkih klubova na svetu. Onda je oboleo od mononukleoze, zbog čega je morao da prestane s veslanjem, pa se, valjda iz dosade, posvetio glumi u dramskom klubu studenata Kembridža.
Na poslednjoj godini Kembridža postao je predsednik dramskog kluba, a zamenica mu je bila Ema Tompson.
Onda je napravio karijeru: glumio je u BBC-jevim skeč komedijama „Delić Fraja i Lorija“ (A Bit of Fry and Laurie) i „Dživs i Vuster“ (Jeeves and Wooster) u kojoj je pevao i svirao klavir, u seriji „Crna Guja“, filmovima Razum i osećajnost sa Emom Tompson (Sense and Sensibility, 1995), 101 dalmatinac gde je igrao Džaspera koji krade štence (101 Dalmatians, 1996), Možda beba (Maybe Baby, 2000)…
Nekoliko godina, kao i mnogi komičari, borio se sa depresijom o kojoj nerado govori.
Najveći izazov u seriji „Dr Haus“ bio mu je zauzdavanje britanskog akcenta. U šou Dejvida Letermana žalio se kako dok glumi mora da razmišlja o načinu na koji izgovara baš svaku reč. Osim toga, rekao je, na internetu su ga kritikovali jer se „smeje sa britanskim akcentom“. Usput je pomenuo da nema predstavu šta znače reči poput cevalitis, koje se pominju u seriji, iako se isto izgovaraju u Britaniji i Americi.
Uz brojne „manje“ nagrade, za ulogu dr Gregorija Hausa 2005, 2007, 2008. i ove godine nominovan je za nagradu Emi, ali je nije osvojio. Uspeo je, međutim, 2005. i 2007. da dobije Zlatni globus i priča se, najmanje 300.000 dolara po epizodi.
m. vidić