"Postoje tri principa za uspeh u avio-prevozu: dobra cena, kvalitet i brend. Najveći doprinos članstva u Star Alliance je uvećanje vrednosti našeg brenda"
Turkish Airlines (Türk Hava Yolları) često se opisuje kao atipična bliskoistočna avio-kompanija, koja „posluje drugačije“ i ne teži samo globalnoj ekspanziji. U 2011. turski avio-prevoznik označen je kao „Najbolji avio-prevoznik Evrope“, a prema oceni Skytraxa, Turkish Airlines prvi je u kategorijama „Najbolja Premium ekonomska klasa“ i „Najbolji avio-prevoznik južne Evrope“. O principima avio-biznisa i planovima u narednim godinama razgovarali smo sa Temelom Kotilom, generalnim direktorom Turkish Airlinesa.
„VREME„: Od 2001. do 2010. godine broj putnika Turkish Airlinesa se utrostručio i porastao sa deset miliona na 30 miliona. Šta je formula za takav rezultat i da li procenjujete da će se rast nastaviti?
TEMEL KOTIL: Uprkos globalnoj ekonomskoj krizi, uvećali smo svoje kapacitete u 2009, što se nastavilo tokom 2010, dok su druge avio-kompanije smanjivale svoje mogućnosti. Tržište avio-prevoza u Turskoj je neverovatno poraslo u poslednjih deset godina (naročito od 2002. do 2008), a broj domaćih putnika se uvećao za 25,2 odsto u istom periodu. U tom razdoblju broj internacionalnih putnika porastao je za 8,5 odsto u Turskoj.
Turkish Airlines je član Star Alliance grupacije avio–kompanija. Da li ste vi izabrali ovu alijansu ili su oni izabrali vas?
Biti članica Star Alliance dosta pomaže. Veoma je pozitivno što smo članica saveza koji okuplja samo dobre prevoznike. Porastao nam je broj putnika, naročito u biznis klasi. Verujem da je članstvo u Star Allinace znatno doprinelo ovom rastu. Postoje tri principa za uspeh u avio-prevozu: dobra cena, kvalitet i brend. Najveći doprinos članstva u Star Alliance je uvećanje vrednosti našeg brenda.
Kako vidite da će se razvijati vaša flota i tipovi aviona koje koristite u narednim godinama?
Naši avioni su u proseku stari oko šest godina, što nam dosta pomaže da smanjimo operativne troškove i održimo efikasnost flote u smislu pouzdanosti aviona. Pored toga, novi avioni našim putnicima daju šansu da uživaju u najnovijim tehnologijama i proizvodima koji obezbeđuju veći komfor nego što to pružaju stariji avioni.
Da li u budućnosti planirate razvoj Turkish Airlinesa u pravcu leta „od tačke do tačke“ ili kroz usmeravanje na transfere preko vaših glavnih centara?
Glavni centar Turkish Airlinesa je Istanbul. Pored dominacije naše flote najnovijih aviona nad već osvojenim tržištem, glavni cilj nam je da mrežu letova razvijemo širom sveta. Kada je u pitanju SAD, ako se fokusirate na etničku strukturu stanovnika Vašingtona i oblasti oko njega (etiopska, indijska i persijska zajednica), videćete da su njihove zemlje porekla naše najčešće destinacije. Vašington je jedan od globalnih političkih centara, što privlači putnike i stvara prirodan priliv iz ostatka sveta, posebno posete članovima administacije federalne Vlade, Međunarodnom monetarnom fondu i Svetskoj banci. Ta činjenica je i veliki potencijal za rast naših internacionalnih putnika.
Suprotno praksi outsorcinga, Turkish Airlines značajno investira u obuku pilota i održavanje aviona. Da li to smatrate važnim faktorom za uspeh u avio–industriji?
Kao komercijalna avio-kompanija, moramo da razmotrimo i izađemo u susret očekivanjima naših putnika. Turkish Airlines porodica dobija profesionalnu pomoć da obezbedi zadovoljstvo putnika i razlikuje se od drugih prevoznika. Od našeg osoblja očekujemo da pridaju značaja odnosima sa svim putnicima. Prijateljski i profesionalan pristup, pravilna upotreba govora tela i maksimalna osećajnost – naši su glavni prioriteti.
Turkish Airlines ima dosta sportskih sponzorstava i visokobudžetnih reklama, kao sa fudbalskim klubovima Barselona i Mančester junajted. Da li se to pokazalo kao dobra investicija?
Kao Turkish Airlines, radimo sa najpoznatijim svetskim klubovima i organizacijama: Barselona, Mančester, Kobe, Karolin i Evroliga Basketbol. Tako da sponzorišemo La Ligu, Premijer ligu, NBA, Karolin i Soni Erikson WTA Tur u Dohi, Pekingu, Tokiju, Montrealu i drugim gradovima. Potpisivanje ugovora sa najzapaženijim svetskim imenima uvećalo je prepoznatljivost našeg brenda i omogućilo da uspostavimo veze sa ljudima. Turkish Airlines uvek ima cilj da bude najbolji i da učestvuje u sportskim, kulturnim, umetničkim i društveno odgovornim projektima.
Turkish Airlines je 2008. stekao vlasništvo nad 49 odsto akcija kompanije BH Airlines u Bosni i Hercegovini. Kakvi su vam planovi sa ovom malom kompanijom sa zapadnog Balkana?
Odbor direktora još nema odluke po tom pitanju. Štaviše, ako neke odluke budu donesene, Odbor direktora ima obavezu da o tome obavesti Odbor za tržište kapitala, kako bi bili informisani vlasnici akcija. Kako zasad nemamo odluku, nismo u mogućnosti da odgovorimo na ovo pitanje.
Smatra se da avio–kompanije u svet prenose vrednosti svoje zemlje, dok u maticu donose svetske vrednosti. Da li se slažete sa tim tvrdnjama?
Najvažniji izvor našeg rasta i uspeha je razvoj novih proizvoda i kvaliteta usluge. Takođe, sigurnost koju Turkish Airlines obezbeđuje osnovni je princip u svim stvarima, štaviše, to je osnovni princip našeg poslovanja. Istanbulski Aerodrom „Ataturk“ glavno je središte Turkish Airlinesa koji simbolično nazivamo i „Prirodno središte sveta, Istanbul“. Putnici koji su u tranzitu kroz Istanbul, sledeći su po važnosti za uvećanje vrednosti naše kompanije u narednim godinama.
Kao profesionalac koji pripada svetu avio–industrije, kakva je vaša vizija globalnog avio–prevoza u godinama koje dolaze? Gde je tu mesto Turkish Airlinesa danas, a gde u budućnosti?
Naša vizija je da postanemo prevoznik sa trendom kontinuiranog rasta koji je iznad proseka avio-industrije. Da postanemo kompanija sa najzavidnijom uslugom širom sveta, troškovima jednakim onima koje imaju low–cost kompanije i da broj udesa bude ravan nuli. Nameravamo da naše osoblje konstantno razvija svoje kvalifikacije verujući u blisku vezu između dobrobiti za kompaniju i vrednosti koje sami donose. Vidim osoblje dobro prilagođeno modernim principima upravljanja, uzimajući u obzir najbolje interese ne samo akcionara, već svih zainteresovanih strana koje su u kontaktu sa avio-industrijom.
Vizija nam je preduzetništvo koje kreira nove poslovne mogućnosti za sve članice Star Alliance i koristi prednosti koje oni obezbeđuju.
I teorija i praksa
Temel Kotil, generalni direktor i član izvršnog odbora Turkish Airlinesa, rođen je 1959. godine. Vazduhoplovno inženjerstvo diplomirao je na Tehničkom univerzitetu u Istanbulu (ITU) 1983. godine. Doktorirao je na Univerzitetu Mičigen 1991.
Na ITU je osnovao i upravljao laboratorijom za napredne kompozitne materijale, radio je kao dekan saradnik na Fakultetu za aeronautiku i vazduhoplovno inženjerstvo i kao šef istraživačkog planiranja u gradskim vlastima Istanbula.
Tokom drugog boravka u SAD 2001. godine, Temel Kotil bio je gostujući profesor na Univerzitetu Ilinois i radio je kao istraživač u kompaniji Advanced Innovative Technologies.
Za Turkish Airlines počeo je da radi 2003, kao zamenik generalnog direktora u Turkish Technic Inc., a generalni direktor Turkish Airlinesa postao je 2005. godine. Temel Kotil je član Upravnog odbora IATA (International Air Transport Association – Međunarodno udruženje vazdušnog prevoza) od 2006, a član Odbora direktora AEA (Association of European Airlines – Udruženje evropskih avio-prevoznika) od 2010. godine.
Autor je brojnih tekstova i publikacija u stručnim magazinima i prezentacija na seminarima i stručnim konferencijama.
Istorijat
Turkish Airlines (Türk Hava Yolları-THY) osnovalo je 1933. tursko Ministarstvo odbrane kao „Državnu upravu za vazdušni saobraćaj“ sa četiri aviona „junkers F13“, jednim „kertis kingberd“ i jednim „tupoljevom ANT-9“. Pod sadašnjim nazivom radi od 1955. godine kada je kompanija reorganizovana i dokapitalizovana, između ostalog i od strane britanskog BOAC-a. Turska privatizaciona uprava danas ima vlasnički udeo od 49,1 odsto a ostatak je na slobodnom tržištu. Posle prilično nepovoljnog perioda tokom sedamdesetih i početkom osamdesetih, država kao osnivač prepoznala je važnost avio-kompanije, kada je i započeo proces modernizacije i rapidnog podizanja kvaliteta kako operativnog tako i kvaliteta usluga prema krajnim korisnicima – putnicima. Paralelno s tim procesom, brižljivo je građena pozitivna slika THY kao sigurnog, modernog avio-prevoznika čiji je najvažniji cilj bezbednost putnika i dobra usluga. Globalno širenje kompanije dobilo je vetar u leđa kada je 2000. godine otvoren novi namenski terminal na međunarodnom aerodromu „Ataturk“ u Istanbulu. U prvoj deceniji ovog veka, THY nastavlja sa ekspanzijom, kako kvalitativnom tako i kvantitativnom; 2004. godine naručuju za 2,8 milijardi dolara 36 aviona od Erbasa i još 15 od američkog Boinga. THY poseduje svoju tehničku bazu (Turkish Tehnics), kao i centar za obuku osoblja. Ove godine planirano je uvođenje u saobraćaj tri aviona „erbas 330“ za dugolinijski saobraćaj, ukupno osam srednjoprugaša „erbas 321“ i „boing 737-800“, kao i sedam „boinga 737-900“ posebno modifikovanih sa dodatnim rezervoarima za gorivo koji će leteti ka udaljenim destinacijama na kojima je nerentabilno koristiti veće avione. Kako je i sam generalni direktor Kotil izjavio u jednom ranijem intervjuu, „cilj Turkish Airlinesa u narednom periodu je da proširimo našu mrežu letova ka srednje udaljenim odredištima, kako bismo mogli da usmeravamo (fidujemo) putnike ka našim odlično razrađenim dugolinijskim letovima“. Danas THY ima flotu od 179 aviona, uključujući i teretne. Svojim letovima spaja 189 destinacija, od čega 149 u međunarodnom i 40 u nacionalnom saobraćaju. Flota uključuje avione „erbas“ A319, A320, A321, A330 i A340 i „boing“ 737-400, 737-800 i 777ER.
»Vreme uspeha!«
Redovni podlistak nedeljnika „Vreme“, izlazi svakog prvog četvrtka u mesecu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!