Uz nesebičnu pomoć pravnih službi Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke, Republika Srbija i Republika Crna Gora podelile su mesta u međunarodnim finansijskim institucijama. Da li je to podela za ugled ili deoba krave
SpecijalnoizVašingtona
POSLE POSLA: Miroslav Ivanišević, Branko Lukovac i Boćidar Đelić
Razlog za prijem u ambasadi državne zajednice Srbija i Crna Gora u Vašingtonu nije bila samo činjenica da je tog vikenda, kažu, na vašingtonskim ulicama primećeno pet odvojenih delegacija, što iz Beograda, što iz Podgorice. Prijatna i opuštena atmosfera bila je u nedelju 13. aprila u prizemlju i na terasi ambasade, a na spratu u kancelariji ambasadora ozbiljna, kako i priliči. U njoj se odigrao završni čin višemesečne drame neobičnog naziva „Predstavljanje državne zajednice Srbija i Crna Gora u međunarodnim finansijskim institucijama“ čiju su konačnu rediteljsku kreaciju potpisali eksperti Svetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. Pošto je prijem uveliko odmakao, među zvanicama je prostrujala vest da će biti svedoci potpisivanja istorijskog dokumenta. Kasnije će taj papir jedan od retko dobro raspoloženih zvanica, srpski ministar finansija Božidar Đelić, nazvati „Vašingtonski ugovor“, pa je tako i ušao u zvaničnu komunikaciju.
U glavnim ulogama završnog čina za velikim stolom bili su: u sredini Branko Lukovac, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom državne zajednice, a sa njegove leve i desne strane ministri finansija članica zajednice – Božidar Đelić i Miroslav Ivanišević. Na ćoškovima stola, srpski ministri Kori Udovički, Goran Pitić i Aleksandar Vlahović. Na drugom kraju kancelarije, upadljivo ćutljiv viceguverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić. Po sobi se kretalo nekoliko novinara.
Ambasador Ivan Vujačić printao je minut pred potpisivanje tri primerka Vašingtonskog ugovora, a zatim su glavni likovi pristupili istorijskom činu. S levog kraja stola, ministar Vlahović insistirao je (pomalo podsmešljivo, ako ne grešim dušu) da se parafira svaka od tri strane Ugovora, što je prihvaćeno bez protivljenja. Zatim potpisnici ustaju i rukuju se, blic fotoaparata sevnuo je nekoliko puta, da obeleži istoriju. Avaj, „nikon“ ili „kanon“ beše, zakazao je, snimatelj moli da se ponovi ceremonija rukovanja. Ministrima, naravno, nije teško, pa se istorija ponovila. Slavlje nije (kako je primećeno) zaliveno šampanjcem, ali sprat niže (što i priliči diplomatskom prijemu) uveliko se točio viski.
Tako su u glavnom gradu Sjedinjenih Američkih Država članice državne zajednice Srbija i Crna Gora potpisale Vašingtonski ugovor (najvažniji detalji su u okviru), kojim su podelile članstvo u međunarodnim finansijskim institucijama: Međunarodnom monetarnom fondu, Svetskoj banci, Evropskoj banci za obnovu i razvoj, Banci za razvoj Saveta Evrope i Bazelskoj banci za međunarodna poravnanja. Sporazum je, kako se šuškalo u krugovima svih pet delegacija, potpisan u senci veoma realne opasnosti da Međunarodni monetarni fond, ukoliko se dokument ne parafira, tri dana kasnije (sreda16. april) ne odobri drugu i treću tranšu kreditnog aranžmana od 137 miliona dolara (126 miliona za Srbiju i 11 za Crnu Goru). Na pitanje novinara da li je bilo prinude i što je Sporazum morao da bude potpisan u Vašingtonu, crnogorski ministar finansija Ivanišević izričito je rekao da uopšte nema sumnje da je bilo prinude iz Svetske banke i MMF-a, a njegov srpski kolega Đelić izjavio je da će „uvek biti ekstremista koji sve gledaju crno“, ali da je ovaj sporazum dobra stvar za obe države i da nema rizika za obustavljanje međunarodne finansijske podrške.
Za većinu prisutnih na prijemu ipak je (valjda zato što su iz Srbije) pomalo šokantno delovala vest da je Crna Gora dobila mesto (poslove) fiskalnog agenta državne zajednice u Svetskoj banci. Dan ranije u novinarskim krugovima kružila je informacija da će Srbija, odnosno njena Narodna banka, biti fiskalni agent i u MMF-u i u Svetskoj banci. I Ivanišević i Đelić, međutim, izjavili su na improvizovanoj konferenciji za novinare da su postigli dogovor uz potpunu saglasnost svojih vlada. „I Savet ministara državne zajednice daće svoju saglasnost“, rekao je ministar Lukovac, na šta je na konferenciji za novinare iz publike viceguverner NBS Jelašić jetko dobacio: „I guverneri centralnih banaka.“ Jelašić je inače odbijao sve „pozive na dijalog“ koristeći se veoma naglašenom poštapalicom „ja sam sada samo CMI“. Skraćenica je zapravo nastala od novog termina – Centralna monetarna institucija – koji se u Vašingtonskom ugovoru obilato koristi kao zamena za pojam Narodna banka.
Kasnije se u neformalnim razgovorima na terasi ambasade moglo dobiti dodatno objašnjenje za Jelašićeve upadice koje se svodilo na ocenu „da će Dinkić poludeti kad ovo vidi i neće pristati na rešenje o fiskalnim agentima, jer se zalagao da Narodna banka Srbije bude fiskalni agent i kod MMF-a i kod Svetske banke. A ako bi pristao na Vašingtonski ugovor, faktički bi sam sebe ugasio“.
„Gašenje“ Dinkića kao guvernera čuči možda negde u „dubokoj podsvesti“ Vašingtonskog ugovora i u tom kontekstu pojam „centralna monetarna institucija“ mogao bi biti elegantan način za njegovo uklanjanje ukoliko ne bude postignut politički dogovor između srpske vladajuće koalicije (odnosno Demokratske stranke) i partije G17 plus.
Prostor za taj politički dogovor-nagodbu može se naslutiti i iz odgovora ministra Đelića na novinarsko pitanje šta je zapravo centralna monetarna institucija. Ministar je, naime, rekao da će „to“ biti regulisano novim zakonom o Narodnoj banci Srbije.
Đelić je novinarima objasnio i kako je teklo finalno vašingtonsko usaglašavanje delegacija članica državne zajednice: „Imali smo višesatne razgovore sa pravnim službama Svetske banke i MMF-a. Mi smo njima rekli svoje predloge i ideje, a oni nama šta je pravno prihvatljivo.“
Za ministra Ivaniševića Vašingtonski ugovor je više od klasičnog pariteta iz Ustavne povelje i Beogradskog sporazuma. „Postigli smo da obe članice državne zajednice budu zadovoljne rešenjem, a istovremeno nismo ugrozili realizaciju poslova kod međunarodnih finansijskih institucija. Dakle, postigli smo punu afirmaciju članica državne zajednice i plus dobili funkcionalni pristup, odnosno simetriju u predstavljanju. Ovaj sporazum je rezultat dobrih odnosa dveju vlada“, kaže Ivanišević.
I ministar Đelić smatra da je zdrav kompromis iz Vašingtona dobar signal za nastavak posla u Beogradu i Podgorici na harmonizaciji ekonomskih sistema, na čemu posebno insistira Evropska unija. „Sada možemo da se posvetimo pitanjima aktive i pasive, da vidimo koliko ko kome duguje i da u narednih devet meseci podelimo imovinu. Gospodo novinari, nemojte pogrešno da me protumačite, ovo nije pitanje razvoda i sukcesije, nego eliminisanje finansijske nervoze među članicama državne zajednice“, rekao je ministar Đelić.
U referentnim kuloarima (ekonomski eksperti i poslovni ljudi) diplomatskog prijema, pošto se smirila nervoza izazvana istorijskim značenjem događaja, reakcije su bile različite. Jedna škola mišljenja smatra da su Crnogorci ponovo izvukli maksimum, ovog puta zahvaljujući Boži Đeliću i to slikovito objašnjava upoređivanjem Vašingtonskog ugovora sa deobom krave. „Crnogorci traže da se file, dakle najbolje meso od krave podeli na ravne časti, pola-pola. A za ono preostalo meso nemaju ništa protiv da se podeli tako da Srbija dobije 94 odsto, a oni šest procenata“, tvrdi ekonomista čiji ugled u Svetskoj banci nije uopšte sporan. Na pitanje kako tumači to da je u Svetskoj banci Crna Gora fiskalni agent, a Srbija depozitar, ovaj ekonomista odgovara novom slikom: „To vam je kao da ste vi dolarski milioner koji za čuvara svojih vrednosnih papira uzima mene potpunog sirotana.“
S druge pak strane, čuje se nešto umereniji ton koji ne spori da je Srbija kao finansijski neuporedivo moćnija članica državne zajednice u podeli mesta u međunarodnim finansijskim institucijama prošla veoma loše. „Ipak, neće se dogoditi ništa strašno jer su nam prijatelji iz MMF-a i Svetske banke ostavili veoma mali prostor i za kreaciju i za destrukciju“, kaže jedan poznati beogradski ekonomista.
Tako tanka margina koja nam je prepuštena trebalo bi da sugeriše svetskim finansijerima i investitorima da više nije tako strašno rizično ulagati u Srbiju. Sudeći, međutim, prema zaračunavanju faktora rizika pri odobravanju kredita u američkoj Izvozno-uvoznoj banci (Eksim banka), Srbija sa faktorom 9,28 i dalje zauzima prvo neslavno mesto (Albanija, Bugarska i Rumunija imaju faktor 7, a Hrvatska faktor 4). Utešno je ipak da u toj banci očekuju vrlo brzo (za nekoliko meseci) ukoliko nastavi sa reformama da Srbija dostigne spomenutu trojku iz susedstva, a da za nekoliko godina stigne i na sadašnji nivo rizika investiranja u Hrvatsku.
Vašingtonski ugovor (izvodi)
U skladu sa članom 34. st. 2. Ustavne povelje državne zajednice Srbija i Crna Gora, Vlada Republike Srbije i Vlada Republike Crne Gore zaključile su dana 13. aprila 2003. godine
UGOVOR O PREDSTAVLJANJU DRŽAVNE ZAJEDNICE SRBIJA I CRNA GORA U MEĐUNARODNIM FINANSIJSKIM INSTITUCIJAMA
Član 1. UMeđunarodnommonetarnomfondu:
1. poslove fiskalnog agenta za državnu zajednicu obavljaće centralna monetarna institucija Republike Srbije, u saradnji sa centralnom monetarnom institucijom Republike Crne Gore 2. poslove depozitara za državnu zajednicu obavljaće centralna monetarna institucija Republike Srbije 3. za guvernera državne zajednice biće predložen guverner centralne monetarne institucije Republike Srbije 4. za zamenika guvernera državne zajednice biće predložen predsednik centralne monetarne institucije Republike Crne Gore 5. predstavnika državne zajednice predložiće Vlada Republike Srbije
Član 4. USvetskojbanci 1. poslove fiskalnog agenta državne zajednice obavljaće centralna monetarna institucija Republike Crne Gore, u saradnji sa centralnom monetarnom institucijom Republike Srbije 2. poslove depozitara za državnu zajednicu obavljaće centralna monetarna institucija Republike Srbije 3. za guvernera državne zajednice biće predložen ministar finansija Republike Crne Gore 4. za zamenika guvernera državne zajednice biće predložen ministar finansija i ekonomije Republike Srbije 5. predstavnika državne zajednice predložiće Vlada Republike Crne Gore
Član 6. UEvropskojbancizaobnovuirazvoj 1. za guvernera državne zajednice biće predložen ministar finansija i ekonomije Republike Srbije 2. za zamenika guvernera državne zajednice biće predložen ministar finansija Republike Crne Gore
Član 7. Po prijemu u članstvo BankezarazvojSavetaEvrope 1. za predstavnika državne zajednice biće predložen ministar finansija Republike Crne Gore 2. za zamenika predstavnika državne zajednice biće predložen ministar finansija i ekonomije Republike Srbije
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Dirljivo izgledaju natpisi koje stariji građani nose na nekim antirežimskim akcijama, a na kojima se na različite načine ispisuje ista poruka: “Studenti, molimo vas, spasite nam državu!” Trenutno je blokirano tridesetak fakulteta, sa tendencijom da se ovaj broj značajno uveća, a masovnost demonstranata poraste, čemu uveliko doprinosi osionost Vučićeve vlasti. Snaga studentskog bunta iskazuje se kroz rađanje kompleksne i inovativne kulture otpora koja je do sada toliko nedostajala, kao i kroz međusobnu solidarnost
“Lično me je napao batinaš za koga sam kasnije saznao da je član vladajuće partije. Prisustvovao sam i napadu na Pavla Cicvarića od strane još jednog člana Srpske napredne stranke, kao i na još neke aktiviste. To je zaista tragičan prizor: u jednoj državi, visoki zvaničnici vladajuće partije na ulicama napadaju studente koji mirno stoje”, kaže za “Vreme” Petar Seratlić
Studenti iz Niša poručuju svojim kolegama da su tu i da ne ćute. Iako im je trebalo malo više vremena da se odazovu blokadama, pokazuju istrajnost u nameri da dođu do cilja, a to je svakako ispunjenje zahteva. Neki su zabrinuti kako će polagati ispite, a neki su samouvereni da su položili onaj najvažniji – iz etike i solidarnosti
Istraživanje NSPM – Beograd 2024.
11.decembar 2024.Đorđe Vukadinović i istraživački tim NSPM
Nezadovoljstvo naprednjačkim upravljanjem Beogradom polako ali sigurno gazi preko opštinskih međa i “urbano-ruralne” granice. Naime, svega 27,8 odsto građana Beograda SNS-SPS vladavinu glavnim gradom ocenjuje kao “sposobnu i efikasnu”, dok čak 40,1 procenat smatra da je “nesposobna i koruptivna”. A raspoloženje prema aktuelnom gradonačelniku još je i gore od toga
Uticaj Moskve u Srbiji danas je u prvom redu posledica tri fenomena: pitanja statusa Kosova, energetske zavisnosti Srbije, kao i postojanja većinske proruske orijentacije javnosti čak i nakon agresije na Ukrajinu, u šta se uklapa delovanje (pro)ruskih medija. Kako prenose mediji, Srbija je jedna od retkih evropskih zemalja koje su dopustile delovanje ruskih službenih medija (Sputnjik, RT – Russia Today) na svojoj teritoriji. Uz to, neke od najgledanijih srpskih TV stanica sa nacionalnom frekvencijom, poput TV Happy, imaju specijalizovane dnevne emisije čiji je sadržaj u službi ruske propagande
Udobno je biti vođen. Pružiš ručicu i ideš kuda te vode. Ne misliš. Ne pitaš. Prepuštaš se. Slušaš vođu. Ne izlaziš iz samoskrivljene nezrelosti. Studenti Srbije to odbijaju
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!