img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vaskrs

18. april 2001, 22:46 Miloš Bobić
Copied

Uskrs uvek pada u nedelju. To je jedini hrišćanski praznik koji ne određuje kalendar. Zato se u modernim vremenima praznuje dva dana. Tako se drugi dan zadesi u radnoj nedelji – u ponedeljak. Taj neradni dan, prvi u radnoj nedelji, jeste radost. On je glavna asocijacija koju pomen Uskrsa izaziva u svesti i dušama većine savremenika. Taj jedan neradni dan zato se ukazuje kao najveći uspeh, dobitak ostvaren ulaganjem miliona nedužnih žrtava bestijalne surovosti.

Povod i motiv mu je slavljenje vaskrsenja svete žrtve. Hristova žrtva je po biblijskom predanju sveta, nemerljiva i jedina. Po istorijskim faktima Hrist je samo prva zvanično mitski priznata žrtva, ključni kamen u milenijumima dugom i kontinualnom nizu ubistava, čerečenja, raspinjanja, kasapljenja, ubogaljivanja, oslepljivanja, spaljivanja, silovanja, paljevina i rušenja povezanih zajedničkim motivom – u ime vere i u svrhu širenja carstva Božijeg. Njegova milost je odnela mnoge gradove i narode sa lica njegove vlastite tvorevine, kako bi se u carstvu uspostavili red i pravda. A njegovo je carstvo carstvo nebesko. Sama Biblija nam kazuje mnogo o surovosti Svevišnjeg prema neistomišljenicima, kolebljivim podanicima ili jednostavno rečeno svojeglavim i zato nepotrebnim pojedincima i grupama. Teatar surovosti predstavljen Biblijom znak je i odraz neprikosnovenosti Svevišnjeg u odlučivanju između dobra i zla, potrebnog i nepotrebnog, pravog i krivog, prava i neprava, dozvoljenog i nedozvoljenog i, najzad, života i smrti. U tom svetlu Deset Božijih zapovesti ne odražavaju božiju strategiju i princip vladanja. One određuju i utvrđuju razliku između Njega i Nas. Ono što je inspirisao samo u dvadesetom veku nesumnjivo bi ga dovelo pred Nirnberški ili Haški sud. Naravno, to bi se desilo samo pod uslovom da je misija sprečena, pristalice se razbežale, a doktrina poražena. Rečju – da doktrina nije pobedila u geografski jasno omeđenom a politički i kulturno prepoznatljivom prostoru, neko bi u ime druge, pobedničke doktrine gospodina Boga istražio, sudio i oglasio krivim. Ali, tako se nije dogodilo. U tome se slažu Biblija i Istorija. Hrišćanstvo je pobedilo ovde, a Bog – jedan za dva velika plemena katolika i pravoslavaca, ustoličen je za centralnu religijsku figuru. Na drugim mestima i u drugim kulturama on se drugačije zove, a drugačije se zove i knjiga kojom se dokazuje njegova misija.

Istrazivači Crnih rupa, Bebi vaseljena i Velikog buma opasno su se približili tajni postanja a time i trenutku prispitivanja uloge, lika i dela božijeg. Istorija i kultura religije neće se ni posle trenutka naučnog dokaza o neodrživosti ideje o Tvorcu i njegovim delima promeniti. U njima će ostati zapisani pokreti, pohodi, žrtve, sva pomenuta bestijalna divljanja inspirisana Biblijom i u ime Njegovo. Bilo da je reč o dalekoj istoriji obeleženoj sektama iz rimskih katakombi, ikonoklastima i krstašima, ili o novijoj istoriji u kojoj su neizbežni činioci Inkvizicija, svi istrebljivači Jevreja i Muslimana (uključujući i Jevreje i Muslimane same), žrtve „Crvenih bandita“, moćnih država ili njihovog udruženja, srećemo kolokvijalno i kodifikovano pravo na zlo i pogrom. Svojom moralnom suštinom oni su inspirisani Biblijom, ako iz nje i direktno ne proizilaze. Tako se pledoaje za jednu posebnu duhovnu doktrinu pretvorio u inspiraciju, opšti manual, priručnik za taktiku širenja doktrina. Ratovi otud ne dolaze iznenada. Oni su poslednje sredstvo kojim se obezbeđuje prevlast i brani interes.

I tu nema mnogo moralnih dilema. Borba za moć i vlast kroz istoriju, pre i posle nulte godine, sadržala je iste slike. Broj nedužnih žrtava i porušenih domova nije prebrojan, ali se pouzdano zna da je bio ogroman i da je bio rasprostranjen na svim kontinentima. Ono što suštinski razlikuje periode pre i posle nulte godine jeste sažimanje ili bar smanjivanje ako ne broja a ono tematske određenosti pogroma. Religija se – između ostalog, ako ne i po sebi – ustanovila kao jedan od njegovih važnih uzročnih faktora. Ono što je od boga Marsa ratnik nasledio i preneo dobilo je jedno razumljivo kulturno, socijalno i antropološko objašnjenje. Voleli vi to ili ne, svaki rat je postao pomalo i sveti rat. U tom svetlu između krstaških ratova i NATO rata nema velike ideološke razlike. Jedino su vremena, pa zato i tehnologija ratovanja i ocena moralnih ciljeva rata različiti.

Ali, to nije problem. Problem – pravno, moralno i etički – proizlazi iz same Biblije. Ono što je Bog činio nije dato čoveku na raspolaganje bez prethodnog amina Svevišnjeg. Otud se postavlja pitanje nisu li pogromaši u nekom tajnom dosluhu sa Svevišnjim ili su, zlo i naopako, naumili da ga na zemlji zamene. Pravo na obračun sa neposlušnima, neistomišljenicima i drugačijim božije je pravo. Otud pomisao na drugi, opako zloupotrebljeni nauk Biblijske odiseje. Ko vlada svetom bogovski je jak, a božije ponašanje prirodno je i pripadajuće. To što neki misle da mu tragovi nečovještvom smrde ostaje stvar slobodnog uverenja manjine.

Nije primećeno, do sada, da je ijedna od njihovih žrtava vaskrsla. Razumljivo, jer ne samo što žrtve za ideju nisu dovoljno zalegle već je očigledno da su i nastradali (pravedno, jašta) zato što su joj se (ideji) opirali. Tu možda leži i ključ objašnjenja o njihovoj nemoći reinkarnacije ili srpski rečeno – vaskrsa. Drugo moguće objašnjenje je da preovlađujuća, religijom uobličavana kultura njih ne primećuje. Hrišćansko pleme ne može da pročita reinkarnaciju drugačijih. Ako kojim slučajem dođe do promena, u šta je teško poverovati, slika bi se promenila i bio bi izabran jedan vrhovni i najznačajnijii predstavnik za sve žrtve, istorijske i buduće, te neke druge religijske doktrine.

Posle svega, bilo bi možda hrišćanski savetno, a ponekad i ljudski dobro, pored pomisli ateista na prvi neradni dan u radnoj nedelji i vernika na Njegove patnje i vaskrs, pomisliti i na sve one uzgred potamanjene za Opšte dobro, procvat Carstva nebeskog i širenje Njegove ideje.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
07.maj 2025. Milica Srejić

Ima jedno mesto

23.april 2025. Bojan Bednar

Moje parče Berlinskog zida

16.april 2025. Nebojša Broćić

Mala lična utopija

10.april 2025. Jovan Kale Gligorijević

Wild horses

03.april 2025. Uroš Mitrović

Mastersi

Komentar

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević

Komentar

Dragan Bujošević i Nenad Lj. Stefanović – dvojac u teškoj deluziji

Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure