U Kruševcu, na Trgu glumaca, nalazi se sedam bista naših čuvenih glumaca Kruševljana: Ljubinke Bobić, Miodraga Petrovića Čkalje, Taška Načića, Radmile Savićević, Milana Puzića, Mihajla Bate Paskaljevića i Đuze Stojiljkovića.
Na istom trgu su i Kruševačko pozorište i Kulturni centar Kruševac u kome glume mladi, oni koji će jednog dana, moguće, preći u zgradu ovog ili nekog drugog pozorišta.
U Kulturnom centru Kruševac (KCK) svakog proleća još od 2008. godine održava se Festival srednjoškolskog teatra poznat kao TIN FEST, na kome se prepoznaju i izdvoje mladi glumački talenti. Osnovan je na inicijativu Učeničkog parlamenta grada Kruševca, s ciljem da promoviše dramsku umetnost u srednjim školama ovog grada. Učesnici festivala su srednjoškolci i dramska sekcija Vaspitno-popravnog doma. Festival se održava u Beloj sali KCK, traje nedelju dana i predstave se igraju svake večeri u dva termina, a sale su uvek prepune – na primer, na prvom TIN FEST-u bilo je 80 glumaca srednjoškolaca, a gledalo ih je oko hiljadu zainteresovanih vršnjaka.
Festival je takmičarskog karaktera, a predstave ocenjuje vršnjački žiri, koji čine učenici iz srednjih škola koje se takmiče i stručni žiri iz oblasti kulture. Pored glavnih nagrada za najbolju predstavu, najboljeg glumca i glumicu festivala, dodeljuju se i nagrade za najbolju režiju, kolektivnu igru i druge.
Pre početka predstave, bar je tako bilo sa mojom Medicinskom školom, sa mladim glumcima bila je psihološkinja, ali i drugi profesori da nas ohrabre i vide kako smo. Na dan dodela nagrade, svi profesori su navijali za nas, raspitivali se o rezultatima i tražili da im javimo kako smo se plasirali.
Ove godine se iščekuje 17. TIN FEST. Tim povodom, Lidija Užarević, urednica u Kulturnom centru Kruševac, podsetila je za RTS da je ovaj grad rasadnik glumačkih talenata. “Naravno da je ovaj festival podstrek da oni, mladi, izaberu svoj budući poziv, ali ne samo to, nego da se čita dramska literatura, da se školuje publika i da naš Festival za ovih sedam dana ima više od 3.000 gledalaca”, rekla je Lidija Užarević.
Osim nagrada, najlepši deo festivala jeste druženje, a i po koji “beg sa časa jer imamo probu”. Pripreme nove predstave počinju već na početku drugog polugodišta. Predstavu biraju učenici u saradnji sa profesorima srpskog jezika i književnosti, a mašta u pripremi predstave ovde nema granicu.
Tako smo pre pet godina mi iz Medicinske škole odlučili da pripremamo Porodične priče Biljane Srbljanović. To nije bilo prvo izvođenje ovog teksta na TIN FEST-u, ali, to nam je bila motivacija da se ponovo, na novi način, odigra ovaj komad. Predstava se završavala zvukom sirene za uzbunu i dimom, a između scena bilo je crveno svetlo i pesma Šušti, šušti bambusov list, koja podseća da su na sceni deca. Igraju se porodice. Devedesetih.
Za scenografiju predstava dostupni su fundusi i Kulturnog centra i Kruševačkog pozorišta. Kako uvek nešto nedostaje, učenici sami nabavljaju i time učestvuju u kreiranju scenografije. Nama je bila potrebna ogromna kost. Pronašli smo je u mesari i dobili je na poklon. A zatim i skuvali. Bilo je potrebno više od pet sati da kost bude spremna. Nabavili smo i pisaću mašinu, stari novac, orahe, šećer i druge rekvizite. Učenici sami osmišljavaju i kostime i muziku, naravno, uz pomoć profesora, a realizuju uz podršku Kulturnog centra. Zaposleni pomažu i učeniku koji tokom predstave vodi računa o muzici, svetlima i posebnim efektima na sceni kako nešto ne bi “krenulo po zlu”.
Mladi kruševački glumci se uglavnom svi međusobno poznaju, već od početka priprema novih predstava počinje da se šuška koji komad koja škola sprema, ko učestvuje, a ko režira i kako napreduje priprema. A događalo se (bar te godine kada smo pripremali Porodične priče) i da profesor škole glume Dejan Tončić, inače glumac Kruševačkog pozorišta, pomaže svakom učeniku koji to želi.
Na kraju Festivala je posluženje u klubu Kulturnog centra i druženje. Neki se tada opraštaju od TIN FEST-a jer završavaju srednju školu, a drugi već počinju sa radošću da razgovaraju o narednom festivalu.
U Kruševcu se osim ovog festivala organizuje i FEŠT, Festival školskog teatra, gde učestvuju osnovne škole. Ovog aprila je održan 20. FEŠT, učestvovalo je devet osnovnih škola, a dodela nagrada zakazana je u Kruševačkom pozorištu 8. maja, baš u četvrtak kad izlazi ovaj broj “Vremena”. U čast svih učesnika, biće održana predstava Ružno pače u režiji Zorana Lozančića.
Meni je ovaj festival bio životna škola. Škola o drugarstvu bez konkurencije i o suštini kolektivne igre. Jer predstava, kao i novine, jeste kolektivan čin. Škola o tome da učenje nije samo to da li znamo lekciju iz anatomije, mikrobiologije ili fizike, već da su jednako važne i druge lekcije. A profesori su pokazali da nisu tu samo da predaju gradivo propisano planom i programom. Što je mnogo važno.
Ko se nije pronašao u prirodnim naukama, kao na primer ja, ovaj festival ga je pogurao u svet umetnosti, a mene, eto, u svet novinarstva i društvenih nauka.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve