img
Loader
Beograd, 9°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kultura grada

20. septembar 2023, 21:11 Luka Tripković
Foto: Marko Dragoslavić /FoNet
Copied

Svaki grad vam govori gotovo sve o ljudima koji u njemu žive. Ako ste dovoljno pronicljivi, slojevi graditeljskih poduhvata pružiće vam mogućnost da se udubite u forenziku naselja. Uopšte uzev, beskrajno je zanimljivo da se grad ne posmatra iz lične perspektive, ograničene na period koji ste proveli na zemlji, već pokušati da se ulice, bulevari, zdanja i spomenici obuhvate pogledom uzdignutim iznad vekova.

U vremenu omraze prema svemu ruskom, ne mogu a da ne budem ciničan i da se zahvalim proviđenju na tome što, recimo, Francuzi slabo poznaju svoju istoriju, pa nisu ukinuli bistroe. Bistro (бы́стро), ruska reč za brzo, predstavlja slučajni spomenik velikog Napoleonovog poraza, budući da se vojska Aleksandra I tim povikom obraćala konobarima nakon što je umarširala u grad. Francuski lingvisti, doduše, oštro odbijaju ovu tezu i navode da je reč nastala korupcijom pojma koji se koristi u dijalektu regiona Poatije. Čak i ako su lingvisti u pravu da je priča o etimologiji bistroa najobičnija mitologema, ona podseća na katastrofalnu posledicu nesputane ambicije cara koji je sanjao o tome da pokori svet. I neodoljivi pariski bulevari, koji plene svojom širinom, ukrašeni drvoredima, podignuti su kao represivni instrument: Šanzelize, koji bukti u svetlu dok se farovi automobila roje i trepere kao svici u polju, nije ništa drugo do primer lepote nastale samo zato što je Napoleon III širenjem ulica želeo da spreči neku buduću revoluciju i osujeti lako postavljanje barikada.

Ako se vratimo u period antike, Tacit će nam sugerisati da je Neron napravio strašnu grešku kada je u svojoj megalomaniji širio bulevare nauštrb zelenila i tako podigao temperaturu za nekoliko stepeni. Jednako znakovita mogu biti i groblja – šetnjom po atinskim nekropolama možete iščitati celokupnu istoriju grada: kad je demokratija cvetala, stratišta su kopnila, a kad se despotija uspinjala – iz zemlje su nicali sve veći i raskošniji spomenici.

Arhitektura ima silovit simbolički potencijal – samo jedan pogled na panoramu Menhetna bio je dovoljan da Frensis Pikabija izjavi kako mu se tog trenutka život zauvek izmenio. Strpljivi, temeljiti i marljivi Kinezi nisu zabadava angažovali najveće savremene arhitekte da projektuju, na primer, zgradu državne televizije, dok se vlast Bangladeša na desetogodišnjicu nezavisnosti od Pakistana sa pravom odlučila da podigne zgradu parlamenta po projektu slavnog Luja Kana.

Beograd u kome živim je danas nalik atinskom groblju – kratki periodi demokratije očituju se u stidljivim i gotovo neprimetnim arhitektonskim uzletima, dok monumentalni i neizbežni spomenici govore o megalomaniji despotija. Ponekad je, kao u slučaju zgrade SIV-a, reč o remek-delu moderne arhitekture, iako je ona samo deo zamišljenog projekta i dokaz da se nakon gradnje ovog zdanja odustalo od originalnih planova organizacije Novog Beograda, koji su se ipak ispostavili kao previše ambiciozni.

Sa druge strane, u poslednjih trideset godina prisutan je urbicid, lišen (makar i pogrešne) urbanističke logike, namenjen isključivo bogaćenju. Ako je devedesetih godina u pitanju bila ilegalna gradnja i neretko nadgradnja (zauvek uništena Zlokovićeva klinika u Tiršovoj, ili dve alpske kućice koje su van svakog razuma podignute na krovu jednog solitera u Brankovoj ulici i koje su, nakon 2000. umesto da budu srušene, lakonski zaklonjene podizanjem bilborda), danas prisustvujemo besomučnom rušenju ono malo sačuvanih spomenika kulture zarad izgradnje bezličnih i generičkih objekata.

Beograd na vodi je samo najočitiji primer, jer u njemu ne postoji ništa vredno bilo kakve pažnje sem toga što predstavlja spomenik ukidanju Ustava. Zarad izmaštane slike o grandioznosti novonastalog poretka jedne pogubne vlasti, olako se svima koji u Beogradu žive ili kroz njega prolaze oduzimaju mesta sećanja i na taj način se briše istorija, valjda u nameri da se pokaže kako ona ne traje nekoliko hiljada godina, već čitavih dvanaest.

Iako u glavnom gradu živim tek deceniju i po, doživeo sam da zakonom zaštićena kuća na Slaviji u kojoj sam godinu dana pohađao pripreme za fakultet više ne postoji, da železnička stanica sa koje sa sam koleginicama prvi put krenuo na bijenale u Veneciji postane ruševina, da kafić u kome sam prvi put u životu prelistavao Fukoa postane brisani prostor namenjen bezličnim zgradama novog gradskog jezgra, a uskoro će, bojim se, i Sajam, na koji smo porodično dolazili otkad pamtim i gde sam kupio svoje prve knjige, postati poligon za takmičenje u tome koliko brzo i efikasno možete oprati pare za koje postoji osnovana sumnja da potiču od trgovine narkoticima.

Takva destrukcija ne zaostaje za planskim uništenjem Narodne biblioteke i hiljada srednjovekovnih dokumenata, budući da i ona jednako efikasno i pogubno smešta istoriju u sećanje, a sećanje je, znamo, varljivo, i pogodno tle za stvaranje mitova. Stoga ne treba da nas čudi što posle decenije naprednjačke vladavine većina slepo veruje da živi u zlatnom dobu iako im novčanici govore nešto sasvim suprotno.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
07.maj 2025. Milica Srejić

Ima jedno mesto

23.april 2025. Bojan Bednar

Moje parče Berlinskog zida

16.april 2025. Nebojša Broćić

Mala lična utopija

10.april 2025. Jovan Kale Gligorijević

Wild horses

03.april 2025. Uroš Mitrović

Mastersi

Komentar

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević

Komentar

Dragan Bujošević i Nenad Lj. Stefanović – dvojac u teškoj deluziji

Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure