img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Kosa

07. maj 2014, 13:08 Biljana Vasić
Copied

Navaho Indijanci su verovali da su u kosi smeštene sve naše misli, da one izbijaju iz glave sa našom kosom i što je duža kosa, to su duže misli. Konfučije je govorio: „Naša tela, od svake dlake do delića kože, dobili smo od naših roditelja i ne smemo ih namerno povređivati i ranjavati.“ Kinezi smatraju da je nebriga o kosi siguran znak bolesti ili depresije.

Kosa je kroz istoriju ukazivala na socijalno poreklo i status, pripadnost nekoj verskoj i etničkoj grupi, u novije vreme na bunt, ali je bila i sredstvo prisile – puna tri veka, sve do 1922. godine muški pripadnici etničke grupe Han, koja čini većinu kineske populacije, morali su da obriju gornji deo glava, a da ostatak kose vežu u kiku da bi demonstrirali potčinjenost imperatoru dinastije King.

Motiv kose je u mitologiji često fetiš, u njoj se krije snaga (Samson), smrt (Meduza) ili se ona žrtvuje. U grčko-egipatskoj mitologiji, seleukidska kraljica Berenika II od Egipta, žena kralja Ptolemeja III, žrtvovala je svoju kosu boginji Afroditi, tražeći od nje da joj se muž vrati živ i zdrav iz rata sa Sirijom. Berenikinu kosu je iz hrama ukrao sveštenik, ljut što je kosu ponudila grčkom, a ne egipatskom božanstvu, ali je Afrodita prihvatila žrtvu i njenu kosu smestila na nebo, formirajući jato zvezda koje sada sija na Severnom polu čineći Berenikino sazvežđe. U nordijskoj mitologiji, Sif, žena boga groma Tora, ostaje bez duge kose boje pšeničnih polja koja joj je padala do nogu tako što se bog prevare Loki, zaštitnik varalica i avanturista, ušunjao dok je spavala i odsekao joj kosu i pobegao. Kralj gromovnik je poludeo i pretio strašnim posledicama. Legenda ima srećan kraj: plašeći se Torovog gneva, patuljci iz zemlja Asgard i Smifthel istkali su niti kose sa loknama iskovanim od pravog zlata i bog se umirio.

Kina je veliki konglomerat ljudi i etničkih grupa i onoliko je frizura koliko i nošnji. Na jugu Kine u 7. veku, u vreme dinastije Tang, neudate žene ili „jimei“ nosile su pletenice, a udate „jisao“ punđu svezanu na vrhu glave, dok je u celoj Kini bio običaj da udovice obriju glavu u znak ravnodušnosti. Mnogo ranije, u starom Egiptu nosila se i kratka i duga kosa nezavisno od pola. Žene su nosile dugu kosu sa šiškama, onu koju će 20 i više vekova kasnije proslaviti Mortišu Adams iz crnohumorne serije. Međutim, kraljica Kleopatra VII, poslednja iz dinastije Ptolemeja, imala je frizuru u zavisnosti od situacije. Tokom njenih poseta Rimu nosila je „dinja frizuru“ sa ukrasom, koju smo videli na mnogim skulpturama; kosa je talasasto začešljana unazad i vezana na potiljku u punđu. Ali, kada je narodu držala govore, njen izgled i frizura bili su tipično egipatski: kosa je podeljena na tri dela, sa kobrom kao krunom.

Plinije je govorio: „… kako su dosadne rimske žene koje toliko vremena posvećuju ulepšavanju kose“. Rimljanke su koristile napravu koja se zvala „kalamistrum“, što je šuplja gvozdena cev koja se zagrevala pepelom i kosa se uvijala oko nje. Zvuči poznato? Muškarci su nosili perike, a što je perika bila veća to je vlasnik bio ponosniji (pesnik Juvenal je te perike uporedio sa zgradama). Perike su se zvale „galerus“ i bile su napravljene uglavnom od ljudske kose – plava kosa od germanskih robova, crna iz Indije. Boje su spravljane pomoću različitih formula, mešanjem kane sa drugim biljkama za crvenkastu kosu, šafranovi cvetovi za plavu, a za crnu po receptu Plinija Starijeg „uzeti pijavice koje su trulile u vinu 40 dana i sa tim sokom obojiti kosu“. Rimljani su koristili kalijumovu vodu i hidrogen-peroksid kao izbeljivač.

Žene su u srednjem veku pravile frizure tako da im čelo uvek bude otkriveno; često su i brijale kosu oko čela da bi ono izgledalo više. Često su ga prekrivale veštačkim cvećem, trakama za glavu ili dragocenim nakitom, ali nikada kosom. Ženska kosa je u to doba imala erotično svojstvo, pa su tako udate žene morale da je prikrivaju velovima. Kosa udate žene je u to doba čak smatrana svojinom muža. Krajem srednjeg veka Katolička crkva izdala je dekrete o obaveznom nošenju vela za sve žene.

Nošenje perike je krajem 17. veka proslavio Kralj Sunce, Luj XIV, koji je imao 40 vlasuljara koji su dizajnirali perike za njega u Versaju. Osamnaesti vek bio je doba elegancije i raskošnih rokoko frizura muškaraca i žena, eksplozija ekstravagancije i reakcija na sramežljivost prethodnih vekova. Ženske frizure su početkom 19. veka inspirisane antičkim grčkim frizurama: lokne na čelu i iznad ušiju, ostatak kose je vezivan u punđu na vratu, kosa je najčešće ukrašavana trakama, vrpcama i dijademama uz obavezan šešir na javnim mestima. Drugu polovina dvadesetog veka obeležava masovno iskazivanje stavova, buntova, pripadnosti, pomodarstva, idolopoklonstva kad je o kosi reč: hipici, pankeri, rastafarijanci, reperi… Holivudska industrija je napravila prekretnicu i o tome je mnogo toga napisano.

Kosa (lat. capilli) nije samo skup sto hiljada dlaka na glavi čoveka koje se obnavljaju na svakih šest godina. Smatra se da se po noktima i kosi vidi kakvo je zdravlje neke osobe. Ako imate dosadnu i nenegovanu kosu, izvinite se roditeljima koji su vam tu kosu dali i neka vam rastu dugačke i pametne misli.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
21.maj 2025. Ivan Ristić

Kizina garaža

15.maj 2025. Vesna Marjanović

Bašta, tišina, otadžbina

07.maj 2025. Milica Srejić

Ima jedno mesto

23.april 2025. Bojan Bednar

Moje parče Berlinskog zida

16.april 2025. Nebojša Broćić

Mala lična utopija

Komentar

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Centralni skup u okviru Svenarodnog sabora

Komentar

Vučić nema više šta da ponudi, nema kome i nema kako

U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure