
Poštovani gospodine Žarkoviću,
Ne znam kako stoje stvari sa Zakonom o javnom informisanju na koji se u prošlom broju poziva gospodin Šebek, ali ste se sigurno teško ogrešili o etiku javne promocije, mesecima objavljujući ode alkoholu (u poslednja dva broja na ovom mestu pisali ste o pivu i vinu), duvanu i holesterolu u rubrici „Vreme uživanja“. Kao i svakom novinaru, najlakše mi je da se oslonim na kliše, pomenem Za-Zu Gabor, opravdam vas njenom konstatacijom da „sve što u životu valja ili je protivzakonito, ili nemoralno, ili goji“, i bacim se u opis proizvodnje i, naravno, potrošnje prečanskih torti, za šta sam vrlo stručan, u oba smisla. Međutim, svi se kunemo da je krajnje vreme da promenimo ponašanje i prestanemo da plivamo uz svetske trendove, pa ću u nastavku o bezalkoholnim, kola-napicima, nečemu što je u svetu još uvek „politički korektno“.
Kod nas nikada nije bilo. Od malih nogu, još otkako sam „malinu sa sodom“ zamenio „crnom vodom imperijalizma“, slušam pitanje: „Kako možeš da piješ taj otrov?“, kompletirano uvek istim prepričavanjem eksperimenta u kome „kola“ u toku noći rastvara potopljeno meso. Pa šta? Rastvara ga i kiselina u želucu… Rastvara i vino bisere, a ipak se nakit nosi na gozbama… Omiljena situacija: neki kolega, iznutra impregniran etil-alkoholom, drži mi slovo o šteti koju trpim. Omiljeni odgovor: Ljubica Crkvenjakov, moja baba, dočekala je 94. godinu svakodnevno trošeći po bočicu koka-kole uz ručak.
Sledeće strašno pitanje: „Znaš li šta sve oni stavljaju u to?“, zajedno s aluzijama na teške droge i ostale tajne sastojke. Iskreno, za mene je mnogo veća tajna uspešnost Koka-Kolinog marketinga, koji je od gazirane vodice napravio svetski fenomen, nego što je to sastav sirupa od biljnih ekstrakta, koji je temeljac ovog pića. Imam utisak da je njegovo učešće u ukupnom rezultatu minimalno, kao što me je i čulo ukusa svojevremeno navodilo na pomisao da je ceo period embarga beogradska punionica pregurala sa samo nekoliko kanistera. U stvari, osnovno sredstvo za otvaranje očiju nakon gutljaja kola-napitka je kofein. Piti kafu i kolu zajedno je čist pleonazam. Da sve to ne mora biti i naivno, osetio sam jednog vrelog jula u Parizu: ceo dan sam, po žezi, pretrčavao od jednog do drugog frižidera s koka-kolom. Uveče, vrativši se u hotel, osetio sam kako sav vibriram – otrovao sam se kofeinom.
Najzad, prelazim na suštinsku stvar u ovoj rubrici: uživanje… Za mene jeste uživanje kada, uz jelo, prelijem čašu punu leda kolom ohlađenom do same ivice zamrzavanja. Ne, nikada me ne boli grlo i nisu mi izvadili krajnike… Mislim i da je osnovno u lokalnom užasu koji kola-napici izazivaju upravo činjenica da su bljutavi ukoliko su topli, a da se ljudi ovde plaše leda bar koliko i promaje. Leti se led u beogradskim restoranima deli kao da je aspirin – po komad. A ako se u zimskoj polovini godine usudite da u kafani, uz kolu, zatražite i led, prvo će vas ubeđivati da je već dovoljno hladna; ako budete uporni, onda će konobar led nekako dopremiti, uz izraz na licu kao da vam dotura uže za vešanje.
Šta još, uz hlađenje, treba znati o kolama? Uopšte nije svejedno odakle je i kako je spakovana. Bez obzira na to što je suština planetarnog posla u standardizaciji, poznavalac će zapaziti razlike u ukusu primeraka iz različitih zemalja. Nastaju, kao i kod piva, bez obzira na standardnu tehnološku pripremu, kao posledica upotrebe različite vode i različitog šećera. Lično, najviše volim limenke iz Italije, a period embarga, kada su se kod švercera mogle naći bar iz pet okolnih zemalja, bio je prilika za razvoj distinktivnuoznog kokakoličarskog nepca. Najbolja je kola iz limenke – onakva je kakvom su je napunili i neće izvetriti dok je popijete. Najgora je ona u velikoj PET-ambalaži: prvo svetlost pokrene neke pogrešne hemijske procese u njoj, a onda još i izvetri u onaj prazni deo načete boce. Situaciju možete popraviti ako svaki put kada odlijete u čašu, pritisnete i deformišete PET-bocu, kako između tečnosti i zatvarača ne bi ostao prazan prostor za oslobađanje ugljen-dioksida.
Pa dobro, tvrdim li ja da u kokakoličarskom uživanju nema ama baš ničega opasnog!? Opasan je šećer, šest punih supenih kašika na svaki litar. Toliko, da više i na etiketu ne stavljaju količinu u gramima, da ne odbijaju mušterije. Lepše je u kilodžulima, to malo ko razume. Lično – prebacio sam se na „lajt“ varijantu. U početku je bilo odvratno, a onda čovek nekako navikne. Pretpostavljam da je isto tako i s duvanom. Odgovarajuće je i to što me sada plaše kancerogenim efektima aspartama. Izdržaću, kao i svaki zavisnik.
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve