
Ako je u ovoj zemlji na neku temu potrošeno previše reči i papira, onda su to devedesete godine prošlog veka. Gde je ko bio, šta je radio dok je pucalo, a šta kad je grmelo, istina, odgovornost, pomirenje, Jezda, Dafina, hiperinflacija, mobilizacija, Vinkovci na Mirkovce, Mirkovci na Vinkovce, 200 na sat, gori more, tope se planine… I tako u nedogled, dok od priče ne utrnu zubi. A prava je istina da o devedesetima ne znamo ništa, bar mi, ovdašnji. U redu, za nas su bile užasne, jezive, ali kakve su bile za ostatak sveta? U onom smislu u kom su pedesete bile optimistične, šezdesete i sedamdesete revolucionarne, a osamdesete glamurozne, kakve su bile devedesete? Kad odstranim sve ono što je bilo specifično ovdašnje, lično, ratno, političko, istorijsko i sudbonosno, ostaje samo jedan visoki mršavi Englez iz radničkog Šefilda, slabašnog vokala, ali nenormalne energije.
Ovo je u stvari priča o tri dvanaestogodišnjakinje koje su svako prepodne (u danima kada su išle po podne u školu), radile domaće zadatke uz zvuke koji su dopirali sa pokojnog Trećeg kanala RTS-a. Od otprilike devet ujutru do podneva, Treći kanal se tih godina, verovatno ilegalno, priključivao na satelitski program MTV-ja (koji je tada, verujte mi na reč, bio sasvim dobar, za razliku od onoga u šta se pretvorio danas), VH1 i nemačke programe Viva I i II. Prilično neprilagođene, nesposobne da se na velikom odmoru uključe u razgovor o tome ko je bolji frajer: Ivan Gavrilović ili Željko Šašić, nezainteresovane da zavide onoj iz treće klupe na prugastim crveno-belim helankama, istim kao što ima Ceca, one tri klinke, spontano i nezavisno jedna od druge, pronašle su nekoga ko im je objasnio osnovne principe za lakše snalaženje u životu.
Pored turbo-folka, u to vreme je postojao grandž i postojao je brit-pop. O grandžu nekom drugom prilikom, čujem da se ovih dana vraća i ta moda i ta muzika. Lepo. Što se brit-popa tiče, bili su tu Blur, Oasis, Suede… I bio je Pulp, a u Pulpu, to jest, na čelu Pulpa – Džarvis Koker. Žgoljav, feminiziran, sa neartikulisanim, energičnim pokretima, apsolutno neprivlačan i prilično slabašnog glasa. Za muzičke eksperte, Pulp verovatno nije ništa posebno, što dokazuje i činjenica da su relativno brzo pali u zaborav. U to vreme, u onoj zemlji, sve se rušilo i survavalo samo od sebe. I da nije, pubertet je, po sebi, dovoljno strašna stvar da čoveku sasvim poremeti koncepciju. Pritajeni, pasivno-agresivni bes kojim je odisalo prvo što su čule, Common People, bio je savršena muzička podloga za takav ambijent. Nije to bila nikakva pesma o buntu, revoluciji, o bilo kakvoj reakciji običnih protiv moćnih. Ne, obična pesma u kojoj momak sreće devojku, doduše bogatu, verovatno tajkunsku ćerku, studentkinju vajarstva, koja misli da je baš zanimljivo i privlačno da živi kao obični ljudi, iznajmi vlažan stan u siromašnom kraju, nađe posao u ribarnici i tako živi neko vreme, dok joj on poručuje da sve to nikada neće shvatiti, čak i da iznajmi stan sa bubašvabama, puši krdže i pravi se da nikada nije išla u školu. Neće, jer jedan poziv tati u njenom životu sve rešava. Ona nikada neće morati da gleda kako joj život prolazi mimo njene volje i plana, i nikada neće cirkati, igrati i kresati se naokolo samo zato što nema šta drugo da radi. Hvala bogu, u tim godinama, one tri devojčice niti su probale alkohol i cigarete, o ostalom da ne pričamo, ali su neku svoju istinu u tome namirisale. Tada nisu kapirale da je zapravo bila reč o onoj šefildskoj štroki i dimu, siromašnim kvartovima, razvlačenju bedne plate na ceo mesec i strašnoj podeli na one koji imaju i one koji nemaju. Džarvis se toga sećao iz detinjstva provedenog u radničkom kraju, one su to osećale svuda oko sebe, jer je cela zemlja u kojoj su živele bila jedan džinovski depresivni Šefild.
Svašta su od Džarvisa naučile. Pre svega o dečacima. Da, oni su kreteni. O, da, opaliće tvoju sestru zato što liči na tebe, a sutra će opet doći da zajedno vežbate matematiku (Babies). Naravno da će venuti za nekom sisatom Deborom koju je do sad izvatalo pola škole, ali baš njima, žgoljavima i bubuljičavima, ne bi dala ni u ludilu (Disco 2000) i, da, prvi put je uvek grozno (Do you remember the first time). Ima tu još životnih istina, koje u tim godinama nisu mogle da pojme, ali danas, kad opet slušaju te pesme, kapiraju šta je hteo da im kaže: o muževima, švalerima, o onome kad ga šutneš da bi ispala riba, pa posle nema nazad i, uopšte, kako sa njima treba… Sve te istine, ipak, Džarvis ne saopštava direktno i surovo, već umotano u čudnu, ali efektnu kombinaciju prezira i empatije, podsmeha i razumevanja za ljudske slabosti. Zapravo, onaj tihi gnev u njegovim stihovima je tipično ženski. Oni se biju kad se naljute, mi zvocamo.
Naučio ih je sve što se o primitivnim bićima kakvi su ljudi može naučiti i time ih poštedeo mnogo suza i frustracija, koje njihove vršnjakinje ni tada, a ni kasnije nisu mogle da izbegnu. Na kraju, naučio ih je i kakve su bile devedesete van njihovog sokaka: pomalo kontemplativne, pomalo gnevne, ali nonšalantne, opuštene i mirne. Na kraju se odselio u Pariz, dobio dete, počeo da pravi neku drugačiju muziku i da piše malo banalnije stihove. One tri su odrasle, retko se viđaju, neke su se udale i dobile decu, neke još nisu, ali, i dalje su common people, bez želje da budu nešto drugo.
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve