img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Bečka škola

29. avgust 2012, 20:43 Ankica Dragin
foto: reuters
Copied

Svekolike pokušaje vospitanija pod brendom „Bečke škole“ smatrali smo krajem onih osamdesetih potpuno izlišnim kulturološko-civilizacijskim reliktom.

Sve te vanškolske aktivnosti, poput obavezne tanciškole i bazanja po seoskim slavama sa roditeljima, bile su nam odbojne jer se tamo svi „ponašaju“. Svakim danom inače odrpanima u stilu Limala, Kim Vajld i Djuran Djuran, sve ove aktivnosti vonjale su nam na naftalin, jednako kao, recimo, šlingani štafir ili u vodi od nasuva nasred avlije štirkana posteljina, a koja je posle va vjeki vjekov odlagana u tzv. čistu sobu. Koja se tako zove jer isključivo služi tome da bi se održavala čistom i da bi se u njoj med’ slojevima ljudskom puti netaknute posteljne planine s jeseni menjalo lišće oraha i dunje na šifonjeru.

„Videćete vi u srednjoj školi. Tam’ će vam sve to još kako trebati“, pretili su nam posle male mature. Mi smo se na to samo sprdali: znamo da se, veli popadija Persa, klavir, hekleraj, valcer i nemecki osobito ceni.

Ulazeći u dvorište te raspuštenoj mladeži strah u kosti uterujuće ustanove, jedan naš za nemecki vazda netalentovani drug nam se poverio: „Noćas sam sanj’o da će nam razredna biti Nemica!“

Odsečni ton naše buduće razrednice, kako nam se prvo kratko predstavila, njena plava kosa i svetloplave oči, pomalo vojnički hod i sasvim osobena artikulacija glasova „h“ i „č“ gotovo da su nas naterali da se uštinemo od čuda. Na zidovima učionice u koju nas je uvela još uvek su visile mape dve Nemačke, a na svakoj većoj knjizi u ormaru pisalo je Duden ili Langenšajt. Vrh ormara krasile su biste Getea i Šilera. Naš nesrećni drugar bio je potpuno van sebe dok nam je nova razredna, imenom Persida (sic!), predstavljala novu školu i svoj predmet. Osim toga što je i našim roditeljima predavala, razrednice se sećamo i po tome što nas je, uz onu gramatiku, naučila da pevamo Lorelajlid i da odrecitujemo Heseovu pesmu U magli. Izlišno je napominjati da ih se obe od reči do reči sećam, evo, već više od dve decenije.

Pod tim okolnostima za klavir i hekleraj (n)uz nemecki nije bilo vremena, ali sa valcerom je već bilo „igranke“. Tanciškola je bila obavezna vannastavna aktivnost u osmom razredu, jednako kao i polaganje vozačkog u četvrtom srednje. Taman posla da dete za maturu ne zna da pleše! Roditelji su u vezi sa ovim bili neumoljivi, a raspravljati se sa njima o tome značilo bi ukidanje i ono malo slobodnog vremena u kom smo uživali po sopstvenom nahođenju.

Na naše razočaranje, čak su ih i bake i deke u tome zdušno podržavali. Moja pokojna baka je na putu mog uljuđivanja blagovremeno, negde na prelasku u više razrede, tome već bila dala svoj doprinos. Suštinu njenog zalaganja opisuje sledeći iskaz: „Čestita devojka zna i s knjigom na glavi uspravno koračati. I to u cipelama na štiklu! A da s’ ne bi za astalom laktala k’o kvočka kad se rakolji, moraš još k’o mala naučiti k’o svet s escajgom jesti. I to s knjigama pod pazuvom!“

Obuka je trajala tokom celog jednog letnjeg raspusta. Baki-trenerici je ovaj deo mog vaspitanja bio apsolutni prioritet jer je smatrala nečuvenim to što moj otac u escajg ubraja i belegiju. Njemu nijedan nož nikada nije bio dovoljno oštar, a oštar nož je nužni preduslov obedovanja dostojnog čestitog insana. Zato je pre svakog obroka za stolom obavezno oštrio sve noževe koje će koristiti, uključujući i one malo nazubljene iz svečanih kompleta. Kako je u odsustvu belegije goste umeo sablažnjavati i turinskom bricom za svečarskim astalom, na kraju smo mu radije i belegiju „postavljali“.

Plesna škola je ipak bila znatno veselija. Uz obavezne štikle, primerenu suknju i košulju ili haljinu za devojke, odnosno cipele, prave pantalone i košulju za momke, više smo nalikovali nekoj masovnoj dramskoj sekciji. Malo ko od nas je tada imao tome primerene odevne predmete, pa smo ih tokom prvih par časova pozajmili od roditelja. Scena na početku časa u sali bivšeg Doma omladine bila je urnebesna. Devojke bi sa svojim sportskim torbama stale dužom uz jedan zid, a momci uz drugi, onako leđa u leđa, sa celom salom između nas. Onda bi brzo počelo presvlačenje i cika da te bog sačuva dok se svi ne udenemo u one demode toalete naših roditelja, mahom još iz njihovih mladalačkih dana. Najedared bi se cela sala – sa neizostavnom disko kuglom u sredini! – pretvorila u brodvejsku scenu iz Laka za kosu. Prvih par časova teško da je iko od nas umeo čestito i da hoda u cipelama, a kamoli da pleše u njima, dok je izbegavanje stalnog čepanja partnera i zadržavanje bolnih krikova bila naročito cenjena veština.

Dogurasmo tako i do valcera i to sledećim redom: preko užičkog kola, čardaša, polke, fokstrota, sloufoksa i engliš valsa, pa do sambe, rumbe, ča-ča-ča i džajva. Dočekasmo i završnu igranku u plesnoj školi, ali i malu maturu. Od svega naučenog ponešto se zadržalo i do danas. Međutim, najjači utisak i dalje je prva lekcija iz plesnog protokola ondašnjeg: jedino posle Jugoslavije se obavezno aplaudiralo.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
07.maj 2025. Milica Srejić

Ima jedno mesto

23.april 2025. Bojan Bednar

Moje parče Berlinskog zida

16.april 2025. Nebojša Broćić

Mala lična utopija

10.april 2025. Jovan Kale Gligorijević

Wild horses

03.april 2025. Uroš Mitrović

Mastersi

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure