img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Aforizam

01. децембар 2005, 00:31 Predrag Ž. Vajagić
Copied

Ustajem pre ukućana, dok se još rubovi trenutka nisu natrunili zahtevima zbilje, pepelom histerije užurbanog sveta. Zatim u okrnjenu šolju dodajem po kašičicu nes-kafe, šećera i mleka u prahu i sve to prelivam kipućim grotlom. Mirisne senzacije bore se za prevlast, cakli se opasno oko cigarete, a „kičma pepela polako truni“ (Kiš). Osvajam nestalni presto fotelje i iz obilja rasutog po podu uzimam paketić knjižica. To su uglavnom tanka delca u jeftinim odeždama. Ali, ko je još video nakinđurenog mudraca? I počinje jutarnje poklonjenje „neočešljanim mislima“.

Kažu da je navika okov za slobodne. U ovom slučaju, ne slažem se s tim. Opore i slatke pilule aforizama bistre um i protresaju sve predrasude. Čitanje možda jeste „divna koještarija“, ali nam britko uskraćuje pravo da se pozivamo na nevinost. Aforizme ni u najgorem bunilu ne treba čitati redom. Ostavimo strojeve korake i plitke hijerarhije tamo gde im je i mesto. Slučajnost izbora, preskakanje, lični lavirinti – neprikosnoveno su pravo svakog čitača.

Postoji u Pismima iz Italije Ljubomira Nenadovića jedna prelepa scena u kojoj bolesni vladika Njegoš nutka probranim, zrelim kriškama pomorandži putopisca iz Srbije, dragog sagovornika i sabrata po peru. E, sa tom pažljivošću i ljubavlju treba birati kriščice aforizama, uživajući u „rasponu sažetosti“ (termin M.P.). One neće uvek biti slatke, med na ustima često se pretvara u gorčinu u stomaku, ali to je suština aforizma. Jer on je upravo to – esencija energije, ushit slasti, prelest sumnje, raskoš smisla u škrtosti reči.

Ovog jutra tu su četiri majstora-mudrijaša. Poklon mašte dopušta da osetim njihovo prisustvo, sipljivi dah, opori miris duvana iz lule, šuštanje štofa starinskih odela. Nije to mistika razgovora sa mrtvima – to je jedan od načina da se opstane među živima. U palimpsestu pamćenja podsećaju me na sudbinsku raspetost čoveka između burnog beskraja želja i sapetih granica mogućnosti.

Prvo nailazi Emil Sioran – učeni pakosnik i lupež ponora. Tumara ivicom provalije stežući dršku svog okovanog štapa. Zamišlja da je Mojsije pod čijim udarom će iz samog kamena poteći sumnja. Traži reči i misli dovoljno svirepe da raskomadaju svet pre nego što se raspline u haosu svojih pometnji. Kaže nam da nije teško biti dubok („dovoljno je da nas preplave sopstvene mane“) i da prestajemo da budemo mladi u momentu kad više ne biramo svoje neprijatelje, već grabimo one koji su nam pod rukom. I nastavlja da njuška bezdan života, tu izvesnu „ravnotežu neprilika“.

Embrouz Birs apostol je mizantropije i cinizma. Prezire napadno sveznanje – „prašinu istresenu iz knjige u praznu glavu“. Ovog naoružanog, zajedljivog novinara, astmatičara koji piše isključivo noću, dobošara, pa majora u vojsci uvek zamišljam na prašnjavoj železničkoj postaji San Franciska razočaranog što ga draga nije sačekala nakon rata. Pri tom previđa bizarnu činjenicu da je iz vojne podjednako strastvena pisma pisao verenici i njenoj rođenoj sestri! Početak je veka, vreme „neznanja, žvakanja duvana, neukusnog odevanja, neotesanih manira i sveopšteg varvarstva“ (zvuči poznato, zar ne?). Birs je zanimljiv lik, zna da ambicioznog čoveka „vređaju neprijatelji za života, a ismevaju prijatelji posle smrti“ i da je bogatstvo „ušteđevina mnogih u rukama jednog“. Pa ipak, iako svestan da je drukčije „ništa bolje“, u osmoj deceniji, kao krepki starac, priključuje se komitama Panča Vile. Iz tog rata se ne vraća, a Amerika se u vrtlogu verzija pita da li se ubio ili je opet sve povukao za nos sklonivši se na neko mirno mesto – daleko od gnjavatora koji „pričaju kad mi želimo da samo slušaju“.

Duško Radović, „narogušen i ljut sav“, čuva uspomenu na vreme kad su se mladi „drogirali hlebom“, ako su mogli da ga nabave. Gotovo ne gasi cigaretu, džepovi su mu puni ispisanih papirića (gubi ih, rasipa), nesanica mu je stalni poslodavac, niže lirske brojanice svoje poetike. Zalazi u birane kafane – gde ljude cene zbog mana, a ne dosadnih vrlina. Ponekad, u pola reči, na tren ili dva – zadrema. Ostatak vremena ovaj šarmantni namćor „buši rupe u ledu, da bi mogao disati“. Uči nas da neke ljude život voli, a druge „jedva podnosi“. Ali zato, onaj ko ume da voli treba samo to da čini. Decu, recimo, treba voleti i kad su kriva „jer će ih život kažnjavati i kad nisu“. Pa, zatim opomena – „Neki muškarci su u stanju da usreće mnogo žena, a neki jedva uspeju da unesreće samo jednu“; i suština – „Pošto se rodimo prvo naučimo da govorimo, pa tek onda da mislimo. Zakasnimo na početku i nikad više da stignemo“. Možda bi bilo bolje da je više onih „kojih bismo se mogli plašiti ili stideti“, ili da je u životu moguće biti „malo cvet, malo ptica, malo riba – sve po malo“.

Poljskog genija Stanislava Ježija Leca nekako uvek zamišljam kraj krigle piva, dok polako otpija ne dopuštajući da mu s lica utrne zagonetni, blagi osmeh. Zna da samo kosci čuju kako trava raste, ta dva puta je u logoru kopao sebi raku. Živi u zemlji i sistemu ljudskih ruševina, a teši se da ga je „možda Bog izabrao za ateistu“. Zločin je „ubiti čoveka u sebi“, a mera veličine – „udaljenost od zločina“. Svedoči da je „Haos red uništen pri stvaranju sveta“ i da je „ideju moguće dognjaviti do kraja“. Svejedno, „uvek postoji još oštrija tupost“, a i večnost je sada manje konačna i trajna.

Iznenada, budi se grad. Njegovo podbulo lice trezni reska svežina dana. Vreme je za zadati život koji će me uskoro natkriliti. No, za danas sam se već snabdeo potrebnim mudrostima ushićenja, razloga i gorčina.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja

Vreme uživanja

16.јул 2025. Biljana Vasić

Ptica rugalica

Are you, are you Coming to the tree?

09.јул 2025. Miloš Zekić

Prađed mi je bio jači

Vreme uživanja 

02.јул 2025. Uroš Mitrović

Vimbldon

Vreme uživanja

25.јун 2025. Nebojša Broćić

Moji izbori

19.јун 2025. Bojana Rubinjoni

Lepota čitanja

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure