
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borelj izjavio je da je optimista da će Kosovo i Srbija, posle dogovora o ličnim kartama, postići sporazum i o registarskim tablicama.
Žozep Borelj je za Radio Slobodna Evropa rekao da je pitanje registarskih tablica teže od pitanja ličnih karata, o čemu su premijer Kosova Aljbin Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić postigli dogovor 27. avgusta.
On ne očekuje da će se to desiti odmah, ali da je Kurti prihvatio da se to reši u roku od dva meseca kako bi se izbegla potencijalno opasna situacija. Šef evropske diplomatije je rekao da se zalaže za rešenje o tablicama koji obe strane mogu da prihvate, ukazujući da je njegovao uloga da pokuša da razume poziciju i Srbije i Kosova.
„Znate, u mojoj ulozi moram da pokušam da razumem obe strane, poziciju i Srba i Kosovara“, objasnio je Borelj ukazavši na činjenicu da kosovsku državu i naciju nije priznalo mnogo zemalja širom sveta, čak i unutar Evropske unije.
I dalje: „Rešili smo problem ličnih karata i recimo pasoša, slobodnog kretanja ljudi. Tablice je teže rešiti, jer tu nije reč samo o kretanju, to je imovina koja se može prodati i kupiti, ali ja sam ipak optimista“.
Optimističan Eskobar na Bledu
Istovremeno je specijalni predstavnik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar rekao za Juronjuz Srbija da je, posle razgovora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, uveren da je on potpuno posvećen regionalnoj stabilnosti, te da treba iskoristiti tu dobru volju, baš kao i onu koja postoji Prištini.
Eskobar je na marginama „Strateškog foruma“ na Bledu izneo nadu da neće morati da se govori o podelama na Zapadnom Balkanu, ukazujući da su mnogi ljudi u regionu zabrinuti za orijentaciju Srbije, ali da on veruje da je članstvo u EU težnja Beograda.
„Zaista verujem i nadam se da je težnja Srbije da bude punopravni član EU i da nećemo morati da govorimo o podelama na Zapadnom Balkanu. Posle razgovora sa Vučićem mogu da kažem da je on potpuno posvećen regionalnoj stabilnosti i da ne želi nasilje“, rekao je Eskobar.
Amerikanac se nada da će lideri u regionu čuti šta je rekla predsednica Evropske komisij Ursula Fon der Lajen, da Zapadni Balkan zaista želi da bude deo Evropske unije i da to žele građani ovog prostora.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve