Očekuje se da će Ministarstvo kulture, iako je u tehničkoj Vladi, pre izbora raspisati konkurse za sufinansiranje projekata u kulturi za iduću godinu.
S tim u vezi, pre desetak dana Udruženje profesionalnih pisaca Srbije (UPIS) uputilo je Otvoreno pismo Ministarstvu kulture kako bi ga podsetilo na nerešene probleme i pokušaj da se na ovom konkursu prevaziđu, a pre svega na nedovoljan budžet za otkup knjiga, netransparentnost rada Komisije za otkup knjiga, neravnomernu raspodelu sredstava koje odlikuje favorizovanje političke i ideološke posebnosti i geografske celine.
Pismo su uputili u ime svojih članova, ali se pobrojani problemi tiču svih izdavača.
Zoran Kolundžija, glavni i odgovorni urednik „Prometeja“, novosadskog izdavača, za portal „Vremena“ podseća da je sastanak izdavača i Ministarstva u februaru bio „veoma koristan i konstruktivan, videlo se da ima šta da se razgovara i da se može smatrati da je postignuta atmosfera dogovora i razumevanja“.
I, na tome se završilo. „Ko je trenutno kriv za zastoj u nastavku razgovora teško je reći, ali prevođenje komunikacije na saopštenja preko medija očigledno kvari plan za dalje razgovore na kojima treba insistirati“, kaže Kolundžija.
Smatra da su sve primedbe i predlozi kolega iz UPIS-a opravdani, osim detalja o favozirovanju geografske celine koja se, pre svega, odnosi na Vojvodinu.
„Pomenuto je u medijima od strane kolega iz UPIS-a da su izdavači iz Vojvodine privilegovani pošto imaju podršku Pokrajinske vlade, a ta formulacija baš ne deluje kolegijalno. Uvek sam se radovao dobroj knjizi kod drugog izdavača i uvek sam se radovao uspehu drugog, po tome i ovakve poglede doživljavam prvo kao uskogrudost, a potom kao neobaveštenost i selektivno gledanje na probleme i život.“
Kolundžija ističe da je „najviši standard u Srbiji baš u Beogradu. Gradska vlast je rešila da sva deca dobiju besplatne udžbenike i taj poklon roditeljima beogradskih školaraca košta budžet Grada višestruko više nego pomoć Pokrajinske vlade izdavačima. E sad, lakše je zavideti drugom nego pokrenuti kampanju u svom gradu ili neku drugu kampanju da se obezbede dodatna sredstva za izdavače uopšte ili baš iz ovog esnafskog uređenja“.
„Nama je trebao u udruženju izdavača Vojvodine sedam godina da zaslužimo pažnju i podršku Pokrajinske vlade i to je lep primer i rada i saradnje. Svako dobronameran bi trebalo da ukaže na primer razumevanja Pokrajine i povećanu pažnju prema knjigama“, zaključuje Zoran Kolundžija.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com