Gergelj Karačonj je došao u Beograd zvanično, na poziv člana Privremenog organa Beograda Dobrice Veselinovića iz Zeleno-levog fronta. Biće da ni Orban ni Vučić nisu oduševljeni: Karačonje pripada mađaraskoj opoziciji, a Veselinović koristi svoja prava kao deo trenutne gradeske vlasti
Gradonačelnik Budimpešte, koji je 2019. godine kao opozicioni kadnidat na lokalnim izborima u glavnom gradu Mađarske pobedio pulena Viktora Orbana, bio je u dvodnevnoj poseti Beogradu. Dočekao ga je predstavnik Zeleno-levog fronta i član Privremenog organa glavnog grada Srbije Dobrica Veselinović. Razmenili su, pored ostalog, iskustva kako se kao opozicionar borit protiv autokrata kakvi su Aleksandar Vučić i Orban koji su okupirali državne investicije i medije.
Sastanak je održan u Skupštini Beograda koju već dugo nije posetio gradonačelnik nekog evropskog grada. Veselinović kaže za “Vreme” da je cilj ove posete i razmena iskustva u rukovođenju gradom.
“Gradonačelnik Budimpešte je posle pobede na izborima pokrenuo mnoge projekte koji su tom gradu doneli da se bolje nosi sa problemima saobraćajnih gužvi, sa problemom nedostupnosti stanovanja, a pokrenuo je i ‘Inicijativa slobodnih gradova’ sa ciljem da se promovišu gradovi i lokalne samouprave kao jedna vrsta brane autoritarnim režimima i neoliberalnim napadima na javna dobra i prirodu”, kaže Veselinović.
Na konferenciji za medije Gergelj Karačonj je rekao da je razlog njegove posete prvenstveno što se u Budimpešti sprema investicija slična Beogradu na vodi – sličan je pravni okvir, sličan je investitor i, uopšte ceo koncept i zato je odlučio da dođe jer je shvatio da je to bilo dobro samo za investitore, ali ne i za Beograđane.
Veselinović navodi da je i Orban nagovestio da će se praviti leks specijalis za jedan deo Budimpešte, baš kakav je u Srbiji usvojen za Beograd na vodi i to sa istim partnerima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i sa željom da se preskoči lokalna vlast.
“Važno nam je da gradonačelniku Budimpešte prenesemo naša iskustva, analize i efekte tog projekta u Beogradu kako bi se oni spremili za ono što sledi tamo”, kaže Veselinović.
Karačonj se sastao se i sa aktivistima koji su se protivili Beogradu na vodi i koji su govorili kakav je uticaj tog projekta na dugoročni razvoj.
Zeleni gradonačelnik
Gradonačelnik Budimpešte Gergelj Karačonj rođen je 11. juna 1975 u Feherđarmatu, gradiću u severoistočnoj Mađarskoj. Kopredsednik je partije Dijalog-Zeleni.
Po struci je politolog, diplomirao je istoriju i sociologiju na univerzitetu u Budimpešti. Sa partnerkom Virag Kiš otac je jedne ćerke.
Od 2002. do 2008. bio je savetnik u kabinetu predsednika vlade, 2014. izabran je za načelnika Zugloa, XIV. kvart Budimpešte. Aprila 2017. izabran je za kopredsednika partije Dijalog-Zeleni. Godine 2018. je na izborima bio kandidat za predsednika vlade, pobedio ga je Viktor Orban.
Trinaestog oktobra 2019. ujedinjene opozicione partije izabrale su ga za kandidata za gradonačenika Budmipešte na lokalnim izborima. Osvojio je 50,86 odsto glasova, protivkandidat iz partije Fides Viktora Orbana Ištvan Tarloš 44,10 odsto.
Budimpešta ima 1,76 miliona stanovnika, Mađarska 9,71. Na kongresu partije Dijalog-Zeleni 22. jula 2022. nije se više kandidovao za kopredsednika te stranke da bi se u potpunosti posvetio dužnostima u glavnom gradu. Smatra se da se sprema da se na sledećim izborima bori za mesto predsednika vlade Mađarske.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Tomislav Momirović je podneo ostavku na funkciju ministra trgovine. Ministar, o čijoj se ostavci spekulisalo već neko vreme, za ovakav čin se odlučio dan nakon što je Vučić najavio da će biti novih ostavki
Nekoliko stotina građana i aktivista suočilo se sa jakim policijskim snagama kod Starog savskog mosta. Inicijativa „Most ostaje“ poručila je da će nastaviti sa blokadama, uprkos pritisku i pokušajima zastrašivanja
U znak sećanja na žrtve tragedije na novosadskoj železničkoj stanici, građani Srbije pozvani su da 22. novembra tačno u 11.52 zastanu na 15 minuta. Ova akcija ima za cilj i da ukaže na odgovornost vlasti i potrebu za pravnom državom.
Student Pavle Cicvarić priveden je neposredno pred početak protesta „Borbe“ i omladine stranaka parlamentarne opozicije ispred Rektorata gde je povodom Dana studenata trebalo da se pojavi i predsednik Srbije Aleksandar Vučić
Građani na pola sata blokirali Brankov most. Na blokadu su posle hapšenja Save Manojlovića pozvali i predstavnici Kreni-promeni. Okupljeni građani nakog završetka blokade krenuli ka Starom savskom mostu.
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!