img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Tragedija u Novom Sadu

Zakasnela hapšenja: Do sad su osumnjičeni mogli sve da se dogovore

21. новембар 2024, 11:34 B. B.
Foto: Tanjug/ Nenad Mihajlović
Tragedija u Novom Sadu
Copied

Sagovornici „Vremena“ kažu da su hapšenja osumnjičenih u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu morala da uslede odmah nakon tragedije. Sada liče na politički iznuđen potez

Hapšenja osumnjičenih da su odgovorni za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu morala su da bude izvedena odmah po tragediji, tako da su hapšenja koja su usledila 20 dana nakon tragedije zakasnela, saglasni su sagovornici „Vremena“.

Policija je u četvrtak zbog urušavanja nadstrešnice uhapsila 11 ljudi, među kojima su i i ministar u ostavci građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.

„Odmah i promptno, možda čak i pre saslušavanja i određivanja veštaka, nadležni su morali da uđu u prostorije, da ih pretresu i pokupe sve hartije, i da privedu i na bar 48 sati zadrže određena lica da bi posle odlučili ko bi od njih trebalo da bude pritvoren ili da im bude naređeno zadržavanje kod kuće uz nanogicu i zabrana kontakta sa drugim licima koja bi mogla da budu potencijalni svedoci“, rekla je za „Vreme“ pravnica Vesna Rakić Vodinelić.

Ona je istakla da je sve to moglo da se uradi mnogo brže, pogotovo u slučaju koji je toliko duboko potresao celu javnost.

„ Umesto toga, oni su čekali nalaze i mišljenja veštaka, što naše sudije i tužioci rade, pogotovo u osetljivim slučajevima, i na to se vade“, ocenila je Rakić Vodinelić.

„Zadati krug mogućih osumnjičenih osoba“

Ona je ukazala da u slučajevima kao što je onaj u Novom Sadu postoji već unapred „zadati krug mogućih osumnjičenih osoba“.

Dodala je da u taj krug spadaju investitori, što je u ovom slučaju Infrastruktura železnice Srbije, državi, odnosno onima koji izdaju dozvole, u konkretnom slučaju Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, projektantu ili projektantima, izvođaču i podizvođačima koji su radili na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

„U tom krugu, među kojima svakako ima više osoba iz svake od navdenih grupa, kreću se mogući osumnjičeni. Njihovo privođenje moralo je da usledi relativno brzo, a da li će biti zadržani ili ne zavisilo bi od toga šta oni budu rekli, da oni ne bi uticali na svedoke, jer ako ih ima više oni mogu da usaglase svoje iskaze, a mogli bi da utiču i na neke ljude koji bi mogli da budu svedoci. To je trebalo uraditi zaista brzo“, rekla je Rakić Vodinelić.

Ona je ukazala da se u predistražnom i istražnom postupku ne odlučuje ko je kriv, već se samo postavlja pitanje da li ima dovoljno osnova za sumnju da se nekome na teret može staviti određeno krivično delo.

Uvek postoji mogućnost skrivanja dokaza

„Suština pritvora je da se obezbedi da okrivljeni budu prisutni na glavnom pretresu i tokom istrage, a pritvor se može odrediti iz dva vrlo važna razloga: zbog mogućnosti uticaja na svedoke i zbog mogućnosti da se dokazi sklone“, navela je Rakić Vodinelić.

Ona je ukazala da u slučajevima konstrukcionih i građevinskih radova uvek ima mnogo dokumenata i različitih dozvola za izvođenje radova i upozorila da u takvim slučajevima uvek postoji mogućnost sakrivanja dokaza.

Da su hapšenja morala da uslede odmah nakon tragedije smatra i pravik Božo Prelević.

Osumnjičenima dato mnogo vremena da pripreme svedoke

„Nekog hapsite da biste mu onemogućil da utiče na svedoke, ali kada mu ostavite toliko vremena dali ste mu vremena i da pripremi odbranu i svedoke“, rekao je Prelević za „Vreme“.

„Dok se ne vidi optužni akt, teško može da se kaže da li je Goran Vesić i krivično i stvarno odgovoran, ili je pušten niz vodu, ili je to odlučio Aleksandar Vučić, procenivši da je to najmanja šteta. Tužilac je morao da ima osnov zbog koga je naložio privođenje Gorana Vesića“, ocenio je Prelević.

On je uveren da su hapšenja iznuđena „besmislenim kordonima ispred Tužilaštva u Novom Sadu“.

„Deluje da policija kordonima brani Tužilaštvo od građana, što je potpuno luda situacija, jer bi Tužilaštvo moralo da radi u korist građana, a ako policija brani Tužilaštvo od građana, to je duboko bolesno. Postoji i druga mogućnost, da je policija uhapsila Tužilaštvo i sud, jer je kordon oko njih“, rekao je Prelević.

„To i besmislenost situacije da je poginulo 15 ljudi, a da niko nije odgovoran, dovelo je do toga da vlast sada pokušava da vidi ko bi mogao da bude najviše involviran u ono što tužilac želi da dokaže optužnim aktom“, naveo je Prelević.

On je zaključio da je tužilac morao da ima neku naredbu za sprovođenje istrage, i u toj naredbi je morao da kristališe šta su propusti i ko je za njih odgovoran.

Tagovi:

Božo Prelević Hapšenja Novi Sad tragedija Vesna Rakić Vodinelić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Sloboodni univerzitet u Nišu

02.јул 2025. B. B.

Sloboodni univerzitet u Nišu poručuje Vučiću da raspiše parlamentarne izbore

„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije

Stav Evrope prema Srbiji

02.јул 2025. Dragoslav Dedović / DW

Nemački mediji: Hoće li Berlin konačno podržati demokratiju u Srbiji

Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada

Sloboda mišljenja

02.јул 2025. M. L. J.

Slučaj autoprevoznika Jaćimovića: Odmazda vlasti i uništavanje života

Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle

Uprava carina

02.јул 2025. Novak Markovic

Otkaz u Carini: „Nisam hteo da idem na SNS mitinge“

Ljubiša Mandić iz Negotina dobio je otkaz u Upravi carine zato što nije hteo da ide na miting Srpske napredne stranke i zato što podržava studente. Mandić je još jedna osoba dodata na dugačak spisak otpuštenih iz političkih razloga

Sport

02.јул 2025. M. T.

Vimbldonsko pumpanje Novaka Đokovića

Novak Đoković je prvu ovogodišnju pobedu na Vimbldonu proslavio gestom pumpanja. Koji su još sportisti javno podržali Studente u blokadi

Komentar

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji

Komentar

Narodno blokiranje Srbije

Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure
en Englishde Deutschru Русскийsr Српски језик
sr sr