Tragedija u Novom Sadu
Vučić: Gotovo je sa ostavkama
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Minimalac u Srbiji će od naredne godine iznositi 40.020 dinara, što je manje od potrošačke korpe koja je u junu, po obračunu Ministrstva trgovine, iznosila 44.400 dinara. Srbija je po visini minimalca u Evropi četvrta od pozadi, a inflacija je dvocifrena
Vlada Srbije donela je odluku o visini minimalne cene rada za narednu godinu, koja će biti uvećana za 14,3 odsto i u 2023. godini iznositi 40.020 dinara mesečno.
Prema podacima Centra za političku emancipaciju, nova računica urađena je na osnovu podataka za prošlu godinu, plata potrebna za život u Srbiji iznosi 114.752 dinara. To je skoro tri puta više od minimalca koje je određen za iduću godinu.
Osim Siniše Malog, ministra finansija u tehničkoj Vladi, ovom odlukom je malo ko od zainteresovanih zadovoljan.
Udruženi sindikati Srbije Sloga istakli su da je cena minimalne zarade očekivana, jer je tu cenu unapred utvrdio predsednik Srbije i Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić koji „godinama sprovodi ekonomski eksperiment izdržljivosti nad svojim narodom“.
„Odgovornost za ovaj izuzetno ponižavajući iznos od 230 dinara po satu, koliko će primati većina radnika u Srbiji, posebno kod stranih poslodavaca, isključivo je na predsedniku Srbije, aktuelnoj vlasti i takozvanim reprezentativnim sindikatima koji su pristali na još jedno ‘dobro plaćeno’ statiranje u reprizi predstave socijalnog dijaloga kroz SES, instituciju čiji rad i sastančenja finansira država“, navela je Sloga.
Potpredsednik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić naveo je danas da su hrana i praktično svi osnovni životni proizvodi poskupeli više od 50 odsto u prethodne dve godine – ulje je poskupelo 54 odsto, šećer 64, jaja 75, meso više od 70 odsto. Zato smatra da je povećanje od 30 posto minimum za preživljavanje ljudi koji rade za minimalac.
Na primedbe i dokaze da je povećanje od 14,3 odsto minimalne plate nedovoljno za život, ministar Mali odgovara rečenicom da je ovo povećanje „najveće do sada, i da je ta zarada 2,5 puta veća nego pre 10 godina“.
Podaci Eurostata pokazuju da je Srbija na listi koja pokazuje polugodišnji prosek minimalne zarade iznad Turske, Bugarske i Albanije koja je na dnu sa polugodišnjim prosekom od oko 270 evra.
Ministar Mali tvrdi da potrošačka korpa i minimalna zarada nemaju veze jedna s drugom.
Po obračunu Ministarstva trgovine, minimalna potrošačka korpa za jun je iznosila oko 44.400 dinara. Tročlana porodica bi svakog dana trebalo da izdvoji minimalno oko 700 dinara za hranu, plus mesečno nešto više od 8.000 za stan i račune i 128 dinara za obrazovanje.
Važno je znati da se ovi podaci Ministarstva odnose na jun, kada je inflacija bila na nivou od 11,9 odsto. Sada je inflacija na višem nivou (13,2), a Narodna banka Srbije očekuje da će ona dostići vrhunac u septembru.
Pravo na platu za život, podsećaju organizacije, priznato je kao ljudsko pravo u Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija, Međunarodnom paktu o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, Evropskoj socijalnoj povelji Saveta Evrope i brojnim drugim međunarodnim dokumentima koje je Srbija ratifikovala.
S.Ć./ FoNet/ Bloomberg Adria
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Prisutni na protestu su blokirali prilaz Starom savskom mostu na poziv inicijative „Most ostaje“. Postavljanjem kontejnera i mirnim protestom, žele da spreče radove za koje tvrde da nemaju dozvolu. Aktivisti ukazuju na nepravilnosti i zahtevaju privremenu sudsku meru za obustavu radova
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve