Novinarska udruženja, medijske asocijacije i sindikati ispred Apelcionog suda održali su protest zbog oslobađajuće presude optuženima za ubistvo novinara i urednika Slavka Ćuruvije
Ovim gestom novinarska zajednica osuđuje ovakvu vrstu odnosa prema nekažnjivosti u Srbiji, ali govori i o nemirenju sa presudama poput oslobađajuće za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, rekao je pred protest medijske zajednice Srbije Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara.
Predstavnici novinarskih udruženja, medijske asocijacije i sindikati održali su ispred Apelacionog suda u Beogradu protest zbog oslobađajuće presude optuženima za ubistvo novinara i urednika Slavka Ćuruvije.
„I novinari i građani znaju istinu. Pozivamo vas da 25 minuta za 25 dugih godina koliko smo čekali pravdu, ali je nismo dočekali, provedemo u tišini. I da podignemo ogledala da pogledaju svoj odraz u našim rukama“, rekla je Ivana Stevanović iz fondacije „Slavko Ćuruvija“ pred Apelacionim sudom.
Novinari i novinarke, medijski radnici ispred Apelacionog suda u Beogradu držali su visoko podignuta ogledala, a deo njih je držao belu zastavu sa natpisom „Ubili ste pravdu, ali istina živi“.
Foto: Marija JankovićProtest ispred Apelacionog suda u Beogradu
U pozivu za protest udruženja su podsetila da dvadeset i pet godina nakon ubistva koje je naručila i organizovala država i devet godina od početka suđenja, ubistvo Slavka Ćuruvije ostaje nekažnjen zločin, a građani Srbije ostaju bez pravde.
„Izbili su nam dah. Zanemeli smo. Nema više tih reči koje možemo da uputimo pravosuđu koje se predalo pred silom“, navedeno je u pozivu za događaj.
„Nadam se da će mediji i novinari nastaviti da istražuju i pronalaze nove dokaze koji će dovesti do potpuno jedinstvenog rešenja ubistva novinara Slavka Ćuruvije i dokazati ono što je pokušao da dokaže javni tužilac u ovom slučaju i što je već presuđeno u dve presude“, kaže Matić pojašnjavajući da su dva puta optuženi bili osuđeni na kazne zatvora u trajanju od ukupno 100 godina.
Apelacioni sud u Beogradu je 2. februara 2024. godine objavio presudu donesenu u aprilu 2023. godine, prema kojoj su oslobođeni svi optuženi za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije.
Ne sme se odustati
„Jako je važno da se ne odustaje, ni u ovom ni u drugim slučajevima poput ubistva Milana Pantića i Dade Vujasinović“, rekao je Matić.
Naglasio je da je presuda pokazala da je na delu opstrukcija suočavanja društva sa pošastima devedesetih godina, „posebno onim najnasilnijim u koja ubrajam ubistvo Slavka Ćuruvije i druga politička ubistva“.
„Potpuno je jasno da se ovom presudom štiti Služba bezbednosti iz tog doba. Dakle, ne postoji ni jedna mogućnost da se bilo ko iz tog perioda ko je upravljao službom osudi“, pojašnjava Matić.
Dodaje da nema otklona prema devedesetim i periodu režima Slobodana Miloševića.
„Vidimo da postoji jako puno revizionizma u najrazličitijim oblastima i to je zabrinjavajući i opasan trend za društvo. Društvo u Srbiji je dobilo snažan udarac kao da su nas vratili mnogo godina unazad i kao da moramo sve ispočetka“, rekao je Matić za „Vreme“.
Novinarstvo je u velikoj krizi i sa bezbednosnim problemima, i presuda se, prema rečima Matića, mora čitati kao vrsta opasnosti koja dolazi ka novinarima.
„Potrebno je napraviti mehnizme prevencije da se više nikada ne dogodi ono što se dogodilo Slavku, Milanu i Dadi“, zaključio je Matić.
Presuda Apelacionog suda
Na protest su pozvali fondacija „Slavko Ćuruvija“, Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine, Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija, Lokal pres, Sindikat KUM Nezavisnost, Asocijacija nezavisnih elektronskih medija i Udruženje novinara Srbije.
Apelacioni sud u Beogradu objavio je u petak da je preinačio prvostepenu presudu Posebnog odeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu i oslobodio četvoricu optuženih za ubistvo novinara Slavka Ćuruvije 11. aprila 1999. – Radomira Markovića, Milana Radonjića, Ratka Romića i Miroslava Kuraka.
Pripadnike nekadašnjeg Resora državne bezbednosti pre toga je Posebno odeljenje za organizovani kriminal dva puta proglasilo krivim i osudilo na ukupno 100 godina zatvora.
Foto: AP Photo/Pedja MilosavljevicUbistvo Slavka Ćuruvije i nakon 25 godina ostaje nerešeno
Pred Apelacionim sudom tokom marta 2023. održan je glavni pretres na kome se odlučivalo o presudi za ubistvo Slavka Ćuruvije donetoj decembra 2021.
Tada su bivši funkcioneri i operativci Službe državne bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić osuđeni na ukupno stotinu godina zatvora.
Pretres pred Apelacionim sudom održan je pošto su tužilaštvo i odbrana uložili žalbu na tu presudu.
Apelacioni sud u Beogradu je već jednom, septembra 2020, ukinuo presudu Specijalnog suda i doneo odluku o ponavljanju suđenja.
U Srbiji je tokom devedesetih i početkom dvehiljaditih ubijeno troje novinara.
Dada Vujasinović je pronađena mrtva 8. aprila 1994. godine u svom stanu u Beogradu, a Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. godine u Jagodini.
Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upozorila je da nastavak blokada fakulteta ima „tri pretnje“ i da je „medeni mesec prošao“, jer „dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo“
Udruženje „Moja Srbija“ upozorava da bi ukidanje vaučera za odmor u Srbiji ozbiljno ugrozilo razvoj domaćeg turizma i dovelo do pada prihoda ugostitelja i hotelijera, „što bi nas vratilo na stanje od pre deset godina, kada je izdavanje smeštaja bilo sporedna delatnost“
Novinarka „Večernjih novosti“ Vojislava Crnjanski Spasojević dobila je otkaz nakon što je objavila fotografiju na Instagramu sa protesta ispred Pravnog fakulteta. Da li je ovo početak otpuštanja neposlušnih? I da li je ovo dokaz da novinare špijuniraju
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!