Britanska agencija za plodnost potvrdila je danas rođenje prvih beba u Velikoj Britaniji koje su stvorene eksperimentalnom tehnikom kombinovanja DNK troje ljudi, u pokušaju da se spreči da deca naslede retke genetske bolesti, javlja Asošiejted pres.
Sprečeno prenošenje defekta iz DNK na bebe
Nacionalona uprava za ljudsku oplodnju i embriologiju saopštila je da je manje od pet beba rođeno na taj način u Ujedinjenom Kraljevstvu, ali nije navela više detalja da bi se zaštitio identitet porodica. Velika Britanija je 2015. godine postala prva zemlja na svetu koja je usvojila zakon kojim se posebno regulišu metode za sprečavanje žena sa neispravnim mitohondrijama – izvorom energije u ćeliji – da prenesu defekte na svoje bebe. Genetski defekti mogu rezultirati bolestima poput mišićne distrofije, epilepsije, srčanih problema i intelektualnim nedostacima.
Metoda koja sprečava prenošenje teške nasledne bolesti
Otprilike jedno od 200 dece u Britaniji rađa se sa mitohondrijskim poremećajem. Eksperimentalni tretman do sada je odobren za 32 pacijenta. Za ženu sa neispravnim mitohondrijama, naučnici uzimaju genetski materijal iz njene jajne ćelije ili embriona, koji se zatim prenosi u donorsko jaje ili embrion koji još uvek ima zdrave mitohondrije, ali je uklonjen ostatak ključne DNK. Oplođeni embrion se zatim prenosi u matericu majke. „Lečenje doniranja mitohondrija nudi porodicama sa teškom naslednom mitohondrijskom bolešću mogućnost da dobiju zdravo dete“, navodi se u današnjem saopštenju britanske uprave za ljudsku oplodnju i embriologiju.
Z.S./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com