Godinu dana nakon osnivanja „Operativne radne grupe za Balkanski kartel“, Europol je uspeo da identifikuje članove nekoliko velikih kriminalnih organizacija sa Zapadnog Balkana, koristeći obaveštajne podatke prikupljene iz deblokiranih šifrovanih komunikacija poput SKY i ENCROCHAT-a.
Kler Džordžs, šefica službe za odnose sa medijima Europola, izjavila je za Radio Slobodna Evropa da su kriminalne organizacije iz bivših jugoslovenskih republika odgovorne za transport i distribuciju značajnog dela droge iz Latinske Amerike ka Evropi, Africi i Australiji.
„Trgovina drogom, posebno velika trgovina kokainom, je osnovna delatnost većine kriminalnih organizacija sa Zapadnog Balkana“, zaključuje Džordžs.
Ključni članovi i dalje na slobodi
Saša Đorđević iz Globalne inicijative protiv transnacionalnog organizovanog kriminala izjavio je da balkanski krijumčari, uključujući Kavački i Škaljarski klan, nastavljaju međunarodni šverc kokaina zahvaljujući finansijskim resursima i sposobnostima, uprkos hapšenjima i otkrivanju komunikacija preko SKY aplikacije.
On naglašava da su pojedini ključni članovi i dalje na slobodi i pokazali su otpornost, iako su klanovi generalno oslabljeni hapšenjima i međusobnim sukobima.
„Njihova glavna prednost je u dokazanoj međunarodnoj logističkoj mreži što im omogućava fleksibilnost u organizaciji posla i strukturi”, objašnjava Đorđević.
Akcija “General”
U poslednjoj akciji hapšenja pod nazivom “General”, koju je uz pomoć Europola, američkih FBI i DEA 17. jula sprovelo Specijalno policijsko odeljenje u Crnoj Gori uhapšeno je devet lica.
Na meti Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) je bilo 19 osoba, koje se sumnjiče za organizovanje međunarodne kriminalne grupe, koja je učestvovala u švercu oko 2,5 tone kokaina tokom 2020. i 2021.
Iz Europola su ocenili da su tih devet uhapšenih bili na ključnim pozicijama u organizacijama za šverc droge na Zapadnom Balkanu.
A SDT je kao vođe te grupe označilo navodnog vođu Kavačkog kriminalnog klana, Kotoranina Radoja Zvicera (42) i Podgoričanina Vasa Ulića.
Tog dana je uhapšen Ulić, dok je Zvicer u bjekstvu.
Zvicer je navodni vođa Kavačkog kriminalnog klana, jednog od dva najmoćnija u Crnoj Gori.
Drugi je Škaljarski klan, njegov navodni vođa je bio Jovan Vukotić, koji je ubijen u septembru 2022. u Istanbulu.
Dva klana, koji su nazvani po naseljima u Kotoru, u ratu su oko prevlasti na tržištu narkotika od 2014. godine. U međusobnim sukobima je ubijeno preko 50 pripadnika ovih grupa.
Ko je Vaso Ulić?
Uhapšenog Podgoričanina Vasa Ulića, australijski mediji su godinama opisivali kao „crnogorskog Pabla Eskobara“. On je decenijama živeo u Australiji, a u Crnu Goru se vratio pre dvadeset godina.
Ipak, australijski mediji godinama navode da je Ulić šef jednog od najvećih svjetskih narko-kartela.
Ulić je uhapšen je u Podgorici avgusta 2017. zbog sumnje da je organizovao šverc 60 kilograma sintetičke droge MDMA u Australiju.
„Ulić je duže od 20 godina jedna od glavnih meta policijske obrade više najznačajnijih policijskih službi širom sveta“, navela je tada policija.
Iako je Ulić demantovao da je povezan sa ovim nelegalnim poslovima, dve godine kasnije je potpisao sporazum o priznanju krivice sa Specijalnim tužilaštvom.
Po tom sporazumu je osuđen na dve godine zatvora i uplatu po 50.000 eura državi i u humanitarne svrhe.
Hapšenje predsednika opštine Budva
Kako je “Vreme” ranije pisalo, hapšenje predsednika opštine Budva Mila Božovića izazvalo je pometnju u crnogorskoj javnosti, novu polarizaciju na političkoj sceni i otvorilo mnoga pitanja o kriminalnom podzemlju.
Hapšenje se odigralo u julu prošle godine, po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).
Prema pisanju „Vijesti“ koje se pozivaju na spise SDT-a, Milo Božović je označen kao deo Kavačkog klana, odnosno kriminalne strukture (policijskog-narko kartela) koja je postojala unutar institucija i radila u korist vođe Kavčana Radoja Zvicera. Sprovedena akcija nastavak je velikih hapšenja unutar Ministarstva unutrašnjih poslova, u kojima je do sada uhapšeno preko dvadeset ljudi.
Grupa policajaca, navodnih saradnika mafije, sa kojom SDT povezuje Božovića, osumnjičena je da je novac stečen švercom kokaina koristila da utiče na rezultate parlamentarnih izbora u avgustu 2020. godine i da na čelna mesta u Upravi policije postavlja ljude od poverenja.
Advokati Mila Božovića kažu da tužilaštvo veze o kriminalnim aktivnostima njihovog klijenta zasniva na Skaj prepiskama, ali objašnjavaju da se on u njima nigde ne pominje eksplicitno, pod imenom i prezimenom.
Prema pisanju „Vijesti“, jedna od spornih rečenica za koju SDT smatra da ju je Božović poslao sa svog kriptovanog telefona jeste: “Brate, mi smo van sistema, mi smo kriminalci”.
Optužbe se odnose na period kada je Božović bio poslanik u Skupštini Crne Gore i član Odbora za bezbednost.
Učinci Skaj komunikacije
Kakvu pomoć je Skaj komunikacija pružila crnogorskoj policiji u borbi protiv kriminalnih klanova povezanih sa transatlantskim švercom kokaina, pitanje je na koje RSE nije dobio odgovor od Uprave policije i MUP-a Crne Gore ni posle tri dana.
Takođe, policija nije odgovorila ni na pitanje o broju uhapšenih u Crnoj Gori u poslednjih pet godina povezanih sa Kavačkim i Škaljarskim klanovima.
Nekadašnji ministar unutrašnjih poslova Crne Gore, Sergej Sekulović, smatra da bi bez dostavljenih transkripata Skaj i drugih aplikacija bilo teško pokrenuti brojne postupke.
On je naglasio da su ove informacije bile ključne za dokazivanje krivičnih dela zbog transnacionalnog karaktera klanova i njihove infiltracije u vlast.
Izvor:RSE