
BiH
Dodik: RS bi trebalo da napravi sporazum o specijalnim vezama sa Mađarskom
„Republika Srpska već sada može da zatraži statusni prijem u bezbednosni sporazum Srbije i Mađarske“, kaže predsednik Republike Srpske Milorad Dodik
Filipović je uhapšen nekoliko dana nakon što je pravdi priveden njegov šef, Nikola Vušović - Džoni Ćopavi, vođa Vračarskog klana
Nikola Filipović , član organizovane kriminalne grupe Vračarski klan, i desna ruka organizatora te kriminalne grupe Nikole Vušovića, poznatog i kao Džoni Ćopavi, uhapšen je 22. oktobra u Barseloni. Njegovom hapšenju prethodilo je Vušovićevo hapšenje 18. oktobra, takođe u Barseloni.
Filipović je osumnjičen je za krivična dela udruživanje radi vršenja krivičnih dela i za teško ubistvo u pokušaju Lazara Vukićevića, saopštio je MUP, a prenosi N1.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Filipović sa još jednim članom grupe učestvovao u podmetanju i aktiviranju eksplozivne naprave ispod Vukićevićevog automobila.
Vukićevića je kasnije, u jesen 2020. godine Belivukov klan na prevaru namamio u Ritopek i ubio.
Navodni atentat na predsednika Haitija
Za Filipovićevog šefa Nikolu Vušovića tužilaštvo smatra da je vođa grupe Vračarski klan, a ranije je dovođen u vezu sa atentatom na predsednika Haitija, što je njegov advokat demantovao.
Vušović i Vukićević imaju bogatu predistoriju sukoba. Sve je počelo još 2009. godine, kada je Vukićević pucao u noge Vušoviću, kome su posledice tog ranjavanja donele i nadimak Džoni Ćopavi.
Kada je poslat u zatvor, Vušović je i tada, iako mlad, imao jaku logistiku saradnika, te je uspeo i da pobegne sa robije. Simulirao je bolove, prevezen je u Klinički centar Srbije na lečenje i uprkos sudskoj straži uspeo je da pobegne. Vušović je godinama od kazne redovno bežao, a u međuvremenu je izrastao i u vođu klana.
Protiv Vušovića i pripadnika kriminalne grupe na čijem je bio čelu, u toku je postupak pred Specijalnim sudom u Beogradu po optužbama da su ubili Aleksandra Šarca, Dragana Ristića i Aleksandra Halabrina.
Po istim optužbama, oni su pokušali da ubiju sada pokojnog Lazara Vukićevića, Samira Divljanovića, Miloša Nilovića, Andriju Zarića i Arsenija Stefanovića.
Saradnja sa Kavačkim klanom
Vušović je optužen i da je sa vođom Kavačkog klana Radojem Zvicerom oformio grupu čiji pripadnici su između ostalog cijanidom pokušali da otruju osobu koja se nalazila u pritvoru u Crnoj Gori i bila je spremna na saradnju sa istražnim organima te države.
Vušović se optužnicom tereti za šest krivičnih dela teško ubistvo, od čega tri u podstrekivanju i tri u pokušaju podstrekivanja, dok se njegovom saradniku Urošu Piperskom na teret stavlja šest krivičnih dela teško ubistvo, od čega tri u podstrevanju i tri u pokušaju i podstrekivanju, dva krivična dela pranje novca i neovlašćena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Iako su se ranije u medijima pojavljivali navodi da je Vušović dovođen u vezu i sa atentatom na bivšeg predsednika Haitija Žovenela Moiza, te da je nakon toga volšebno nestao iz pritvora, njegov advokat je to ranije demantovao.
U prethodnih nekoliko meseci uhapšeni su pripadnici Kavačkog klana Milinko Brašnjović i Marko Stanković, koji su direktni izvršioci teškog ubistva, i Milovan Zdravković, jedan od visokopozicioniranih članova grupe.
Početkom godine uhapšen je i Dušan Jovanović, član organizovane kriminalne grupe i direktni izvršilac teškg ubistva.
„Republika Srpska već sada može da zatraži statusni prijem u bezbednosni sporazum Srbije i Mađarske“, kaže predsednik Republike Srpske Milorad Dodik
Tužilaštvo je od zaštitinika građana zatražilo sve raspoložive podatke o kritičnom događaju, odnosno o prikupljenim informacijama o licima koja su zadobile povrede
Većina studenata hoće da isposluje promene kroz pritisak ulice. No, koliko dugo mogu da održe taj pritisak, pita se švajcarski javni servis SRF u reportaži iz Beograda
U Nišu je u toku blokada mostova kod Ureda, kod Delte, kod Rode, kod Disa, kao i blokada Mosta mladosti
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve