Policijska akcija
Hrvatske aktivistkinje proterane iz Srbije – ugrožavaju bezbednost države i građana
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Na Malim stepenicama u Beogradu bačena je crna farba na tek oslikan mural sa likom i stihovima pesnikinje Lesje Ukrajinke. Malo dalje, na šetalištu Kalemegdana, preko crteža poljske i ukrajinske dece iscrtano je crno slovo Z. Očekuje se da nadležni reaguju
Na tek oslikan mural s likom i odabranim stihovima Lesje Ukrajinke, na Malim stepenicama nadomak Brankovog mosta u Beogradu, juče oko 13 časova bačena je crna farba, javili su iz književnog udruženja KROKODIL.
Objašnjavaju da je citat ispisan na muralu na ukrajinskom i u prevodu na srpski jezik iz njene poetske drame u tri čina Šumska pesma objavljene 1911. godine, i da glasi: “Ne, živa sam! I živeću večno! U srcu nosim nešto što ne umire!”
„Podsećamo javnost da je Lesja Ukrajinka (1871-1913) spisateljica koja spada među rodonačelnike savremenog ukrajinskog pesništva. Bila je politička i feministička aktivistkinja, sakupljačica narodnih umotvorina, visoko obrazovana i poliglota a njen lik danas krasi i novčanicu od 200 ukrajinskih grivnji“, kažu u KROKODILU.
Duž šetališta na Kalemegdanu uništeni su, napominju, i crteži poljske dece koji su nastali između 1939. i 1945. godine, i radovi ukrajinske dece iz ove godine, na izložbi „Mama ne želim rat!“. Precrtani su velikim crnim slovom Z. Izložbu je organizovala Ambasada Republike Poljske u Beogradu.
„Upozoravamo da je u oba slučaja reč o otvorenom napadu na uličnu umetnost koja predstavlja kontrapunkt dominantno desničarskom senzibilitetu prisutnom u delu našeg društva, među onima koji otvoreno podržavaju agresore, uživaju u tuđoj nesreći a kukavički uništavaju radove nevine dece i crnom bojom se bacaju na klasične stihove jedne evropski priznate pesnikinje, poručuju iz KROKODILA.
Ocenjuju da ovaj „opasni ulični intervencionizam direktno podstiče širenje mržnje, nasilja i izaziva strah kod građana Srbije“, i pozivaju nadležne institucije da reaguju i kazne sve one koji krše zakon.
„Da li treba da nas čudi što u gradu zagađenom muralima koji veličaju ovejane ratne zločince i strane predsednike čije su ruke do lakata umrljane krvlju nedužnih civila neko redovno vandalizuje spomenik Branka Ćopića?“, zapitali su tada iz ovog udruženja.
Počinioci još uvek nisu nađeni.
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve