
Predsednik Srbije
Vučić: Gde god da odem sole nam pamet o Banjskoj
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić požalio se na RTS-u da gde god da odem „sole nam pamet o Banjskoj zbog jednog poginulog policajca“
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
First lego liga – svetsko takmičenje u kojem učestvuje gotovo milion dece, je takmičenje iz robotike sa ciljem da se kreira novi inovativni projekat.
Jedan od zadataka takmičara je da na stolu punom lego prepreka robot koji su oni osmisli za dva minuta i trideset sekundi samostalno stigne što dalje.
Pored toga, učenici kreiraju dizajn robota i softver i moraju da objasne kako sve to funkcioniše i koje su alatke iskoristili.
U završnom delu prezentuju stručnim sudijama način na koji su rešavali zadati problem tokom čitave sezone, kako su sarađivali i sve ono što predstavlja timski rad.
Sastav tima i izazovi
Sezona počinje u avgustu, a pripreme za takmičenje polovinom oktobra. Timovi potom učestvuju na nacionalnim prvenstvima gde se kvalifikuju za učešće na Floridi.
Profesorka Prve kragujevačke gimnazije Katarina Veljković mentorka je svom timu koji već godinama osvaja titulu. Ona za „Vreme“ objašnjava sa kojim su se preprekama susreli ove godine, koje su rezultirale time da možda neće ni otići na Floridu.
Još jedna mentorka ovog tima jeste njena koleginica Ana Stanković.
„Ove godine je bio problem pošto smo bili blokirani, pa nismo ni radili kako treba, i nacionalno takmičenje je pomereno i održano 11. maja, dok je inače u februaru, što izaziva problem u brzom prikupljanu novca“, kaže ona.
Naime, ove godine se takmičilo 15 timova, dok ih je inače 20 – neke ekipe su odustale zbog obustava rada i blokada.
„Članovi tima su učenici od 7. razreda do 2. godine srednje škole, pri čemu svake godine menjamo ekipu, nisu uvek ista deca. Svake godine je drugačija priča i sasvim drugačiji izazov, i za učenike i za nastavnike, tako da je neophodan vredan rad“, objašnjava Veljković i dodaje da je njih inače 10 u timu, ali primaju malo više đaka za slučaj da neko bude sprečen da se takmiči.
Trka s vremenom
„Mi imamo do 30. maja vremena da obezbedimo sva sredstva koja su nam neophodna. Kotizacija i smeštaj moraju do tada da se plate, a mi imamo neformalno zakazan sastanak u američkoj Ambasadi 1. juna. Ako mi nemamo ni avio karte, ni plaćen smeštaj, mi u suštini ne možemo da idemo za vize u Ambasadu, jer nema svrhe ići“, kaže Veljković.
Učenici znaju da svake godine prikupljaju sredstva za odlazak na Floridu, i svesni su da sada imaju veoma malo vremena i da je pitanje da li će novca uopšte biti.
Prošle godine je ovaj tim uspešno prikupio sredstva, ali su na raspolaganju imali čak dva meseca.
„Prošle godine je naša ekipa osvojila prvo mesto u kategoriji inženjerstva. Išli bi ove godine da možemo da skupimo novac, da branimo našu titulu“, objašnjava profesorka.
Celokupan iznos odlaska na Floridu iznosi oko 40.000 evra, a do sada nije prikupljeno ni 10 odsto potrebne sume.
„Svima smo se obratili, i grad će nam dati neka sredstva, ali to nije dovoljno. Problem je vreme. Velike korporacije ne mogu da odluče za dan – da li će dati novac ili ne. Oni su voljni da daju, ali je problem to odlučivanje. Vreme pravi problem“, ističe Veljković.
Pobeda bez nagrade
Pokrenuta je kampanja za prikupljanje sredstava preko društvenih mreža, onako kako su i prethodnih godina učenici i profesori širili priču i apel za pomoć, što se pokazalo kao dobro rešenje.
No, profesorka sada nije optimistična.
„Ja bih volela, ali je ovo prvi put da sam skeptična po tom pitanju. Već četiri godine mi skupljamo diretkno novac da deca idu, i svake godine smo uspeli. Ali ove godine baš zbog tog kratkog vremena i svega što se izdešavalo i kakva je situacija realno u našem društvu, malo sam skeptična“, kaže Veljković.
„Učenici moraju da shvate da nije sve moguće rešiti i da su neke stvari iznad nas i iznad njih, a da su oni pokazali da su stvarno dobri“, objašnjava ona, navodeći da će, srećom, ista ekipa učestvovati i iduće godine, pa će dobiti priliku da osvoji titulu.
„Valjda će sve biti normalnije, jer je stvarno ova sezona baš bila katastrofa, što se tiče priprema i svega. Da se naše nacionalno završilo bilo kada je inače bilo, ne bi bio problem sigurno da skupimo novac“, zaključuje profesorka.
Postavlja se pitanje zašto država, koja inače deli pare šakom i kapom u političke svrhe i razne mitinge i besplatne pljeskavice, ne priskoči u pomoć kragujevačim gimnazijalcima.
Školska sekcija kao prvi korak u karijeri
Sekcija Lego igara postoji već 10 godina u sklopu Prve kragujevačke gimnazije.
Na osnovu rađene analize, čak je 80 učenika prošlo kroz sekciju, zbog čega se neka deca danas nalaze i na svetskim fakultetima i univerzitetima, baveći se naukom.
„Program je zanimljiv i stvarno privlači decu da se bave tehnikom, programiranjem i naukom. Ove godine smo se bavili okeanima i oni su uspeli da za energiju talasa nekako osmisle svoje rešenje, napravili su inovacije gde može energija talasa da se koristi za istraživanja, a potpuno je ekološki“, kaže Veljković, dodajući da je ovakav vid takmičenja i ceo program odličan za promociju nauke među decom.
„Većina učesnika ovog takmičenja, u odabiru karijere okreće se ka tehničkim smerovima, ka primeni tehnologije. Kad sklapaju kockice, oni moraju da razumeju mehanizme koji su više mehanički nego što imaju veze sa elektronikom, a na ovaj način razumeju na koji način stvari funkcionišu“, kaže ona i ističe da ne smeju da tuguju zbog trenutne situacije.
„Šta god da bude, ako se desi desi se, ako ne, mi smo im objasnili sve, videćemo. Na njima je da se i sledeće godine potrude da budu najbolji kod nas, da bi mogli da idu dalje“, podvlači Veljković. „Pet godina uzastopno osvajaju prvo mesto. Drago mi je što se taj program širi i na druge gradove, jer to i jeste poenta cele priče, da se to takmičenje nacionalno proširi“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić požalio se na RTS-u da gde god da odem „sole nam pamet o Banjskoj zbog jednog poginulog policajca“
Nova hapšenja u procesu borbe protiv korupcije
Da li je ministarka Tatjana Macura završila fakultet i koji, pitanje je koje se ovih dana pojavilo u javnosti
Prvog juna cela Srbija biće na nogama, objavili su Studenti u blokadi, najavljujući proteste po brojnim gradovima
„Potrebno nam je vreme da demokratskim i akademskim putem usaglasimo stavove i postupke“, naveo je Univerzitet u Beogradu nakon sastanka studenata, dekana i rektora
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve