U Kliničko-bolničkom centru „Zemun“ zvanično je malim boginjama zaraženo četvoro zaposlenih sa Odeljenja za ginekologiju i akušerstvo, javlja Nova.rs. Prema nezvaničnim informacijama ovog portala, infekcija je zahvatila i kolege sa ovog, ali i drugih odeljenja.
Nakon što je prvi zaraženi u ovoj bolnici registrovan, epidemiolozi Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, kao i Gradskog zavoda za javno zdravlje, prate situaciju, a na teren su izašli tek kada je zaraza počela da se širi.
Bebe su bezbdne
“U periodu od 12. do 21. maja u Bolnici za GAK Zemun, imamo ukupno četiri obolele osobe među zaposlenima. Svi su uzrasta od 29 do 53 godine. Infekcija je krenula od jednog doktora, koji je kratko bio hospitalizovan na Infektivnoj klinici. Sada je kod kuće i oporavlja se. Troje ljudi se zarazilo iz ovog kontakta, oni su na kućnom lečenju. Oni su uradili serološke analize, koje su potvrdile da nemaju nikakvu zaštitu od malih boginja. Odmah su se vakcnisali jednom dozom, ali bilo je kasno, jer su već bili u periodu inkubacije”, kaže za Nova.rs dr Slavica Maris, načelnica Jedinice za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje.
Lekari ove bolnice su potvrdile da novorođenčad nisu u opasnosti zato što ih čuva imunitet majke.
Direktor dr Dragiša Stojanović je rekao da je “stav Ministarstva zdravlja da moramo njih da pitamo da li možemo da odgovaramo na bilo kakva pitanja iz medija, pa ukoliko nam odobre, javićemo se”.
Zaraza i u Republici Srpskoj
Na teritoriji Srbije je do 26. maja registrovano ukupno 106 slučajeva morbila, saopštio je danas Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.
Morbili su potvrđeni i kod jednog deteta sa teritorije Republike Srpske.
Na teritoriji grada Beograda registrovano je 68 slučajeva. U Referentnoj laboratoriji Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“ potvrđena su 54 slučaja, a 15 obolelih osoba su kontakti laboratorijski potvrđenih slučajeva. Među obolelima je 21 dete mlađe od šest godina, od kojih je 18 bilo nevakcinisano, dvoje je primilo po jednu dozu vakcine sa komponentom protiv morbila, a jedno je nepoznatog vakcinalnog statusa, Nevakcinisanih je 17 osoba uzrasta od 6 do 25 godina, šest potpuno vakcinisanih uzrasta od 14 do 28 godina, kao i 25 osoba starijih od 35 godina nepoznatog vakcinalnog statusa.
Od 7. februara na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji Srbije u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u zemlji. Mere pooštrenog nadzora treba sprovoditi do daljeg, odnosno najmanje do isteka perioda dvostruke maksimalne inkubacije od poslednjeg registrovanog slučaja, a u skladu sa procenom epidemiološke situacije u žarištu epidemije, odnosno na teritoriji Srbije, naveo je „Batut“