Za manje od dve godine rada, zaključno sa sednicom od 1. septembra 2022, odlazeća Vlada je donela čak 1.258 rešenja o postavljanju vršilaca dužnosti u državnoj upravi, koja se odnose na 290 osoba
Od toga je njih 230 između dva i osam puta uzastopno postavljano za vršioce dužnosti na period od tri meseca.
Zakon dopušta da se to učini samo jednom, što znači da je samo po ovom osnovu, 972 rešenja, ili 77 odsto, bilo je nezakonito, što znači da su postavljena lica rukovodila organima državne uprave bez osnova ukupno 2.916 meseci
Pomenute podatke saopštila je Transparentnost Srbija, nevladina organizacija usmerene na borbu protiv korupcije.
Pozivajući se na podatke Službe za upravljanje kadrovima, naveli su da trenutno postoji 408 položaja, od kojih je samo 41 odsto ili 167 popunjeno sprovođenjem konkursa.
„Ostatak mesta zauzimaju vršioci dužnosti, od kojih je velika većina postavljena nezakonito, ili se vode kao nepopunjena, jer je vršiocima dužnosti istekao mandat i čeka se da ga Vlada retroaktivno validira“, ukazali su iz Transparentnosti.
Ima i smešnih otkrića.
U 369 slučajeva Vlada je rešenja donela retroaktivno, određujući kao datum početka dužnosti dan koji je u tom trenutku već prošao. Prosečno, Vlada je ove službenike vraćala u prošlost 13 dana, a u najdrastičnijem slučaju čak 188, objavila je Transparentnost.
Tako je, na primer, Vlada 15. aprila 2021. godine postavila Filipa Radovića na položaj vršioca dužnosti direktora Agencije za zaštitu životne sredine, na period od tri meseca, ali počev od 9. oktobra 2020. Upravo u tom periodu, novembra 2020, otkaz na mesto načelnika za pitanja kvaliteta vazduha u Agenciji za zaštitu životne sredine dobio je uzbunjivač Milenko Jovanović.
„Vlada je do razrešenja Radovića novembra 2021. donela čak 23 nezakonita rešenja o njegovom postavljenju za vršioca dužnosti“, naveli su iz Transparentnosti.
Ovo grubo kršenje zakona bi se moglo prekinuti ukoliko Upravni sud oglasi nezakonita rešenja ništavnim. Republičko javno tužilaštvo 21. juna prošle godine prihvatilo argumente iz inicijative Transparentnosti i podnelo tužbu za oglašavanje ništavosti rešenja kod kojeg je Zakon najdrastičnije povređen. „Upravni sud, međutim, još nije doneo odluku, i odbija da dostavi informaciju o tome da li je Vlada Srbije odgovorila na tužbu i kakvim argumentima je branila svoje nezakonito postupanje“, istakla je Transparentnost.
S.Ć./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com