
Potraga za pravdom
Svečano dočekani studenti biciklisti na glavnom trgu u Strazburu
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Skoro 7 odsto stanovnika Srbije živi u apsolutnom siromaštvu, a gotovo jedna trećina je u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti. Ovo su podaci Fondacije Centra za demokratiju na zvaničnom početku izborne kampanje
Svetski dan socijalne pravde, 20. februar, povod je da se priča o svim vidovima socijalne ugroženosti, pa i o siromaštvu. Tako je Fondacija Centar za demokratiju (FCD) objavila podatak da u Srbiji oko 450.000 ljudi, odnosno 6,9 odsto stanovništva, živi u apsolutnom siromaštvu.
Stanovništvo u Srbiji je među najsiromašnijim u Evropi, upozorava FCD, ekonomske i socijalne nejednakosti u državi su sve izraženije, a izdvajanja za socijalnu pomoć su iz godine u godinu sve manja.
Osim 6,9 odsto apsolutno siromašnih stanovnika, „u riziku od siromaštva i socijalne isključenosti nalazi se oko dva miliona ili 29,8 odsto građana Srbije“, navodi se u saopštenju FCD. Upozoravaju da su posebno zabrinjavajući podaci o siromaštvu najugroženijih društvenih grupa: stanovništva u ruralnim područjima, nezaposlenih i pripadnika romske populacije.
Prema popisu iz 2011. godine u Srbiji živi nešto manje od 150.000 Roma, a nezvanično, prema podacima nevladinih organizacija, ima ih barem tri puta više. Od svih romskih naselja u Srbiji, 38 odsto njih nije priključeno na vodu, a više od 70 odsto nema kanalizaciju.
U Fondaciji ocenjuju da Srbija nema zakonski i strateški okvir kojim bi umanjila problem siromaštva i kažu da su Srbiji neophodne izmene Zakona o socijalnoj zaštiti kao i donošenje Strategije za iskorenjivanje siromaštva i Strategije socijalne zaštite. Povodom Svetskog dana socijalne pravde FCD je pozvao državne institucije da svim građanima Srbije omoguće dostojanstven život.
Na predizbornom skupu u Merošini predsednik države i Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić je u subotu rekao da u Srbiji, bez obzira na to šta se događa u svetu, „za razliku od nekih drugih zemalja, neće biti gladi.“
Rekao je da će, ako dođe do sukoba, u svetu doći i do nestašice hrane. Međutim, „mi na današnji dan imamo svega dovoljno“, te da „uvećavamo rezerve nafte, gasa“, a ako do nestašica dođe „mi imamo prijatelje i na istoku i na zapadu“, pa će se nabaviti šta je potrebno.
S.Ć. /FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i inervjue na www.vreme.com
Studenti biciklisti su stigli na glavni trg u Strazburu, gde ih je dočekao veliki broj građana
Građani protestuju jer žele da podsete na događaj 15. marta i da traže odgovor od nadležnih šta se te večeri desilo. Na protestu ispred RTS-a organizovano je potpisivanje peticije kojom prosvetni radnici i građani traže od Ministarstva da se obustave disciplinski postupci u Osnovnoj školi "Vožd Karađorđe" u Beogradu, Gimnaziji i stručnoj školi "Svetozar Miletić" u Srbobranu i Srednjoj školi "Stevan Mokranjac" u Požarevcu
Kako prenosi Istinomer, njihova novinarka je nakon napada prišla policajcu i obavestila ga šta se desilo. Na to joj je policajac odgovorio – „Čuvajte se i prema nama se odnose tako“
Budući ministar prosvete Dejan Vuk Stanković napustio je skupštinsku salu uz pomoć pripadnika obezbeđenja, a reagovala je i Hitna pomoć
Za studente koji biciklima stižu u Strazbur kako bi Evropu upoznali sa situacijom u Srbiji, Slobodni univerzitet u Kragujevcu napravio je performans: ljudi su od svojih tela sačinili bicikl u srcu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve