img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Vesti

„Švajcarske tajne“: Uzbunjivač iz dubina skrivenog novca

21. februar 2022, 20:32 M.N.
Foto: Sava Radovanović/Tanjug
Čovek sa tajnim računom: Zoran Drobnjak
Copied

Direktor "Puteva Srbije“ Zoran Drobnjak imao je sredinom 2008. nešto više od pola miliona švajcarskih franaka (preko 300.000 evra) na tajnom računu u banci Credit Suisse u Švajcarskoj, otkriva KRIK u međunarodnom projektu „Švajcarske tajne“

Krajem 2007. godine Vlada predvođena Demokratskom strankom (DS) postavila je Zorana Drobnjaka na čelo „Puteva Srbije“. Sredinom 2008. godine na računu u švajcarskoj banci „Credit Suisse“ imao je nešto više od pola miliona švajcarskih franaka (preko 300.000 evra). Sudeći prema izveštajima o imovini i prihodima u kojima je početkom 2011. tvrdio da nema ušteđevinu – iako mu je račun u Švajcarskoj tada još bio otvoren i na njemu je, kako pokazuju procureli podaci, bilo novca – Drobnjak taj račun nije prijavio Agenciji za sprečavanje korupcije.

Građanima Srbije nije dozvoljeno da imaju račune u stranim zemljama, osim u slučaju odobrenja Narodne banke Srbije. Iz NBS je na pitanja KRIK-a odgovoreno da nemaju saznanja da je Drobnjak imao račun u Credit Suisse.

Veza sa Radovanom Marinkovićem

Drobnjak je punomoćje za pristup svom računu dao biznismenu Radovanu Marinkoviću, vlasnik kompanija „Centrolek“ i „Minnex Trading Corporation“, pokazuju podaci procureli iz banke.

Marinković, koji je imao punomoćje za Drobnjakov račun u Švajcarskoj, u telefonskom razgovoru za KRIK tvrdi da je novac na računu bio njegov, a da je on Drobnjaka postavio za formalnog vlasnika računa.

„On jeste krajnji vlasnik računa, ja sam otvorio za njega taj račun i pozvao ga da dođe da potpiše“, objašnjava Marinković i dodaje da je Drobnjak zbog računa jednom išao u Švajcarsku zbog stavljanja potpisa, večerao i vratio se u Srbiju.

Marinković tvrdi da je novac na računu prebacio sa svojih drugih računa iz Amerike ili Poljske, u kojima poseduje privatne biznise. Račun je, kako kaže, otvorio da bi dogradio porodičnu kuću na Banovom Brdu, prenosi portal Nova S pisanje KRIK-a.

„Napravio sam planove da dogradim tu kuću, pa sam hteo da angažujem Drobnjaka da mi vodi računa o toj dogradnji i da mu ostavim pare na tom računu u Švajcarskoj, pošto ja ne bih mogao iz Amerike da dolazim i to kontrolišem“, navodi Marinković i objašnjava da su njih dvojica u rodbinskim odnosima, odnosno da mu je Drobnjak zet.

Račun je zatvoren 2011. godine, a Marinković za KRIK kaže da je ovakva odluka doneta jer nisu imali saglasnost Narodne banke Srbije.

Pre nego što je preuzeo „Puteve Srbije“, Drobnjak je godinama radio u drugom državnom preduzeću – PZP „Beograd“, koje su kasnije privatizovali biznismeni Miroslav Mišković i Milo Đurašković. Njima se sudilo za izvlačenje novca iz putarskih preduzeća nakon privatizacija, ali su oslobođeni optužbi.

Drobnjak nije pristao na intervju za KRIK niti odgovorio na pitanja koja su mu novinari poslali lično i posredstvom službe za saradnju sa medijima „Puteva Srbije“.

18.000 bankarskih računa

Na projektu „Suisse Secrets“, „Švajcarske tajne“, u kome je isplivao i Drobnjak, radi 163 novinara iz 39 zemalja, među njima su i novinari KRIK-a.

Radi se o procurelim informacijama o 18.000 bankarskih računa u švajcarskoj banci Credit Suisse, za sada se ne zna koliko ih je još uvek aktivno. Najstariji račun je iz 1940, najmlađi iz 2010. godine.

Credit Suisse danas upravlja kapitalom klijenata iz celog sveta u visini od 1500 milijardi evra.

Materijal je prvobitno pre godinu dana anonimno dobio nemački „Süddeutschen Zeitung“ (SZ) koji ga je podelio sa platformom istraživačkih novinara Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) i 46 medijskih kuća među kojima su „New York Times“, „The Guardian“, „Le Monde“, „La Stampa“, NDR, WDR, „Profil“…

Podaci obuhvataju poslovne veze Credit Suisse sa klijentima iz 120 zemalja u vrednosti od preko 100 milijardi evra. Radi se o računima šefova vlada i država, monarha, ministara, oligarha, kardinala, trgovaca drogom, oružjem i ljudima, podmićenih državnih službenika i šefova obaveštajnih službi.

Credit Suisse je i ranije bio glas da ne bira klijente i ne proverava, kako bi trebalo, poreklo novca. Banka je zvanično negirala najnovije optužbe i rekla samo da je većina navedenih računa odavno zatvorena.

Bankarska tajna je nemoralna

SZ piše da se kod izvora informacija ne zna ni da li se radi o ženi, muškarcu ili grupi ljudi. Izvor nije postavljao nikakve uslove, SZ nije platio za informacije ili obećao bilo kakvu protivuslugu. Dokument koji su dobili imao je naslov „Why I did it“, zašto sam to uradio.

Anonimni izvor zu objašnjava: “Smatram da je švajcarska bankarska tajna nemoralna. Izgovor da se čuva finansijska privatna sfera je smokvin list kojim se prekriva štetna uloga švajcarskih banaka kao saučesnika utajivača poreza…

Hoću da naglasim da odgovornost ne leži na švajcarskim bankama, već na pravnom sistemu Švajcarske. Banke su jednostavno dobri kapitalisti koji umnožavaju dobit u zakonskim okvirima unutar kojih operišu. Jednotavno rečeno: Švajcarski zakonodavci su odgovorni, a narod Švajcarske na osnovu svoje direktne demokratije ima mogućnost da nešto protiv toga preduzme. Ja sam, doduše, svestan toga da je bankarska tajne doprinela uspešnoj privrednoj priči Švajcarske, ali sam čvrstog ubeđenja da jedna tako bogata drava, kakva je Švajcarska, može sebi da dopusti čistu savest (…)”

Ova najnovija podseća na prošlogodišnju aferu “Pandorini papiri”. Prema tajnim dokumentima koje je Međunarodnom konzorcijumu za istraživačko novinarstvo (ICIJ) tada doturio anoniman izvor, ministar finansija Srbije Siniša Mali je u vreme kada je bio gradonačelnik Beograda bio vlasnik ofšor kompanija u čijem su se vlasništvu nalazila 24 stana u Bugarskoj.

M.N./FoNet/Nova S/Süddeutsche Zeitung/Profil

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

KRIK Pandorini papiri Putevi Srbije Švajcarske tajne Zoran Drobnjak
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Klimatske promene

27.jul 2025. R. V.

Mirijevo: Nemojte da se zabezeknte ako vam lasica pređe put

Pojedini mediji su javili da su se u Mirijevu pojavile lasice. Kada zbog suše ostanu bez vode i hrane, divlje životinje se približavaju ljudskim naseljima

Upozorenja MUP-a i RHMZ: Ne izlaziti napolje bez preke potrebe

Vremenska prognoza

27.jul 2025. R. V.

Olujna nedelja: Širom Srbije jak vetar i nepogode

Srbiju očekuje nestabilno vreme, a RHMZ je izdao hitno upozorenje zbog oluje i jakog vetra tokom čitavog dana

Valjevo

26.jul 2025. S.Ć.

Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše

Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu

Vremenske nepogode

26.jul 2025. K. S.

RHMZ upozorava: Stiže nevreme

Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ

Ekstremne vrućine

26.jul 2025. K. S.

Vrhunac toplotnog udara: Ove subote do 43 stepena

U većem delu zemlje na snazi crveni meteo-alarm, a temperatura će dostizati 43 stepena Celzijusa

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure