Analiza
Vučić priča priču, svakog dana novo uzbuđenje
Sveprisutni predsednik Aleksandar Vučić uobičajava da dovodi javnost u stanje permanentne uzbuđenosti, kao u televizijskom rijalitiju, ocenjuje iskusni nemački novinar Tomas Braj
Novom rekonstrukcijom Trga Nikole Pašića spomenik se neće dirati, ali će fontana biti nova. Ostale promene su kozmetičke
U ponedeljak počinje rekonstrukcija Trga Nikole Pašića u Beogradu, a ovi bageri na fotografiji snimljeni su danas kako pripremaju teren za početak. Radovi će trajati sedam meseci.
Trg se nalazi na ovom mestu od 1953. po projektu Hranislava Stojanovića. Prethodna rekonstrukcija je bila pre devet godina.
Odmah da kažemo: spomenik Nikoli Pašiću se neće dirati, drveće takođe, ali će fontana biti potpuno drugačija.
Postojeća fontana će biti porušena a na njenom mestu će biti nova, jednostavnijeg i izduženog oblika, po ugledu na prvobitnu fontanu, ali bez vrela i bez okruglog proširenja prema spomeniku.
Fontana na današnjem trgu Nikole Pašića izgrađena je 1959.godine i delo je arhitekte Hranislav Stojanovića, kao zamena za onu na terazijama, koja je prilikom rekonstrukcije uklonjena.
„Fontana je postala simbol ovog trga, i naravno da je nećemo uklanjati. Samo uređenje trga će ostati isto, ali sve će biti novo, nove ploče, nova fontana“, rekao je ranije Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa Grada Beograda.
Sve druge intervencije na trgu biće manje-više kozmetičke prirode. Ploče će biti od kamena crvenkaste boje, žardinjere po obodu biće u modernijem dizajnu, postavlja se nova rasveta, klupe u kombinaciji čelika i drveta, info ploča…
Da li treba da podsećamo da je ovo ipak znatno bolja varijanta od one koja je najavljena 2019. godine po kojoj fontane uopšte nije bilo?
Rekonstrukcija Trga Nikole Pašića najavljivana je još od 2015. godine, kad je sproveden arhitektonski konkurs za uređenje tri trga u Beogradu, među kojima je i Trg Nikole Pašića. Predlog autora bio je da prostor trga sadrži drugačiju fontanu od postojeće.
Početkom 2020. godine, rešeno je ipak da fontana ostane u ovom obliku.
„Razmišljali smo da li da ponovimo konkurs za arhitektonsko uređenje Trga Nikole Pašića, ili da izmenimo u manjoj meri konkursno rešenje, s obzirom na to da smo kroz komunikaciju da građanima došli do toga da ipak žele da fontana ostane. Naša ideja je da konkursno rešenje u saradnji sa autorima izmenimo u smislu da se vrati fontana u najvećoj meri ovakva kakva je sada, samo svakako renovirana, osavremenjena u svakom smislu“, rekao je tada glavni gradski urbanista Marko Stojčić za eKapiju.
Da realizuju rekonstrukciju, izabrane su kompanije GP Invest fgradnja, D.C. Energocoop, Slavija Proking, Alex E&C, Tesla sistemi i SDC Professional. Cena je 701 milion dinara sa PDV-om.
Sveprisutni predsednik Aleksandar Vučić uobičajava da dovodi javnost u stanje permanentne uzbuđenosti, kao u televizijskom rijalitiju, ocenjuje iskusni nemački novinar Tomas Braj
Mostarska petlja predstavlja saobraćajno čvorište Beograda, pa njenom blokadom studenti žele da ukažu na nerazmrsiv čvor u kome se nalazi Tužilaštvo, čije reakcije na jasne i precizne studentske zahteve ili kasne ili potpuno izostaju
Uhapšeni su maloletnici D.N. L.Š. N.A. i S.LJ, osumnjičeni za nasilničko ponašanje na javnim skupovima i sportskim priredbama i za nanošenje teških telesnih povreda
Ombudsman Zoran Pašalić je pokrenuo postupak kontrole „postupajući po pritužbama studenata da im je onemogućeno da ostvare pravo na obrazovanje i da redovno pohađaju fakultete koji su blokirani“
Milena A. i Dušan K. negirali su da su počinili krivično delo nasilničko ponašanje na javnom skupu
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve