U nedelju stara autobuska stanica u centru Beograda odlazi u istoriju, a nova u Bloku 42 počinje da radi iako još nije gotova. Pričekaće se malo i na stajalište Jug kod Autokomande
Miriše na sveži asfalt u novobeogradskom Bloku 42. Radnici buše i dižu montažne objekte, glancaju se objekti, svuda tumaraju geometri.
Nova centralna autobuska stanica – daleko od centra grada – uz sve povike i kritike, ali i uz kampanju „BAS, baš gde treba“, počinje sa radom u nedelju (29. septembar).
„Ovo nije ishitrena odluka jedne vlasti. Još od izgradnje Novog Beograda, početkom sedamdesetih godina, u svakoj studiji i projektu stanica je bila planirana na Novom Beogradu jer je još tada planiran kao stambeni i poslovni centar“, kaže za „Vreme“ direktor marketinga BAS-a Željko Pavićević.
Tu je stanični plato sa biletarnicama, planirani su i kafići, menjačnica, ambulanta.
Na površini uporedivoj sa površinom četiri fudbalska igrališta ima 53 polazna i 12 dolaznih perona, 186 parking mesta, ogroman parking za autobuse i taksi stanica.
Ali, stanične zgrade još nema. Ona je, kažu, planirana u drugoj fazi, imaće prostor za odmor, za majke sa malom decom. U trećoj fazi doći će biti gotovo i trg ispred stanice – sve će, obećava se, biti svršeno pre Ekspa 2027. godine.
Beogradska-autobuska-stanica-Mila-Stojanovic (3)Putnici međugradskih linija se pitaju i koliko će ih koštati čuvena „stanična usluga“
Povezanost bolja, cene iste
„Važna je povezanost autobuske i železničke stanice, tu će se spojiti železnički i autobuski saobraćaj“, objašnjava Pavićević.
„Apelovali smo, a grad je izašao u susret, da se poveća broj gradskih autobusa koji će saobraćati ka stanici i uvedu novih stajališta“, dodaje on.
Na pitanje „Vremena“ zašto se hita sa preseljenjem kad još nema ni stanične zgrade, naš sagovornik kaže da je infrastruktura gotova, da Beograd ima obilaznicu, magistralne prstenove, te je vreme da se saobraćaj što više izmešta iz centra grada.
Još nema stanice Jug
Osim što više ne mogu autobusom da direktno stignu u centar Beograda, putnici međugradskih linija se pitaju i koliko će ih koštati čuvena „stanična usluga“, to jest „peronska karta“.
„Cena usluge neće se promeniti“, tvrdi Pavićević, pravdajući uopšte postojanje te dažbine bezbednošću, uslugom, higijenom. „Vi za trista dinara dobijete pristojan dolazak na stanicu i odlazak sa nje.“
Beogradska-autobuska-stanica-Mila-Stojanovic (1)Ono što putnike brine i više od toaleta jeste zabrana međugradskim prevoznicima da putnike iskrcaju i ukrcaju na Autokomandi
I još kaže da će se posebno motriti na higijenu toaleta jer je to „ogledalo grada“. Do sada, po tom kriterijumu, Beograd nije baš dobro 7izgledao u ogledalu.
No, ono što putnike brine i više od toaleta jeste zabrana međugradskim prevoznicima da putnike iskrcaju i ukrcaju na Autokomandi. To zanima sve ljude koji u Beograd stižu autoputem sa juga, a takvih je najviše.
Grad je promptno najavio gradnju velikog stajališta Jug na prostoru nikad otvorenog Delta Planeta.
Iako je rečeno da će to stajalište raditi kad proradi i stanica na Novom Beogradu – od toga neće biti ništa.
Pavićević za „Vreme“ kaže: „Predata je projektna dokumentacija i radovi na stajalištu su u toku. Neće biti otvoreno od 29. septembra ali biće uskoro“, objašnjava.
Stajalište će, kaže, imati i prodajna mesta.
Ali, od nedelje, pa dok se ne završi Jug, svi autobusi idu samo do nove stanice u Bloku 42.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Više javno tužilaštvo u Nišu tereti bivšu gradonačelnicu Draganu Sotirovski i još trojicu osumnjičenih za malverzacije u vezi sa građevinskim radovima. Prema optužbama, nepravilno su dodeljivali poslove bez tendera, čime je gradski budžet oštećen za milione dinara
Studenti najavili protest koji će biti održan 1. marta u Nišu. Najavljen kao najmasovniji studentski skup u istoriji Niša, protest će trajati simboličnih 18 sati i predstavlja poziv na akciju za bolju budućnost
Aleksandar Jokić, identifikovan kao učesnik organizovanih napada na studente i studentkinje FDU, pojavio se 21. februara u društvu predsednika Aleksandra Vučića na njegovom mitingu u Požarevcu
U Srbiji više niko ne zna o čemu priča njen predsednik, novinare kažnjavaju na pravdi boga, aferaške velmože proglašavaju za svece, a nosioci javnih funkcija šire javnu sablazan. Ljudi – dokle ćemo tako
Niko kome lopatom nije odstranjen deo mozga ne veruje da su studenti obezbedili najveću stranu investiciju ikada, odnosno da su dobili tri milijarde evra da sruše vlast i otcepe Vojvodinu
Odbor Festa je doneo odluku da taj festival više neće biti u februaru nego u septembru. Stiče se utisak da je rešavanje ovog sporednog problema zapravo samo najava rešavanja onog suštinskog
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!