Pred novu turu lokalnih izbora, među kojima su i ponovljeni u Beogradu, nema naznaka da će vlast Srpske napredne stranke pristati da igra pod iole fer uslovima.
Slučajem Male Krsne i nekim drugim podgrejane su sumnje o velikoj selidbi birača, režimski mediji su u neprestanoj kampanji, a Skupština je krcata policijom.
Naprednjaci izokola prete da će odgovoriti ukoliko neko dira njihove aktiviste koji sa spiskovima zalaze po zgradama, nazivajući to običnim „terenskim radom“ i kampanjom od vrata do vrata.
Iz velike grupe stranaka koja čini koaliciju „Srbija protiv nasilja“, koalicije NADA, ali i ProGlasa već se mnogo puta čulo da izbori pod istim uslovima nemaju smisla i da takvi izbori ne smeju da se održe.
Jovanović: U delu proevropske opozicije skepsa prema bojkotu
Miloš Jovanović, prvi čovek Novog DSS-a, u razgovoru za „Vreme“ ponavlja da i opozicija i građani imaju pravo da spreče održavanje izbora koji su nepošteni i besmisleni. Ne otkriva detalje, ali kaže da će u pitanju biti akti građanske neposlušnosti i građanskog otpora.
„Naravno, mnogo toga će zavisti od zrelosti i odlučnosti opozicije, ali pre svega od svesti građana koliko je situacija loša. Ako nešto ne uradimo, sasvim sigurno klizimo u neku vrstu lajt-diktature“, kaže on.
Jovanović je jedan od retkih koji otvoreno koristi i reč „bojkot“. Kaže, ukoliko do bojkota dođe, neophodna je sveobuhvatna strategija čiji će bojkot biti samo jedna tačka.
Ne isključuje mogućnost izlaska opozicije iz republičkog, pokrajinskog i lokalnih parlamenata izabranim na decembarskim izborima.
Ali, Jovanović kaže da u delu proevropske opozicije postoji skepsa prema bojkotu kao kvalitetnom i efikasnom načinu borbe, zato što su se „opekli 2020. godine“. Prema njemu, tada nije bio dobar tajming za bojkot i to je vreme pokazalo. A sada jeste.
Karte se još kriju
Srđan Milivojević iz Demokratske stranke takođe smatra da bojkot mora biti zajednička odluka svih aktera unutar opozicije i da mora biti strateški promišljena.
Milivojević za „Vreme“ kaže da to ne bi bio samo poziv građanima da ne glasaju, već podrazumeva i da se izbori na neki način onemoguće.
Ni on nije želeo da govori o detaljima aktivnog bojkota na izborni dan, jer kaže da će svaki detalj i razmišljanje koje neko iz opozicije iznese „mafijaški režim Aleksandra Vučića“ zloupotrebiti.
Tako da nešto više od dva meseca pred novo glasanje ni beogradski ni drugi lokalni izbori nisu formalno raspisani, ne zna se ni pod kakvim uslovima će biti održani, ali napetost raste.
Opozicija će, ako se uopšte ujedini u bojkotu i ako za njime bude bilo potrebe, biti pred nezgodnim testom da vidi koliko su građani spremni da prate njene poteze.
Milorad Đurić, politikolog, ima razumevanja što se karte za sada kriju. Kako kaže za „Vreme“, nezahvalno je očekivati od političkih aktera da govore o taktičkim potezima u političkoj situaciji kakva je ova.
„To je kao kada biste u šahovskoj partiji protivniku unapred govorili o potezima koje ćete povući“, zaključuje Đurić.
Celu veliku analizu o sukobljavanju oko izbornih uslova i pretnji bojkotom čitajte u nedeljniku „Vreme“ koji je na kioscima od ovog četvrtka (21. mart)