
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Plan za blok kod Botaničke bašte je da deo kuća zamene višespratnice
Beogradski Sekretarijat za urbanizam i građevinske poslove objavio je rani javni uvid za potrebe izrade Plana detaljne regulacije bloka između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića (nekadašnja Dalmatinska) i Botaničke bašte „Jevremovac“. Prema objavljenoj dokumentaciji, deo kuća će biti zamenjeno višespratnicama, piše Nova ekonomija.
Kako se vidi iz objavljene dokumentacije, u jednom delu ovog bloka, odnosno na parcelama 2560, 2561, 2558 i delu parcele 2559/1, trenutno se nalaze ulični i dvorišni objekti „bez vrednosti sa stanovišta zaštite“.
Deo njih će zato biti zamenjen četvorospratnicama, u kojima će biti kombinovano stanovanje (na višim spratovima) – plus poslovni prostori u prizemlju.
Takođe, najavljuje se i proširenje parcele na kojoj je predškolska ustanova „Skadarlija“, koja se takođe nalazi u ovom delu bloka.
Šta se sve nalazi u bloku koji je obuhvaćen planom i šta je se menja, a šta ostaje?
Blok, između Bulevara despota Stefana, Milana Kašanina, Vladete Jerotića (nekadašnja Dalmatinska) i Botaničke bašte „Jevremovac“ u Beogradu, za koji se izrađuje plan detaljne regulacije, kako se navodi, predstavlja jednu od središnjih urbanističkih tačaka centralne zone Beograda.
„S obzirom na poziciju i značaj u urbanom tkivu grada, postoji potreba da se usaglasi postojeća i planirana izgradnja, kako u visinskoj regulaciji, tako i u pogledu stilskih karakteristika objekata i atraktivnosti prostora, zaštite kulturno-istorijskog nasleđa, pešačkih prodora, vizura i sagledljivosti prostora, kako bi se zaokružila urbana transformacija navedenog bloka“, navodi se u elaboratu koji je stavlje na rani javni uvid.
Planom detaljne regulacije stvoriće se uslovi da se „dotrajali građevinski fond zameni novim“, uz povećanje bruto površine i smanjenje zauzetosti, te povećanje zelenih unutrablokovskih površina, objašnjava se u elaboratu.
„Nisu predviđeni radikalni zahvati“
„Na osnovu analize postojećeg stanja i Studije zaštite nepokretnih kulturnih dobara, kao i svih drugih relevantnih činjenica i zahteva korisnika prostora, dat je predlog planskog rešenja koji se najvećim delom oslanja na zatečeno stanje i kojim nisu predviđeni nikakvi radikalni zahvati, naročito u pogledu saobraćajne i ostale infrastrukture“.
U Studiji zaštite nepokretnih kulturnih dobara se navodi da je maksimalnu visinu novih objekata na ivičnoj regulaciji potrebno uskladiti sa pretežno dominantnom visinom u bloku, odnosno sa ugaonim objektom u Milana Kašanina 2 (Džordža Vašingtona 21a).
Navedeni objekat ima prizemlje, pet spratova i povučeni sprat. U skladu s tim, u ovoj zoni maksimalna spratnost objekata može da bude P+G+4+Ps.
Druga podcelina je zona M5.2 koja obuhvata parcele 2555, 2556 i 2557.
Na ovim parcelama, u Vladete Jerotića broj 9, 11 i 13 (bivša Dalmatinska) nalaze se objekti koji poseduju kulturno-istorijsku vrednost i sa stanovišta službe zaštite, objekti su kategorisani kao objekti od vrednosti koji se zadržavaju.
Dvorišni objekti, dvospratni i trospratni, su kategorisani kao objekti manjih vrednosti, a merama zaštite je predviđeno i njihovo očuvanje.
Svi navedeni objekti biće zadržani u postojećem stanju
Svi navedeni objekti u ovoj zoni biće zadržani u postojećem stanju, a ovim planom je predviđeno njihovo vraćanje u prvobitno stanje (rekonstrukcija uličnih fasada objekata od vrednosti), tekuće održavanje svih objekata i uređenje slobodnih površina.
U bloku koji se obrađuje ovim planom nalazi se i predškolska ustanova „Skadarlija“ koja se nalazi na parcelama 2553/6 i 2562/1. Kompleks čine dva međusobno povezana objekta pozicionirana u dubini parcele, kao i ozelenjen prostor dvorišta sa dečijim igralištima.
U elaboratu se navodi da je prema planu generalne regulacije, predviđeno proširenje parcele predškolske ustanove prema jugu.
Na uglu Bulevara despota Stefana i Milana Kašanina, nalazi se najdominantniji objekat u bloku u kome su smešteni Urbanistički zavod Beograda i Zavod za izgradnju Beograda. Objekat ima prizemlje i šest spratova i obuhvata parcele 2553/1, 2553/7 i 2562/2.
Zgrada spada u jedan od najreprezentativnih primera arhitekture brutalizma u Srbiji i predstavlja upečatljiv i monumentalni urbani reper koji se uklapa u šire urbanističko okruženje.
Ovim planom nisu predviđene intervencije na objektu, niti povećanje njegove površine, osim tekućeg održavanja i uređenja slobodnih površina.
Rani javni uvid u ovaj plan obavlja se u zgradi Gradske uprave Grada Beograda od 23. septembra do 7. oktobra 2024. godine, svakog radnog dana od 9 do 18 časova.
Izvor: Nova ekonomija
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve