Predsednik Vlade upućuje ostavku Skupštini Srbije i o njoj obaveštava predsednika Republike i javnost, što se već dogodilo u Srbiji 28. januara, kada je Miloš Vučević podneo ostavku.
Vlada kojoj je prestao mandat može obavljati samo tekuće poslove, navodi se u Zakonu o Vladi, dok Zakon o predsedniku predviđa da šef države predlaže mandatara kad god se bira nova vlada.
Narodna skupština na prvoj narednoj sednici bez rasprave prima k znanju da je predsednik Vlade podneo ostavku i time Vladi prestaje mandat. Predsednik Vlade može obrazložiti ostavku u Narodnoj skupštini.
30 dana do nove Vlade ili izbori
Prema Ustavu Srbije, kada Skupština konstatuje ostavku predsednika Vlade, predsednik Republike je dužan da pokrene postupak za izbor nove Vlade.
Ako Skupština ne izabere u roku od 30 dana od dana konstatacije ostavke predsednika Vlade, predsednik Republike je dužan da raspusti parlament i i raspiše izbore.
Ovlašćenja
Vlada kojoj je prestao mandat ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte, niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća.
Ona ne može postavljati državne službenike na položaj u organima državne uprave, a pri obavljanju osnivačkih prava Srbije može jedino da imenuje ili da saglasnost na imenovanje vršioca dužnosti direktora i članova upravnog i nadzornog odbora.
Vlada kojoj je prestao mandat ne može predsedniku Republike predložiti raspuštanje Narodne skupštine.
Predsednik Republike predlaže Narodnoj skupštini kandidata za predsednika Vlade kad god se bira nova Vlada, navodi se u Zakonu o predsedniku. Predsednik Republike dužan je da Narodnoj skupštini predloži onog kandidata za predsednika Vlade koji može da obezbedi izbor Vlade.
Izvor: Vreme/N1