Policijska akcija
Hrvatske aktivistkinje proterane iz Srbije – ugrožavaju bezbednost države i građana
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu odredio je pritvor do 30 dana dvojici inspektora Odeljenja za borbu protiv droga Uprave kriminalističke policije Policijske uprave za grad Beograd M.I. (33) i M.K. (35), saopštilo je danas Više javno tužilaštvo
Sektor unutrašnje kontrole MUP-a, zajedno sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsio je juče dva inspektora Četvrtog odeljenja Uprave kriminalističke policije.
Kako prenosi Nova.rs, uhapšeni policajci M.I. i M.K, kojima je određeno zadržavanje do 48 sati, sumnjiče se za krivična dela „zlostavljanje i mučenje, zloupotrebu službenog položaja, kao i nanošenje teških telesnih povreda dvojici oštećenih“.
Nova.rs je ranije prenela da saslušanje ovih inspektora nadgleda lično šef Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović. Prema saznanjima njihovog portala, hapšenje dvojice inspektora Četvrtog odeljenja Uprave kriminalističke policije je samo „nastavak progona“ inspektora koji su radili na rasvetljavanju slučaja „Jovanjica“.
Prema informacijama Nove.rs, vrhu policije i Sektoru unutrašnje kontrole nekoliko nedelja ranije stigla su obaveštenja da se traže razlozi da se uhapse bar neki pripadnici Četvrtog odeljenja, kojim rukovodi načelnik Slobodan Milenković koji je razotkrio najveću plantažu marihuane u Evropi.
Pravni zastupnik Slobodana Milenkovića Zdenko Tomanović je u julu tokom gostovanja u emisji „Pregled dana“ na televiziji Nova S bio izjavio da je „ozbiljno zabrinut za bezbednost svog klijenta“. „Zvanično smo predali pisani izveštaj o pribavljenoj informaciji da su ugroženi životi Milenkovića i još nekih radnika Četvrtog odeljenja beogradske policije, pre svega mislim na Mitića, (šefa operative u tom odeljenju Dušana Mitića)“.
Olovo, srebro ili čelik
Inspektor Slobodan Milenkovič, koga zovu i Mali Senta, u žižu javnosti je došao kada je 14. novembra 2019. godine na auto-putu ka Nišu uhapsio vlasnika „Jovanjice“, najveće iliegalne plantaže marihuane u Evropi, Predraga Koluviju. Prema zvaničnoj verziji, Milenković je sa kolegama bio u kolima kada je njihovo vozilo kod Velike Plane velikom brzinom isekao Koluvijin „audi a8“. Kada su ih zaustavili, Predrag Koluvija im je pokazao nešto što je ličilo na policijsku značku. Sumnjajući u autentičnost legitimacije, policija, koja je pozvana na lice mesta, je privela Koluviju, dok je Milenković nastavio put ka Nišu.
Ubrzo zatim istraga je pokrenuta i protiv inspektora Milenkovića, a krajem septembra 2021. Predrag Koluvija je sa nanogicom pušten da se brani sa slobode.
Tokom prvog informativnog razgovora sa inspektorom Milenkovićem u julu ove godine tužiteljka Željka Nikolaidis ga je dočekala dok je pijuckala kafu iz šolje sa amblemom BIA. Zanimljiv momenat s obzirom na podatak da su u okviru slučaja “Jovanjica”, pored policajaca i pripadnika VOA, uhapšeni i pripadnici BIA, kao čuvari na plantaži marihuane. Ne može čovek da se ne zapita koga li je onda tužiteljka predstavljala tokom tog ispitivanja: Bezbednosno-informativnu agenciju ili Više javno tužilaštvo, pisalo je „Vreme“ krajem jula u tekstu Tri ponude za inspektora – olovo, srebro ili čelik.
Kada je treći put Milenković ušao u zgradu Palate pravde, sudska straža uputila ga je u podrum, a tamo ga je čekala tužiteljka Nikolaidis. Svoju kancelariju zamenila je dežuranom pored pritvorskih ćelija – inače, tu se saslušavaju uhapšeni. Milenković je tokom ispitivanja imao pogled na čelične pritvorske rešetke. Poruka o tome šta mu spremaju ne može biti jasnija. Da li Milenkoviću slede čelične rešetke – pošto je preživeo opasnosti od olovnih metaka, a i odbio srebrnjake kao mito od dvojice članova Srpske napredne stranke u zamenu da se “dogovore” oko Jovanjice?
Sve ovo neodoljivo podseća na nekadašnje ponude Pabla Eskobara policajcima Kolumbije, pisalo je „Vreme“. Jedan od najvećih narko-bosova u istoriji imao je običaj da policajcima koji bi pokušali da ga uhapse kaže: “plata o plomo”, u prevodu “srebro (mito) ili metak”. Dakle, ko se od policajaca tada nije ogrešio, taj nije ni preživeo. U srpskoj verziji, ponuda bi mogla da glasi: olovo, srebro ili čelik. Naime, dok pojedinci iz SNS-a inspektoru Milenkoviću nude mito, prema nekim informacijama, deo vrha bezbednosnih službi odobrio je njegovu kriminalizaciju, a potom i likvidaciju. Poslednja ponuda, po svemu sudeći, stiže od Tužilaštva; ćelijske, čelične rešetke.
I.S./Nova.rs
Ceo tekst Jelene Zorić možete pročitati OVDE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve