Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Kako je grupa srpskih psihijatara zloupotrebila svoje zvanje da anatemizuje i proglasi neuračunljivom mentalno zdravu osobu, uglednog svetskog stručnjaka koji ih je tužio sudu? Pitanje je i kako su ti psihijatri, zarad ličnog interesa, smeli da koriste pečat Univerzitetskog kliničkog centra u dopisu MUP-u kada dr Lens nikada nije bio pacijent te bolnice? Deluje da je postojala i sumnjiva saradnja između psihijatara i policije, koja ga je proglasila za “bezbednosno interesantnu osobu”
Svetski priznat stručnjak u istraživanju i lečenju malignog melanoma hirurg Marko Lens (magistrirao na Harvardu i doktorirao na Oksfordu) svakog leta ima običaj da jedan deo odmora provede u Srbiji. Dr Lens je cenjen i kao estetski i rekonstruktivni hirurg, čiji su pacijenti svetski poznati političari, holivudske zvezde, članovi kraljevskih porodica, a osnivač je i proizvodnje medicinske kozmetike koja važi za jednu od najcenjenijih na tržištu. Iako je državljanin tri zemlje i poseduje tri pasoša (engleski, italijanski i srpski), dr Marko Lens kaže da je Srbiju najviše doživljavao kao svoju domovinu jer se tu rodio.
Ovog leta čuveni hirurg susreo se sa nečim zbog čega će o Srbiji, kako kaže, još dugo razmišljati sa osećajem straha.
“Kada smo porodica i ja početkom jula s aerodroma stigli u stan u Beogradu, nisam se još ni raspakovao a zvuk zvona na ulaznim vratima nas je presekao. Neko je zvonio dugo i uporno, odjednom smo čuli strogi muški glas: ‘Otvaraj, policija!’ Sa ukućanima sam se značajno pogledao, a kada smo otvorili vrata, na pragu su stajala dva inspektora u civilu. Kratko su mi, bez ikakvog objašnjenja, rekli da moram u policiju na saslušanje, u Odeljenje za javni red i mir…”
Tu je Marko Lens na insistiranje asvog advokata saznao da je u periodu od 9. juna 2022. godine do 2. jula 2022. godine bio na spisku “bezbednosno interesantnih osoba”.
A onda je policijski inspektor izvadio je poduži spisak osoba koje
su prijavile dr Lensa. Svi na tom spisku su srpski lekari iz oblasti psihijatrije koji rade u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije. Reč je o: prof. dr Aleksandru Jovanoviću, prof. dr Milanu Latasu, prof. dr Maji Ivković, prof. dr Srđanu Milovanoviću, prof. dr Sanji Totić Poznanović, asist. dr Slobodanki Pejović i asist. dr Bojani Savić.
U tom trenutku dr Lens je, kako kaže, shvatio da je to zapravo grupa lekara koju je on već bio tužio i prijavljivao za nesavesno lečenje svoje majke, kao i za zataškavanje slučaja za okolnosti i uzroke njene smrti…
Pročitajte ceo tekst Jelene Zorić u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (12. januara)
Pretplatite se na digitalno izdanje
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
SAD za nekoliko dana uvode kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije, zbog ruskog vlasništva, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić za Informer TV. Sankcijama će se pridružiti i Britanci
Saobraćajna policija će od 16. do 22. decembra pojačati kontrolu vozača
Nezavisno udruženje novinara Srbije smatra da presuda protiv „Vremena" predstavlja ozbiljan pritisak na novinare i medije i da ih gura u autocenzuru, stoji u saopštenju NUNS-a
To što pripadnici Kosovske policije koriste nelegalne ambleme i simbole, kao što su zastava Albanije, lobanja „Panišer" u bojama albanske zastave ili znak dvoglavog orla načinjenog ukrštenim šakama, deluje kao podsećanje na etničku hijerarhiju i strukturu moći koju je neophodno uspostaviti na celom Kosovu
„Podnošenje ostavke ne znači preuzimanje krivične odgovornosti“, istakli su Studenti u blokadi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve