
Na putu ka Evropi
Studenti maratonci: U ponedeljak smo u Briselu
Studente maratonce je u Luksemburgu dočekala gradonačelnica tog grada. Očekuje se da u ponedeljak stignu do zgrade EU u Briselu. U Srbiji se pešačilo do Gornjih Nedeljica
Policija prekopava teren u Boru jer očito ne veruje roditeljima nestale devojčice Danke Ilić, kaže za „Vreme“ jedan iskusni policijski operativac. On dosadašnju istragu i posebno komunikaciju nadležnih sa građanima naziva fijaskom
Nema udžbenika o tome kako da se policija ponaša kada dvogodišnje dete nestane, navodno tokom izleta. Prosto, to se skoro nikad ne dešava, priča za „Vreme“ jedan iskusni policijski operativac.
Danka Ilić, dete čiji lik zna svako u Srbiji i mnogi van Srbije, nestala je pre već deset dana nadomak Bora.
Jedini trag koji je obećavao – ili barem toliko dolazi do javnosti – ugašen je kad je austrijska policija pronašla rumunske državljanke snimljene sa detetom u Beču. To dete nije Danka.
Sagovornika „Vremena“ – koji nije uključen u istragu – zbunjuje što je, dok je austrijska policija tražila „dokaz života“, srpska policija nastavila da prekopava teren oko mesta navodnog nestanka.
„Zemlja se kopa jer se misli da je neko tu zakopan. To znači da policija ne veruje roditeljima, to jest majci koja tvrdi da je dete nestalo na određenom mestu. Prekopavanje terena pokazuje da policija sledi i mogućnost da je dete doneto mrtvo, da nije nestalo onda kad je prijavljeno i odakle je prijavljeno“, kaže ovaj operativac.
On kaže da je uobičajeno u prvih 48 sati sumnjičiti okolinu i pre svega porodicu – za njima, uostalom, ne mora da se traga. Ali, ovde je prošlo već deset dana.
Šta mi uopšte znamo?
Bilo je, priča, slučajeva u inostranstvu gde su beživotna tela otkrivana upravo na mestima koja su ranije više puta pretraživana. Teren ponekad zna da se poigra i sa policijom.
„Na kraju, mi vrlo malo znamo o Danki. Hajde da ne nagađamo, ali šta mi u stvari znamo?“, kaže naš sagovornik, kriveći policiju i državu za potpuni fijasko komunikacije sa građanima.
„Ne moraju da nam kažu da majka ima ovaj ili onaj problem, već da kažu nešto od javnog interesa. Čujemo od njih da ‘istraga ide u više pravaca’, to je rečenica koja ništa ne znači nego se, eto, samo tako govori“, navodi ovaj policajac.
Nije, podseća, održana nijedna konferencija za štampu. Tužioci kao da ne postoje. „Nestanak lica nije krivično delo, ali ovde barem može biti sumnji na zanemarivanje deteta i mogla je već krenuti takva istraga.“
U odsustvu normalne komunikacije, kaže, piše se o tome da li je na lice mesta doveden Zigi, pas-tragač, i o sličnim sitnicama. „To su tehničke stvari, nebitne.“
Studente maratonce je u Luksemburgu dočekala gradonačelnica tog grada. Očekuje se da u ponedeljak stignu do zgrade EU u Briselu. U Srbiji se pešačilo do Gornjih Nedeljica
Iako su evropski zvaničnici danima upozoravali da bi Srbija mogla da oseti posledice Vučićevog odlaska u Moskvu 9. maja, ministar spoljnh poslova Marko Đurić kaže da „neće biti prekida EU integracija niti sankcija“
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve