„Sada je jasno da se u Srbiji ništa nije promenilo od vremena Miloševića“, komentar je predstavnice njujorškog Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) Gulnoze Said povodom presude Apelacionog suda u Beogradu kojom su okrivljeni Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić oslobođeni krivice u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije.
Said u intervjuu za Glas Amerike kaže da je to vrlo jasna poruka vlasti da svako ko se usudi da ubije novinara može proći nekažnjeno.
„To je veoma opasna poruka. Sama činjenica da je slučaj trajao toliko godina, sa toliko mnogo zastoja, imala je zastrašujuć efekat na medijsku zajednicu Srbije. U vreme Miloševića, svako je mogao da ubije novinara – pogotovo službenici Državne bezbednosti, samo zbog kritike vlasti. Medijska zajednica, koja je već bila veoma oprezna u izveštavanju, će postati još opreznija – verovatno primenjujući autocenzuru“, navodi predstavnice Komiteta za zaštitu novinara.
Ogorčenost zbog presude
Napominje da se Komitet za zaštitu novinara slučajem ubistva Slavka Ćuruvije bavio duže od dve decenije, te da je ogorčena zbog odluke Apelacionog suda.
„Prvo, zbog oslobađajuće presude, a drugo – zato što je presuda doneta pre deset meseci i objavljena tek prošlog petka. Takav stepen licemerja, kao kod srpskih vlasti, nisam do sada videla“, istakla je Said.
Na pitanje, kako će se sve ovo konkretno odraziti na medijsku sferu u Srbiji, imajući u vidu da se prema izveštajima međunarodnih organizacija, stanje u toj oblasti pogoršava iz godine u godinu, Saide kaže:
„Tako je, situacija se pogoršava. Mediji se nalaze pod kontrolom. Vučić je taj koji ima poslednju reč. Pokušava da uspostavi potpunu kontrolu nad izveštavanjem u Srbiji. Poslat je signal da se nikakva neslaganja, ni u najmanjoj meri, neće tolerisati. Za Srbiju, državu koja teži da uđe u Evropsku uniju, to je veoma negativan razvoj događaja. Nadam se da su strane zadužene za pregovore sa Srbijom svesne svega toga.“