
Pčelarstvo
Srbija i njene pčele: Pare bačene na subvencije
Država deli deset miliona evra subvencija pčelarima. Plaća se po košnici. I to je sve nakaradno, smatra Stanko Rajić iz Beogradskog udruženja pčelara, jer ne pospešuje pčelarstvo
Reporteri bez granica rangirali su Srbiju u manje srećnu polovinu planete kad je u pitanju sloboda medija. Pominju se politički pritisci, nikakav rad REM-a i oslobađanje optuženih za ubistvo Ćuruvije
U netom objavljenom izveštaju Reportera bez granica, Srbija je po medijskim slobodama iza Zambije, Čada i Tanzanije, a tek nešto malo bolja od Madagaskara, Kenije ili Izraela koji je tokom odmazde u Gazi pobio preko sto palestinskih novinara.
Srbija je pala za sedam mesta, pa je sa niskog 91. došla na još niže 98. mesto među 180 rangiranih zemalja.
Zapravo, u godišnjem Svetskom indeksu medijskih sloboda, od svih država EU ili kandidata za EU, samo je Albanija lošije rangirana od Srbije i nalazi se na 99. mestu.
Pad u naprednjačkoj eri
Kako podseća Cenzolovka, Srbija je u gotovo neprestanom slobodnom padu na Svetskoj listi Reportera u poslednjih deset godina.
Zauzimala je 54. mesto 2014, posle čega je gotovo svake godine padala, da bi 2024. prvi put iz grupe zemalja označenih kao „problematične“ pala među one čije su medijske slobode okarakterisane kao „teške“.
„U Srbiji su partija na vlasti i mediji bliski vladi povećali broj napada na nezavisne novinare“, ocenjuju Reporteri bez granica. Presuda u slučaju ubistva Slavka Ćuruvije opisana je kao „fijasko“.
„Svi najveći izazovi prethodnih godina su i dalje prisutni. Oni su sistemski. Tiču se se nekažnjivosti zločina počinjenih nad novinarima, netransparentne i pristrasne medijske regulacije“, rekao je Pavol Salaj, predstavnik „Reportera bez granica“ za Evropsku uniju i Balkan.
„Takođe, jedan od razloga je i ukupni politički ambijent – neprijateljski nastrojen prema novinarima. Tome je, u protekle dve godine, pridodata ruska ratna propaganda“, dodao je Salaj za Glas Amerike.
Uobičajeni „sumnjivci“ na vrhu i dnu
Što se tiče regiona, Kosovo beleži pad za čak 19 mesta, ali je i tako bolje od Srbije na 54. poziciji liste. Najbolje stoje Severna Makedonija (36) i Crna Gora (40).
Na vrhu liste su po običaju skandinavske zemlje, Norveška, Danska i Švedska. Na samom dnu su Eritreja, Sirija i Avganistan.
Država deli deset miliona evra subvencija pčelarima. Plaća se po košnici. I to je sve nakaradno, smatra Stanko Rajić iz Beogradskog udruženja pčelara, jer ne pospešuje pčelarstvo
Propagandni teror lažima i različitim konfabulacijama, koji trenutno sprovode režimski tabloidi predvođeni Informerom, deo je obrasca delovanja anti-pravne države, navedeno je u saopštenju advokatske kancelarije Tomanović
Visoka predstavnica EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Kaja Kalas razgovarala je sa srpskim vlastima i pritvorenim aktivistima
Protest je organizovan nakon izjave predsednika Srbije Aleksandra Vućića i predsednika SNS Miloša Vučevića, da su četvorica ljudi koji su tukli studente i jednoj studentkinji polomili vilicu na tri mesta - „junaci“
Dok se na fakultetima izglasavaju počeci onlajn nastave, studenti zahtevaju izbore, a vlast crta mete „neprijateljima“. Kako ih bira?
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve