“Učešće opozicije na predstojećim izborima može stvari ozbiljno promeniti u smislu izlaznosti, a samim tim i drugačije raspodele mandata na parlamentarnim izborima i u Beogradu, dok će predsedničko mesto zasigurno ostati Vučićevo vlasništvo”, kaže za „Vreme“ direktor Instituta za evropske poslove Naim Leo Beširi. “Beograd je jedino mesto gde se može desiti promena”
Kada je, 2018. godine, održan referendum u Makedoniji, na kojem se odlučivalo o novom imenu ove države (Severna Makedonija), predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao je potrebu da prokomentariše to što je na ovo izjašnjavanje u susednoj državi izašlo tek nešto više od trećine Makedonaca sa pravom glasa.
„Zamislite mene da pozovem narod na referendum i izađe 25, 35 odsto i ja kažem ‘pobedili smo’. To je za mene nemoguća situacija“, rekao je on tada. I evo Vučića, posle samo nešto više od tri godine, kako proglašava veliku pobedu na referendumu na koji je izašlo tek 30-ak odsto glasača.
„Vučić i članovi njegove partije su u javnosti prikazivali referendumsko opredeljivanje kao neku vrstu izjašnjavanja o vladajućem režimu. U tom smislu su napravili veliku grešku i potcenili gnev građana”, kaže za “Vreme” Bojan Pajtić.
Pretplatite se na digitalno izdanje i pročitajte ceo tekst Nedima Sejdinovića u nedeljniku „Vreme“ od četvrtka (20. janura)
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com