
Protest
Surčin: Blokira raskrsnicu zbog EKSPO-a
U Surčinu do 20 časova traje četvoročasovna blokada raskrsnice kao vid podrške studentima i prosvetarima, i znak nezadovoljstva zbog gradnje Ekspoa
Dan nakon što je pala Vlada Srbije, deo parlamentarne opozicije ponudio je rešenje za izlazak iz aktuelne društveno-političke krize, a to je formiranje prelazne vlade narodnog poverenja
Skupština Srbije konstatovala je ostavku predsednika Vlade Miloša Vučevića u sredu, 19. marta. Konstatovanjem ostavke premijera, vlada postaje tehnička i teče rok od 30 dana za izbor nove vlade. Ukoliko do tada ne bude formirana slede vanredni izbori.
Dan nakon toga deo parlamentarne opozicije u Srbiji zatražio je formiranje prelazne vlade – „Vlade narodnog poverenja“.
Poslanica Zeleno-levog fronta (ZLF) Biljana Đorđević za „Vreme“ kaže da bi to bila privremena vlada oročena na devet meseci koja bi trebalo da ispuni studentske zahteve i pripremi slobodne i poštene izbore.
„Resore koji bi se ovim bavili vodili bi stručni kandidati za ministre ili ministarke, koje bi predložile opozicione političke partije u saradnji sa širim društveno-političkim pokretima i univerzitetima u blokadi. Njima ne bi upravljao niko iz sadašnje vlasti, zato što oni do sada te uslove nisu mogli da stvore, zahteve nisu mogli da ispune, pa prosto tim sektorom mora da upravlja neko drugi da bi se povratilo poverenje koje je narod izgubio u sopstvene institucije, i zato – vlada narodnog poverenja”, objašnjava Đorđević.
Oko ovog predloga, navodi sagovornica „Vremena“, okupile su se poslaničke grupe koalicije Nada, Zeleno-levi front, Stranka slobode i pravde, poslanička grupa Pokreta slobodnih građana, tu su i SDA, Narodni pokret Srbije, Srbija centar.
„Dakle, mi smo zvali i ostale, ali su iz svojih razloga u ovom trenutku odlučili da se ne uključuju u ovaj rad. Otvoreni smo da se svi drugi pridruže ovome i da iznesu svoje komentare i šta je ono što misle da bi ih navelo da podrže ovaj predlog. Svakako pozivamo širu javnost da ga podrži ili ponudi alternativna rešenja”, ukazuje Đorđević.
Predsednik Narodnog pokreta Miroslav Aleksić na konferenciji za medije u Domu Narodne skupštine rekao je da su pored njih o ovome govorile i vanparlamentarne organizacije Kreni-promeni i Proglas. „Tako da postoji široki konsenzus za način na koji možemo izaći iz te krize“, kazao je on.
Neophodan dijalog
Na pitanje na koji način u narednim danima planiraju da ovu ideju približe građanima, Đorđević kaže da mora da se uspostavi dijalog i sa drugim značajnim akterima – stručnom zajednicom, Proglasom čiji predlog za vladu društvenog poverenja konceptualno nije mnogo drugačiji od ovoga.
„Što se više grupa koje su se izjašnjavale oko ovoga približe i slože, to je taj predlog jači i može da računa pre na širu podršku javnosti. Ali, naravno, treba ga razraditi, a nema previše vremena. On je zato danas iznet u javnost i verujem da će građani da ga komentarišu. Mi ćemo svaku priliku koju imamo koristiti da objasnimo sve nejasnoće u vezi sa tim”, naglašava Đorđević.
Sagovornica „Vremena“ zaključuje: „Mislimo da je upravo ovo način na koji čitava javnost, koja je uključena na različite načine – kroz proteste, blokade, štrajkove – može zajednički da traži rešenje za ovu situaciju. Javnost nam šalje poruku da vlast nije legitimna i ovo je naše političko rešenje za ovu društveno-političku krizu”.
U Surčinu do 20 časova traje četvoročasovna blokada raskrsnice kao vid podrške studentima i prosvetarima, i znak nezadovoljstva zbog gradnje Ekspoa
Današnja deonica od Ulma do Štutgarta bila je puna uspona, ali studenti biciklisti kažu da im nije naporno. Raduju se što se zbog njih okupilo mnogo ljudi
U Novom Pazaru održan je veliki dvanaestočasovni skup. Studenti su u subotu ujutro blokirali raskrsnicu na ulasku u Novi Pazar kako bi sprečili autobuse Srpske napredne stranke da krenu put Beograda na skup „Ne damo Srbiju“, ali policija je grubo intervenisala, bacajući ih i gazeći
Savo Manojlović, lider pokreta Kreni-Promeni, napadnut je u subotu (12. april) uveče u Beogradu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je na saboru "Ne damo Srbiju" zatražio od nadležnih organa da se „uspostavi puno poštovanje Ustava i zakona“, tj. da sviraju kraj "obojenoj revoluciji". To treba shvatiti kao uvod u dodatnu represiju režima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve