Sredinom maja, tačnije 16. maja, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić je na konferenciji za novinare predstavio prsluk Grada Beograda, kakav će na terenu nositi svi zaposleni u javnim preduzećima, ali i izvođači i podizvođači javnih radova.
To će omogućiti, objasnio je, da građani tačno znaju iza kojih radova stoji Grad, a krajnji cilj je „odgovornost, ubrzanje i efikasnost u izvođenju javnih radova.“
Ubrzo nakon što su prsluci najavljeni, dakle već u maju, na ulicama Beograda su se mogli videti radnici javnih preduzeća, pre svega “Čistoće” i “Zelenila”, kako preko svoje redovne radne uniforme nose plave prsluke sa grbom Beograda.
I u ovome ne bi bilo ničega spornog da tender za nabavku ovih prsluka nije okončan tek krajem juna, te se postavlja pitanje kako su ovi prsluci već u maju podeljeni zaposlenima u nekim javnim preduzećima.
Za jedan prsluk 6.372 dinara
Kako se na portalu Javnih nabavki može videti, nabavka 6.535 univerzalnih prsluka sa obeležjem grada Beograda za potrebe više javnih preduzeća pokrenuta je 8. maja kad je objavljen javni poziv za dostavu ponuda, a rok za dostavu ponuda bio je 8. jun.
A sa pobednicima tendera Služba za centralizovane javne nabavke zaključiće okvirni sporazum, u ime i za račun 14 beogradskih javnih preduzeća: „Arena Beograd“, JKP „Beogradski park“, „Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda“, JKP „Beogradske elektrane“, Javno vodoprivredno preduzeće „Beogradvode“, JKP „Beograd put“, JKP “Beogradski vodovod i kanalizacija“, JKP „Gradska čistoća“, JKP „Zelenilo Beograd“, JKP „Javno osvetljenje“, JKP „Parking servis“, JP „Beogradska tvrđava“, JP „Putevi Beograda“, JP „Gradsko stambeno“.
Okvirni sporazum
Okvirnim sporazumom utvrđuju se uslovi pod kojima će se zaključivati pojedinačni ugovori za nabavku univerzalnih prsluka, a u dokumentaciji se navodi da okvirni sporazum, koji se bude zaključio, ne predstavlja obavezu za pojedinačne naručioce, odnosno javna preduzeća, da zaključe ugovore o javnoj nabavci. Obaveza će nastati zaključenjem pojedinačnog ugovora o javnoj nabavci.
„Isporučilac je dužan da isporuku dobara izvrši na osnovu pojedinačnog ugovora o javnoj nabavci koji je zaključen između pojedinačnog naručioca i isporučioca, u skladu sa okvirnim sporazumom. Isporučilac je u obavezi da ugovorena dobra isporuči u roku od maksimum 30 dana od dana zaključenja pojedinačnog ugovora. Isporuka se vrši radnim danima, u terminu po dogovoru isporučioca i pojedinačnog naručioca.“
Služba za centralizovane javne nabavke i kontrolu nabavki Beograda izabrala je firme DES 2020 i Moderativa za šivenje, brendiranje i isporuku univerzalnih prsluka sa obeležjem grada Beograda, kroz okvirni sporazum vredan 41,6 miliona dinara (sa PDV-om).
U specifikaciji nabavke je data količina od 6.535 prsluka, što znači da je okvirno cena jednog prsluka 5.310 bez PDV-a, odnosno 6.372 dinara sa PDV-om.
Okvirni sporazum je potpisan 22. juna.
Firma DES 2020 iz Majura kod Šapca, prema odluci o zaključenju okvirnog sporazuma, biće zadužena za šivenje i izradu prsluka, transport i isporuke na adresu, dok će firma Moderativa, koja je podizvođač, biti zadužena za izradu štampe na prsluku.
Prema podacima iz finansijskog izveštaja za 2022. godinu, koji se može pronaći na APR-u, firma DES 2020 ima dvoje zaposlenih.
Bez odgovora
Portal „Vremena“ uputio je pitanja kabinetu gradonačelnika Beograda o tome kako je moguće da su radnici javnih preduzeća ove prsluke već nosili, iako tenderska procedura nije bila završena, ali odgovor nismo dobili.
Takođe smo pokušali da stupimo u kontakt sa firmom DES 2020, međutim na sajtu Agencije za privredne registre u podacima o ovom preduzećau u delu o kontaktima ostavljena je samo mejl adreas koja nije ispravna.
Bez odgovora o nabavci univerzalnih prsluka sa obeležjem grada Beograda ostali su i odbornici Skupštine grada.
Odbornik Demokratske stranke u Skupštini Beograda Milan Aleksić kaže za portal “Vremana” da je na sednci gradske skupštine pitao gradskog menadžera Miroslava Čučkovića o nabavci ovih prsluka, ali da su odgovri izostali.
“Pitao sam ono što je bilo vrlo jasno, a to je da se verovatno radi o nameštenom poslu. Kako je moguće da su se prsluci pojavili sredinom maja, a ponude su se prihvatale do 8. juna. U tom kontekstu sam pitao da li se radi o nameštenom tenderu, tim pre što su u specifikaciji oglašene nabake bile navedene neke vrlo konkretne stvari koje upućuju na to da ti prsluci očigledno već postoje, odnosno da ih firma koja ih proizvodi već ima. Radilo se o tome da je u specifikaciji navedeno koje boje treba da budu, koliko delova treba da imaju, koliko tačno treba da bude dug rajsflešlus… Dakle, ne radi se o tome da je potrebno da nabavimo prsluke, pa ćemo onda izabrati najbolju ponudu i prvo da vidimo kakve prsluke neka firma pravi i nudi, nego se radi o prslucima koji već postoje”, kaže Aleksić.
Aleksić dodaje da je nadležne upitao zašto je uopšte bilo potrebno da se oni sada nabavljaju, kao i od kojeg novca su oni plaćeni jer takva nabavka nije nigde planirana, ni u budžetu, niti u tek usvojenom rebalansu budžeta.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com