
Propaganda
Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
Ratari kažu da je neodgovorno ponašanje države dovelo do toga da su zaduženi do guše, da više ne mogu da podižu kredite i da prosto „ne znaju kako da prežive“
Država i Vlada su glavni krivci za blokadu tržišta jer su u uslovima tržišne ekonomije zabranili izvoz srpskih žitarica i uljarica i time grubo narušili funkcionisanje tržišta i izvoza, saopštila su udruženja poljoprivrednika posle jučerašnjeg protesta. Poručila da proteste treba nastaviti dok Vlada ne bude spremna da u potpunosti prihvati njihove zahteve.
Poljoprivrednici podsećaju da su u Otvorenom pismu još 9. oktobra, u vreme kada se usvajao budžet Srbije, tražili da se izdvajanja za agrar povećaju na 10 odsto budžeta da bi moglo da se isplati 400 evra po hektaru svim poljoprivrednicima, ali da Vlada i Ministarstvo poljoprivrede nisu ništa uradili po tom pitanju.
„Rezultat toga su današnji protesti poljoprivrednika. Mi apsolutno podržavamo proteste poljoprivrednika u celoj Srbiji“, ističe se u saopštenju koje potpisuju Udruženje poljoprivrednika “Pančevački ratari”, Asocijacija “Agrarni forum” Pančevo i Udruženje “Građanska neposlušnost” Dolovo.
Oni ističu da su poljoprivrednici koji se bave tržišno-izvoznom proizvodnjom „potpuno blokirani“ ponašanjem države, da više ne mogu da obnavljaju poljoprivrednu proizvodnju jer su „zaduženi do guše“, više ne mogu da podižu kredite, svežeg novca nemaju i „ne znaju kako da prežive“.
Predlažu da država „mora hitno da zabrani uvoz ukrajinskih žitarica i uljarica, kao što su uradili Mađarska, Poljska i Slovačka“.
„Podržavamo podizanje subvencija na 35.000 dinara, iako smatramo i dalje da samo 400 evra po hektaru može da nas spase, kao u slučaju članica EU u okruženju“, ističu ratarska udruženja, naglašavajući da sve zemlje u okruženju „imaju jeftiniji evro dizel za poljoprivredu“ i da „zato treba u potpunosti ukinuti akcize i PDV za poljoprivrednike“.
Pošto su banatski paoru „veliki proizvođači suncokreta“, udruženja traže da „Vlada Srbije i uljare doplate za suncokret uz akontnu cenu od 37-40 dinara za kilogram svim poljoprivrednicima još 20 dinara za kilogram kao konačnu cenu“.
Zaključak je da sa „protestima treba nastaviti sve dok Vlada Srbije ne bude spremna da u potpunosti prihvati zahteve poljoprivrednika“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor
Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor
Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve