Mediji
Objavljena publikacija „Kodeksi novinara u Srbiji od 1965. do 2025. godine“
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Ratari kažu da je neodgovorno ponašanje države dovelo do toga da su zaduženi do guše, da više ne mogu da podižu kredite i da prosto „ne znaju kako da prežive“
Država i Vlada su glavni krivci za blokadu tržišta jer su u uslovima tržišne ekonomije zabranili izvoz srpskih žitarica i uljarica i time grubo narušili funkcionisanje tržišta i izvoza, saopštila su udruženja poljoprivrednika posle jučerašnjeg protesta. Poručila da proteste treba nastaviti dok Vlada ne bude spremna da u potpunosti prihvati njihove zahteve.
Poljoprivrednici podsećaju da su u Otvorenom pismu još 9. oktobra, u vreme kada se usvajao budžet Srbije, tražili da se izdvajanja za agrar povećaju na 10 odsto budžeta da bi moglo da se isplati 400 evra po hektaru svim poljoprivrednicima, ali da Vlada i Ministarstvo poljoprivrede nisu ništa uradili po tom pitanju.
„Rezultat toga su današnji protesti poljoprivrednika. Mi apsolutno podržavamo proteste poljoprivrednika u celoj Srbiji“, ističe se u saopštenju koje potpisuju Udruženje poljoprivrednika “Pančevački ratari”, Asocijacija “Agrarni forum” Pančevo i Udruženje “Građanska neposlušnost” Dolovo.
Oni ističu da su poljoprivrednici koji se bave tržišno-izvoznom proizvodnjom „potpuno blokirani“ ponašanjem države, da više ne mogu da obnavljaju poljoprivrednu proizvodnju jer su „zaduženi do guše“, više ne mogu da podižu kredite, svežeg novca nemaju i „ne znaju kako da prežive“.
Predlažu da država „mora hitno da zabrani uvoz ukrajinskih žitarica i uljarica, kao što su uradili Mađarska, Poljska i Slovačka“.
„Podržavamo podizanje subvencija na 35.000 dinara, iako smatramo i dalje da samo 400 evra po hektaru može da nas spase, kao u slučaju članica EU u okruženju“, ističu ratarska udruženja, naglašavajući da sve zemlje u okruženju „imaju jeftiniji evro dizel za poljoprivredu“ i da „zato treba u potpunosti ukinuti akcize i PDV za poljoprivrednike“.
Pošto su banatski paoru „veliki proizvođači suncokreta“, udruženja traže da „Vlada Srbije i uljare doplate za suncokret uz akontnu cenu od 37-40 dinara za kilogram svim poljoprivrednicima još 20 dinara za kilogram kao konačnu cenu“.
Zaključak je da sa „protestima treba nastaviti sve dok Vlada Srbije ne bude spremna da u potpunosti prihvati zahteve poljoprivrednika“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
U fabrici „Bambi“ u Požarevcu 4. februara je došlo do pojave dima na krovu jednog pogona, ali ne i požara, tvrde iz policije. Uzrok pojave dima se utvrđuje
U momentu požara u domu „Ivanović“ je boravilo više od trideset korisnika, odnosno više nego što je dozvoljeno po licenci za rad u tom objektu
Ministarstvo odbrane potvrdilo je da je u Batajnici stradao vojni službenik B. P. tokom realizacije redovnih aktivnosti u zavodu „Moma Stanojlović“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve