Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Ratari kažu da je neodgovorno ponašanje države dovelo do toga da su zaduženi do guše, da više ne mogu da podižu kredite i da prosto „ne znaju kako da prežive“
Država i Vlada su glavni krivci za blokadu tržišta jer su u uslovima tržišne ekonomije zabranili izvoz srpskih žitarica i uljarica i time grubo narušili funkcionisanje tržišta i izvoza, saopštila su udruženja poljoprivrednika posle jučerašnjeg protesta. Poručila da proteste treba nastaviti dok Vlada ne bude spremna da u potpunosti prihvati njihove zahteve.
Poljoprivrednici podsećaju da su u Otvorenom pismu još 9. oktobra, u vreme kada se usvajao budžet Srbije, tražili da se izdvajanja za agrar povećaju na 10 odsto budžeta da bi moglo da se isplati 400 evra po hektaru svim poljoprivrednicima, ali da Vlada i Ministarstvo poljoprivrede nisu ništa uradili po tom pitanju.
„Rezultat toga su današnji protesti poljoprivrednika. Mi apsolutno podržavamo proteste poljoprivrednika u celoj Srbiji“, ističe se u saopštenju koje potpisuju Udruženje poljoprivrednika “Pančevački ratari”, Asocijacija “Agrarni forum” Pančevo i Udruženje “Građanska neposlušnost” Dolovo.
Oni ističu da su poljoprivrednici koji se bave tržišno-izvoznom proizvodnjom „potpuno blokirani“ ponašanjem države, da više ne mogu da obnavljaju poljoprivrednu proizvodnju jer su „zaduženi do guše“, više ne mogu da podižu kredite, svežeg novca nemaju i „ne znaju kako da prežive“.
Predlažu da država „mora hitno da zabrani uvoz ukrajinskih žitarica i uljarica, kao što su uradili Mađarska, Poljska i Slovačka“.
„Podržavamo podizanje subvencija na 35.000 dinara, iako smatramo i dalje da samo 400 evra po hektaru može da nas spase, kao u slučaju članica EU u okruženju“, ističu ratarska udruženja, naglašavajući da sve zemlje u okruženju „imaju jeftiniji evro dizel za poljoprivredu“ i da „zato treba u potpunosti ukinuti akcize i PDV za poljoprivrednike“.
Pošto su banatski paoru „veliki proizvođači suncokreta“, udruženja traže da „Vlada Srbije i uljare doplate za suncokret uz akontnu cenu od 37-40 dinara za kilogram svim poljoprivrednicima još 20 dinara za kilogram kao konačnu cenu“.
Zaključak je da sa „protestima treba nastaviti sve dok Vlada Srbije ne bude spremna da u potpunosti prihvati zahteve poljoprivrednika“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve