
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Posmatrano iz hrvatskog ugla na današnji dan pre 27 godina oslobođeno je jedanaest hiljada kvadratnih kilometara „okupiranog“ područja u severnoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu. Iako su se na ceremoniji pojavili zajedno, netrpeljivost između premijera Andreja Plenkovića i predsednika Zorana Milanovića ponovo je dospela u prvi plan. Jedinstveni su, međutim, bili u oceni da su branitelji stub hrvatske države
Dan nakon što je Srbija obeležila 27. godišnjicu stradanja Srba u akciji „Oluja“, Hrvatska u petak slavi Dan pobede i domovinske zahvalnosti, kao i Dan hrvatskih branitelja. Sa hrvatskog stanovišta na današnji dan pre 27 godina oslobođeno je jedanaest hiljada kvadratnih kilometara „okupiranog“ područja u severnoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu.
Centralna svečanost, kao i ranijih godina, održana je u Kninu na stadionu Dinara. Kako to nalažu svečane godišnjice, državni vrh položio je vence i održao govore. Prvi je mikrofon uzeo hrvatski general-pukovnik Mladen Markač koji je ocenio da je „hrvatski branitelj naš heroj“, da su se branitelji za domovinu borili moralom, a da je suđenje u Hagu„preoblikovanje istine o Domovinskom ratu“.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković akciju vojno-policijsku akciju „Oluja“ uporedio je sa trenutnim ratom u Ukrajini i u tom kontekstu naglasio da Hrvatska zna kolika je cena slobode. Rekao je i da su ponovo na delu „lažne i jalove optužbe o proterivanju Srba, iako je poznato da ih je (Srbe) njihovo rukovodstvo uz dogovor sa Beogradom prisililo na odlazak“. Ponosan je Pelnković što Hrvatska „čuva prava nacionalnih manjina“, a Beograd optužio da ne sarađuje po pitanju nestalih.
Branitelji su stub hrvatske države
Iako su se na ceremoniji pojavili zajedno netrpeljivost premijera Plenkovića i predsednika države Zorana Milanovića ponovo je dospela u prvi plan. Saglasni su, doduše, bili u oceni da su branitelji stub hrvatske države.
Milanović je tokom Plenkovićevog govora gledao u telefonom. Svojih nekoliko minuta iskoristio je da kaže da je „odlazak“ Srba 1995. velika ljudska tragedija, ali da je tome prethodila „pohlepa i glupost srpskih vlastodržaca“. Ocenio je da bez Hrvatske ne bi bilo ni Dejtona i da se Hrvatska „ne mora ni čega stideti“.
U sklopu proslave, nad kninskim nebom proletela je akrobatska grupa Krila Oluje, a u crkvi Gospe Velikoga Hrvatskog Krsnog Zavjeta održana je misa.
Međusobne optužbe
Ovog puta proslavi nisu prisustvovali predstavnici Srpskog nacionalnog veća Milorada Pupovca, kao što je to bio slučaj 2020. godine. Oni su u četvrtak odvojeno položili vence stradalima tokom akcije „Oluja“.
Uoči proslave 5. avgusta u Zagrebu je na Trgu Bana Jelačića održan antiratni protest organizacija civilnog društva sa kog je izražena solidarnost sa svim žrtvama rata i zločina tokom „Oluje“.
Osim različite interpretacije „Oluje“ – za Srbe je to bio pogrom, etničko čišćenje, zločinački poduhvat – izostaje i saradnja po pitanju pitanjim u ratu nestalih lica, kao i osuda „sopstvenih“, za šta se Srbija i Hrvatska međusobno optužuju. Bilateralni odnosi već dugo nisu bili na ovako niskom nivou.
S.P./Index/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve