Sudbina Memorijalnog kompleksa „Boško Buha“ na Jabuci kod Prijepolja nedavno je opet dovedena u pitanje, iako je pre tri godine dogovoreno da postane vlasništvo države i da se nađe model za njegovu buduću upotrebu.
Kompleks na Jabuci pripada Ugostiteljsko-turističkom preduzeću „Putnik“ iz Prijepolja, koje je u stečaju. Da bi se naplatio dug Agencija za licenciranje stečajnih upravnika stavila je imovinu „Putnika“ na licitaciju javnim nadmetanjem i zakazala je za 28. januar.
S obzirom da je oglas za licitaciju objavljen po rešenju Privrednog suda u Užicu i po Zakonu o stečaju, sve bi bilo u redu i kako treba da nema dva „ali“.
Prvo „ali“ je da je odluka da se proda Memorijalni kompleks „Boško Buha“ ravna odluci da se proda manastir Mileševa – kulturno dobro koje se takođe nalazi na teritoriji Prijepolja.
Drugo „ali“ je što je prodaja Kompleksa zaustavljena 2019. nakon burnih reakcija javnosti i peticije građana. Tada se odustalo od licitacije za Spomen dom „Boško Buha“, Muzej pionira i omladine Jugoslavije, Dom kulture, paviljone za smeštaj gostiju i vilu „Jabuka“, a prodat je hotel „Putnik“ koji je izvan memorijalnog kompleksa.
Memorijalni kompleks „Boško Buha“ proglašen je za nepokretno kulturno dobro od izuzetnog značaja 1986. godine. Podignut je u slavu Boška Buhe koji je imao sedamnaest godina kada je poginuo na Jabuci 1943, najmlađeg nosioca Ordena narodnog heroja Jugoslavije, ali i kao sećanje na decu i mlade koji su stradali boreći se u Narodnooslobodilačkoj borbi. Novac za izgradnju Kompleksa, osim od donacija, prikupljen je od „pionirskog dinara“ – priloga dece iz bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, akcije kakva na ovim prostorima nikada ni pre ni kasnije nije sprovedena. Spomenik Bošku Buhi idejno je rešenje devojčice Jadranke Berić iz Gornjeg Milanovca, koja je pobedila na konkursu „Kako zamišljam spomenik Bošku Buhi“ na kome je učestvovalo 6069 pionira iz SFRJ.
Na ovaj način izgrađen Kompleks bio je jedinstven u Srbiji i Jugoslaviji: prostor za rekreativnu nastavu, školske ekskurzije, letovanja i zimovanja, kampove, radionice, sportske aktivnosti i susretanje hiljade dece i mladih Jugoslavije. Čak i dok se država raspadala, Jabuka je bila neka vrsta „sedmog kontinenta“.
Sve što je povodom Kompleksa dogovoreno pre tri godine, narednog petka bi moglo da bude poništeno.
U aktuelnom oglasu za javno nadmetanje Agencija je imovinu UTP „Putnik“ podelila u tri celine. U prvoj se nalaze 13 objekata turizma identifikovana po brojevima nepokretnosti i katastarskim parcelama, a ne po nazivima; u drugoj su zgrada kulture i zemljište, a u trećoj je zemljište.
Ako se parcele navedene u oglasu uporede sa podacima na sajtu Geosrbija, vidi se da su sve deo Memorijalnog kompleksa, pa se zato da zaključiti da će se u petak održati prodaja koja nije uspela pre tri godine.
Za planiranu licitaciju „Boška Buhe“ javnost je saznala iz pisma Društva konzervatora Srbije (DKS), kojim su pozvali Ministarstvo kulture i informisanja i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja, opštinu Prijepolje i nadležne institucije da je spreče i ispune pređašnji dogovor.
„Najmanje što možete danas, kao odgovorni donosioci odluka, jeste da odmah sprečite ponovo aktualizovanu ideju otuđivanja ovog zajedničkog nasleđa jer je poštovanje i očuvanje Memorijalnog kompleksa posvećenog Bošku Buhi i drugim mladim borcima, koji su svoje živote dali u Drugom svetskom ratu, i više nego obaveza“, piše na kraju pisma koje je DKS uputilo državi.
Do licitacije ima još četiri radna dana.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com