„Ulica sama po sebi nije dovoljna, jer Aleksandar Vučić vidi da njegov sistem i dalje funkcioniše, a prelazna vlada je ‘međucilj’ do slobodnih, fer i demokratskih izbora“, rečeno je u sredu u debati „Ima li prolaza do prelazne vlade” koju su organizovali nedeljnik „Vreme” Pokret Novi Optimizam.
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić istakla je da je potpuno nevažno kako bi se zvalo telo – prelazna ili ekspertska vlada, već je važan cilj, a to su ispunjenje studentskih zahteva i priprema fer i demokratskih izbora.
Tepić je rekla da bi to telo, kao način izlaska iz aktuelne društvene krize, trebalo da u roku od šest do devet meseci pripemi uslove za slobne izbore, što pre svega podrazumeva da se očisti birački spisak i oslobode mediji, a najpre RTS.
Prema njenim rečima, to telo bi trebalo da ispuni studentske zahteve i omogući uspostavljanje tužioca za visoku korupciju sa tužilačkom policijom.
„Vučićev režim nije sposoban da organizuje slobodne izbore“
Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović rekao je da su sve stranke opozicije pošle od konstatacije da se ovakve krize u normalnim društvima rešavaju poštenim i slobodnim izborima.
„Vučićev režim nije sposoban da takve izbore organizuje“, ukazao je Jovanović i dodao da je zato potreban „međucilj“ odnosno prelazna vlada.
Jovanović je rekao da je potrebno razmatrati ozbiljne oblike građanske neposlušnosti, jer se ovakav režim ne svrgava šetnjama.
„Mi treba kao građani, kao anti-SNS, kao demokratska, pristojna Srbija da dovedemo Vučića u stanje da nema izbora nego da prihvati prelaznu vladu“, naglasio je on.
Prema rečima Jovanovića, radi se o „hladnoj mašineriji“ i emocije koje izazivaju biciklisti na putu do Strazbura tu ne pomažu.
„U nekom trenutku ćemo morati da identifikujemo to što će režim boleti i da odlučno krenemo u akciju“, rekao je on.
„Preteruje se sa pričom o antipolitičkim narativima, već se veštački stvara priča o ‘odvratnoj politici’. Bez politike se ne može, uvek će biti političkih stranaka, uvek će biti neko predsednik države“, naveo je on.
„Prelazna vlada je ozbiljan projekat“
Profesor Pravnog fakulteta Tanasije Marinković smatra da je primer Severne Makedonije najbliži primer prelazne vlade za Srbiju, jer je tamo kriza proistekla iz pravnog problema – nedozvoljenog prisluškivanja i reakcije javnosti.
„Opozicione političke stranke su iznele svoj predlog za razgovor, ProGlas je isto tako postupio, kao i studenti pojedinih fakulteta“, predočio je Marinković.
On je naglasio da „ulica sama po sebi nije dovoljna, jer Vučić vidi da njegov sistem i dalje funkcioniše“.
„Prelazna vlada je ozbiljan projekat koji treba da omogući negovo rušenje“, dodao je on i predvideo da prelazna vlada mora biti usvojena u Skupštini Srbije uz društveni pritisak.
Marinković je dodao da su institucije urušene, a neki budući ministri, timovi najboljih stručnjaka, bi kretali „iz minusa“.
Društvo se protestima studenata i građana značajno promenilo
Aktivista Lokalnog fronta Predrag Voštinić založio se za prelaznu vladu, jer je to jedino rešenje, za sada predloženo, koje je mirno.
„Ova vlast je nemilosrdno spremna da pređe u represiju, koja je sada sve ogoljenija“, upozorio je on.
Voštinić je rekao da su svi svedoci da se društvo protestima studenata i građana značajno promenilo.
„Ako usvojimo činjenicu da sudimo po delima, a ne pripadnosti, to bi značilo da samo oni, koji nisu doprineli tome da je moralo doći do prelazne vlade, mogu da ostanu“, rekao je Voštinić.
„Otkud briga za sudbinu protesta? Zato što starije generacije, kao moja nema strpljenja, za razliku od studenata koji su skoro izgubili godinu, prosvetari koji su platili materijalnim gubitkom plata, roditelji isto“, naveo je Voštinić.
On je ocenio da bi to trebalo smatrati „investicijom u društvo u kojem želimo da živimo, a ne da se posmatra kao kolateralna šteta“.
Događa se delegetimizacija Vučićevog režima
Poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević rekao je da se već događa delegetimizacija Vučićevog režima, ali je zabluda da međunarodni pritisak dolazi tek tako.
„Vlada mora da ima jasan mandat i kapacitet da to sprovede, da građani u nju imaju poverenje, da ne favorizuje nijednog aktera“, objasnio je Pavićević i ocenio da je to ono što studenti govore – ni vlast, ni opozicija.
„Studenti su razbili strah građana prema aparatu sile, a ni vlast više ima toliko poverenje da će taj aparat sprovoditi njihove želje“, rekao je on.
Pavićević je rekao da su izbori bez prelazne vlade veliki rizik.